תיק בית משותף

כל בית משותף בישראל נדרש להירשם בפנקס הבתים המשותפים של רשם המקרקעין, על מנת להיחשב כבית משותף. תהליך הרישום מתבצע בטאבו, כאשר תיק הבית המשותף מציג תשריט של הבית המשותף, ומפרט את חלוקת הדירות בו, את הרכוש המשותף ואת תקנון הבית המשותף.

אם תהיתם מה תרומתו של תיק בית משותף לחייכם, לידיעתכם, הוא עשוי לסייע רבות בהמון מקרים, לעזור בפתרון בעיות של התנהלות וניהול, לפתור סכסוכי שכנים ומחלוקות ולהציג את כל המידע המעודכן בכל הנוגע לשטח הדירות ולרכוש המשותף.

כדי שתדעו מהו תיק בית משותף, באילו מקרים יכול לסייע, אילו פרטים מופיעים בו וכיצד ניתן לקבל אליו גישה, ריכזנו עבורכם כמה מהפרטים החשובים.

אז מהו תיק בית משותף?

אם אתם גרים במבנה שכולל שתי דירות ומעלה, עליכם להירשם אצל רשם המקרקעין כבית משותף. ללא רישום בפנקס הבתים המשותפים, המבנה שבו אתם גרים לא יוגדר כבית משותף. כתוצאה מכך הרשויות השונות יתייחסו אל כל יחידות הדיור שבמבנה כיחידה אחת שלמה ולא כיחידות נפרדות. אולי אינם מודעים לכך, אך רישום הבית המשותף בפנקס רשם המקרקעין הינו היינו הך לרישום בטאבו.

מה כולל תיק בית משותף?

כאשר אתם מבצעים את תהליך הרישום נפתח לבניין תיק אשר כולל את שלושת הדברים הבאים:

  • צו רישום בית משותף – צו הרישום מתקבל על ידי רשם המקרקעין לאחר שהגשתם את הבקשה לרישום הבית המשותף.
  • תקנון בית משותף – לא בכל הבתים המשותפים ישנו תקנון שגובש על ידי הדיירים, במקרה וכן הוא יגדיר את כל ההסכמות והתקנות הנוגעות ליחסים בין בעלי הדירות, זכויות וחובות וכדומה ויופיע בתיק. בהיעדר תקנון שנוסח על ידי הדיירים, יחול על המבנה תקנון הבית המשותף כפי שמופיע בחוק המקרקעין.
  • תשריט בית משותף – תשריט הבית המשותף כולל את כל הפרטים של הבניין והדירות לרבות כתובת, חלקה וגוש, חלקה של כל דירה, שטחה, מספר החדרים והקומה וכדומה. בנוסף התשריט כולל שרטוט של הבניין והדירות.

תיק בית משותף – מדוע הוא חשוב?

תיק בית משותף חשוב משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא שמדובר במסמך שמייצג אתכם מול הרשויות. מעבר לכך, התיק הזה עומד לרשותכם, הדיירים, ויכול לשמש אתכם בדרכים מגוונות ואתם יכולים תמיד לגשת אליו. למשל אם אתם רוצים לחשב את תשלום ועד הבית בהתאם לאחוז שטחה היחסי של הדירה, אם אתם רוצים לקבל גישה למסמכים של הדירה כדי לפתור מחלוקות עם שכנים הנוגעות לרכוש המשותף, אם תרצו לעיין בתיק כדי להבין אם עומדת לזכותכם האפשרות לבצע תוספות בניה או הרחבות לנכס או לחלופין כדי להציג עדויות למפקח על הבתים במקרה של תביעה, בכל המקרים הללו ועוד, תיק הבית המשותף זמין עבורכם ויכול לשמש אתכם.

כיצד ניתן לקבל גישה אל התיק?

אם בעבר היה זה תהליך בירוקרטי שדרש מכם לגשת בעצמכם למשרדי רשם המקרקעין במשרד המשפטים כדי לשלוף את תיק הבית המשותף, כיום תוכלו לעשות זאת בקלות אונליין, דרך אתר האינטרנט של הרשם. למעשה כל התיקים פתוחים לכלל הציבור, ואתם חופשיים לעיין בתיק שלכם כרצונכם, מה גם שבאפשרותכם לקבל כל תיק של כל בית משותף אחר.

כדי לשלוף את התיק עליכם להצטייד בפרטים הבאים:

  • נתוני הגוש והחלקה של הבניין
  • מספר התיק כשם שהוא מופיע בנוסח הטאבו

לאחר שהקלדתם את אחת משתי האפשרויות הנ"ל, המערכת תאתר את התיק וכדי לצפות בו יהיה עליכם לשלם אגרה באופן מקוון. לאחר התשלום, התיק ישלח אליכם במייל או בדואר.

מהו תשריט בית משותף?

תיק בית משותף כולל בתוכו את כל הרישומים הנוגעים אל הבית המשותף, כאשר אחד המסמכים שניתן למצוא שם הוא תשריט בית משותף. תשריט הוא שרטוט גרפי של תכנית מתאר תכנונית ומחייבת הנוגעת לנכס המקרקעין וכוללת את שטחו, גבולותיו, חלוקתו ועוד. כאשר מדובר בבית משותף, הוא כולל את כל הפרטים של המבנה והדירות הכלולות בו.

זהו אחד המסמכים החשובים ביותר בתיק, אם לא החשוב מכולם, מכיוון שהוא מתפקד כמו תעודת זהות של הבית המשותף. המסמך הנ"ל כולל את כל הפרטים הנוגעים לבניין בשטח, על כל היחידות והדירות בו.

מה מופיע בתשריט הבית המשותף?

בתשריט מופיעים פרטי הגוש והחלקה של המבנה, הכתובת המדויקת, הוא כולל שרטוטים של כל אחת מהדירות בבניין, ומציין מידע נוסף על כל דירה ודירה כמו למשל קומה, מספר הדירה, שטחה, כמות החדרים, מספר חלקת משנה של כל דירה, חלקה ביחס לשטח המשותף ועוד.

בנוסף כולל התשריט שרטוט מדויק של המבנה כולו ושל כל יחידות הדיור ו/או הדירות בנפרד.

מתי יעלה הצורך בתשריט הבית המשותף?

תשריט בית משותף הוא אחד המסמכים היותר מפורטים שיש בכל תיק בית משותף, שכן הוא כולל את כל המידע, השרטוטים והפרטים הנוגעים לבניין בכללותו ולכל דירה בנפרד. כתוצאה מכך, בכל פעם שמתעוררת מחלוקת אצל מי מהשכנים הנוגעת לאופן חלוקת הרכוש במבנה המשותף, התשריט יכול לשמש כאינדיקציה וניתן לשלוף אותו כדי לקבל הכרעה מובהקת.

כך למשל אם אחד הדיירים "השתלט" על שטח מסוים ניתן לפנות אל התשריט כדי לבדוק אם אכן השטח המדובר שייך לדירה שלו או לכלל הדיירים, כאשר הפרטים שמופיעים בתשריט הם אלו שקובעים. בנוסף אם אתם רוצים לבדוק מהו גובה התשלום של מיסי ועד הבית שעליכם לשלם בהתאם לשטחה היחסי של הדירה, או אם אתם רוצים לברר מה חלקה של הדירה שלכם ברכוש המשותף, התשריט הוא הכתובת לפנות אליה ובו הכל כתוב וגם מקבל פן ויזואלי על ידי שרטוט.

היכן ניתן למצוא את התשריט?

כפי שציינו לעיל, כל תשריט בית משותף מצוי בתיק בית משותף ברשם המקרקעין. התיק כולל את כל המסמכים הרלוונטיים למבנה הרשום, הן המשפטיים, הן ההנדסיים והן הטכניים. לכן כדי לקבל גישה אל התשריט עליכם לשלוף את תיק הבית המשותף, תוכלו לעשות זאת גם אונליין.

כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאתר האינטרנט של האגף לרישום והסדר מקרקעין ולהקליד את מספר הגוש והחלקה. במידה ואין לכם את מספר הגוש והחלקה, תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט של המרכז למיפוי ישראל ולאתר את המידע הנ"ל שם. לאחר תשלום אגרה בסך 33 ₪ באופן מקוון, תוכלו להזמין את הטפסים ישירות לדואר האלקטרוני שלכם, שם תקבלו הודעה כאשר הם מוכנים עם קישור לקובץ הורדה.

שאלות ותשובות

מהי חשיבותו של תשריט בית משותף?

לתשריט ישנה חשיבות כאשר יש בבעלותכם נכס, או לחלופין כאשר אתם מתכוונים לרכוש נכס. כיום כל מי שרוכש נכס יכול להזמין תשריט של הבית המשותף מרשם המקרקעין בתשלום אגרה סמלית דרך האתר של רשות המקרקעין, כדי להצליב בין המידע שיש בידיו לבין המידע שמופיע בטאבו, לבדוק את הרכוש הצמוד לנכס, להשוות ולוודא התאמה בין התשריט לבין מצבו של הנכס השטח, לקבל משכנתא מהבנק (תנאי של הבנק לפי אישור משכנתא) ועוד.

מה קורה כאשר התשריט אינו תואם למצב בשטח במציאות?

כאשר ישנה אי התאמה או סטייה מהתשריט, המשמעות היא שישנו חוסר התאמה בין הזכויות הרשומות בטאבו לבין מה שקורה בפועל בשטח. הדבר צריך להדליק אצלכם נורה אדומה, שכן התשריט הוא שקובע ועל פיו יישק דבר.

מה עוד צריך לבדוק מלבד התשריט?

מלבד התשריט מומלץ לעיין בתיק בית משותף אשר ניתן למצוא במחלקת ההנדסה של הרשות המקומית, זאת כדי להבטיח שאין תלונות, תביעות, חריגות בניה, בעיות תכנוניות כאלו ואחרות וכדומה.

כיצד מכינים תשריט בית משותף?

חוק התכנון והבניה תשכ"ה1965, מפרט את כל הכללים, ההנחיות והוראות הנוגעות להכנת תשריט בית משותף. על פי ההנחיות של רשות רישום המקרקעין, יש להגיש 3 עותקים של התשריט עם כל הפרטים המזהים על החלקה, המבנה והדירות בקנה מידה של 1:100 ותוך ציון כיוון צפון. כמו כן יש לכלול תרשים של הסביבה בקנה מידה של 1:2500, פירוט השטח הציבורי בחלקה וציון גבולות החלקה.

מה התוקף של התשריט?

מרגע חתימתו של עורך התשריט תוקפו יהיה לפרק זמן של 6 חודשים. במסגרת הזמן יש לרשום את הבית המשותף. במידה וחלפו 6 חודשים והבית המשותף לא נרשם, עורך התשריט יידרש לחתום על הצהרה משפטית בה הוא מתחייב כי התשריט שיצר משקף את המציאות ולא חלו שינויים במבנה.

מה תפקידו של תשריט בית משותף?

תשריט בית משותף משמש כדי לתאר את הבית המשותף ואת כל הדירות שבו בצורה גרפית וויזואלית. התשריט מתאר את אורך ורוחב הדירות, מיקום החלונות והדלתות, הכניסה לכל דירה, מיקומי מרפסות, מחסנים, שטחים מוצמדים לדירות ועוד. בנוסף הוא מתאר גם את הרכוש המשותף, לצד מתקנים משותפים, זכויות מעבר, מיקום החלקה במציאות התכנונית ועוד.

ולסיכום, תיק בית משותף הכולל תשריט גרפי של המבנה והדירות, הוא מסמך משפטי לכל עניין ודבר. על כן בכל פעם שמתעוררת מחלוקת ניתן לעיין בו כדי לקבל את כל התשובות לשאלות שעולות, להבין את הזכויות והחובות ולראות את התמונה המלאה בכל הנוגע לחלוקת המבנה.

 

שתפו באמצעות:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן