כתבה: מהו "בדק בית"?

פורום בנושא בדק בית / ליקויי בניה. בניהול יואל בן עזרא, מהנדס בניין ועו"ד צבי שטיין, נוטריון ומגשר.
בניהול דר' נפתלי אימבר, בעליו של חברה לייעוץ ואחזקת מבנים מזה מספר עשורים, בעבר מנהל מחוז הצפון של האגודה לתרבות הדיור ובורר בנושאים אלה.

מנהלים: עורכת דין סיון רוזן, g2002timor, צבי שטיין

שלח תגובה
שחר כהן פורטל בתים
מנהל מערכת הפורומים של "בתים"
הודעות: 229
הצטרף: 15/01/2006 - 17:23:05
יצירת קשר:

כתבה: מהו "בדק בית"?

שליחה על ידי שחר כהן פורטל בתים »

מהו "בדק בית" ומתי הוא נדרש?

עבור רובנו, רכישה של בית מהווה את ההשקעה הכספית הגדולה ביותר עבורכם. איש מאיתנו לבטח אינו מעוניין לגלות בעיות בבית לאחר המעבר להתגורר בו. אחת הדרכים להימנע מכך, או לפחות להקטין את מידת הסיכון, הינה באמצעות שירות הנדסי הנקרא "בדק בית" או "ביקורת המבנים" וזאת מתוך מטרה לאתר הליקויים בבית מבעוד מועד. בין אם מדובר בבית גדול ובין אם מדובר בבית קטן, בית חדש או בית ישן, מהנדס מומחה יעזור לרוכש הדירה הממוצע, שאינו בקיא ברזי הבניה, להבין את מצבו הפיסי וליקויי הבניה המצויים בו. ולאפשר לך להרגיש נוח עם החלטתו ברכישה הנכס.

שירות "בדק בית" הינו בדיקה ויזואלית, תוך שימוש במכשור אלקטרוני לאיתור ליקויים נוספים שאינם נראים לעין. הבדיקה נערכת על ידי מומחה בעל ניסיון וידע רב בתחום הבניה וכוללת את מרכיבי הבית השונים כגון שלד המבנה, עבודות גמר (ריצוף, טיח, חלונות, דלתות), עבודות תשתית (מערכות חשמל ואינסטלציה), מערכות איטום וניקוז, גג המבנה, חצר ונושאים בטיחותיים.

חלק ניכר מרוכשי דירות מזמין מהנדס מומחה בכדי לבדוק את הדירה אותה רכש בכדי לאתר ליקויי בניה ולפנות אל הקבלן בדרישה לתקנם. אולם, קיימים גם מקרים נוספים שבהם בעלי דירות נזקקים לשרות ביקורת מבנים וקבלת חוות דעת מומחה הנדסי. המקרים השכיחים ביותר הינם:

בדירה חדשה - ביקורת מבנים לצורך בדיקת טיב בניה ואיתור ליקוי בניה בדירות ובתים חדשים. חוות דעת מומחה זו נועדה לצורך פניה לקבלן לצורך תיקוני שנת בדק ו/או לערכאות משפטיות לצורך הגשת תביעת ליקויי בניה כנגד קבלן הבניין.

בדירה יד שנייה לפני קניה, לצורך איתור ליקויי בניה ומפגעים שונים הקשורים למצבו הפיסי של המבנה, הבלאי שנוצר בו במהלך השנים או ליקויי בניה אחרים

• מפגעים אקוסטיים, כולל בדיקה אקוסטית לקביעת רמת מעבר הרעש.

• איתור וקביעה של מוקדי נזילות מים, חדירות רטיבות או אטימה לקויה, בין אם הם נוצרו עקב ליקוי בניה ובעיית טיב בניה במקור או כתוצאה מבלאי או חוסר תחזוקה.

• פניה או הגשת תביעה כנגד חברת ביטוח וזאת במקרים של ביצוע תיקונים רשלניים ו/או לא מספקים לתיקון נזקים אשר אמורים היו להיות מכוסים בפוליסת הביטוח.

נזקים שנגרמו לדירה בבנין משותף ואשר מקורם בדירה אחרת בבנין. נזקים כאלה יכולים להיות כתוצאה מנזילות מים, כתוצאה מעבודות שיפוצים לא זהירות או כתוצאה מחריגות בניה.

• קביעת עמידות מבנים ברעידות אדמה, וזאת בהתאם לדרישות תקן 2413. במסגרת בדיקה זו, נקבעת דרגת הסיכון של המבנה להינזק מרעידת אדמה. חוות דעת כזו נדרשת כיום ע"י הרשויות לפני מתן היתר לביצוע תוספות בניה למבנים קיימים.

• הערכה של נזקים, מפגעים או ליקויי בניה שנוצרו כתוצאה מעבודות שיפוצים שבוצעו באופן לקוי, איכות ירודה של חומרי בניה, חוסר מקצועיות של קבלן השיפוצים ואי עמידות בדרישות תקנים של מכון התקנים הישראלי או תקנות התכנון והבניה.


יוסי בן-חורין
מהנדס בנין
מומחה מטעם בתי משפט
טרמינל – בדק בית ואיתור ליקויי בניה

http://www.at-terminal.co.il/
mabatim
הודעות: 1
הצטרף: 17/07/2008 - 13:54:59

נכון, אבל לא מספיק

שליחה על ידי mabatim »

היום כבר ברור לכולם שבדיקה הנדסית היא רק אחת מהבדיקות שיש לבצע לפני קניית דירה או בית.
בדיקות סביבתיות חשובות לא פחות ואפילו יותר: לאנטנה סלולרית השפעה ענקית על מחיר הדירה; סלילת כביש חדש ליד הבית יכולה להועיל אך גם להזיק; שכן בעייתי ועוד....
מומלץ לא לוותר על כל הבדיקות - חלק אפשר לעשות לבד וחלק צריך להעזר באנשי מקצוע.
NADUVI
הודעות: 1
הצטרף: 26/04/2017 - 12:03:39

Re: כתבה: מהו "בדק בית"?

שליחה על ידי NADUVI »

מסכים עם התשובה של אילן
כיום ניתן להציע גם בדיקות של סביבת המגורים כגון בדיקות קרינה, בדיקת כמות זיהום אוויר וכו

וכמובן בדיקת ליקויי בנייה אך שתהיה מקצועית
שלח תגובה

חזור אל “פורום בדק בית / ליקויי בניה - ייעוץ משפטי ומעשי”