על נפלאות הגינון האנכי והתאמתו לסביבה העירונית

 

בשנים האחרונות ישנם שינויים והוספות בעולם הגינון, כאשר חלקם כאלו שלא היינו מסוגלים לתאר בעצמנו אם לא היינו שומעים עליהם או קוראים עליהם במדיה הדיגיטלית או המודפסת, דוגמא לכך היא גינון אנכי – שיטת גינון המאפשרת גידול של צמחים על קיר באופן אנכי, באופן הנחשב מהפך של ממש בעולם הגינון.

גינון אנכי – מה זה?

גינון אנכי, המכונה גם גינון ורטיקאלי, אינו דומה להקמת גינות רגילות לגידול פרחים וצמחים שונים בחצר או באדניות. גינון אנכי מאפשר ניצול שטח מינימאלי בתועלת מקסימאלי, המאפשר חיסכון משמעותי במקום ובמים.

קשה שלא להיחשף לטרנד החדש בישראל ובעולם של גינון אנכי, תוך שקירות רבים של מבנים ומוסדות ציבור, נמלי תעופה ועוד – מתהדרים בקירות ירוקים מרשימים ומרהיבים ביופיים. בשנים האחרונות חדרה שיטת הגינון האנכי גם לעולם הגינון הביתי, כך שכל בעל גינה יכול כעת לגדל בעצמו גינה אנכית לגידול פרחים, תבלינים וצמחים אחרים, בין אם במרפסת ובין אם בחצר הביתית. חשוב לציין שגינה אנכית מאפשרת תחזוקה קלה חיסכון במים, שיפור איכות האוויר, סינון רעשים ותורמת לעיצוב הכללי של המקום, תוך שיפור בלתי נמנע באיכות חייהם של הדיירים.

מערכת השקיה עבור גינון אנכי – כיצד בונים?

מתעניינים בהקמת גינת קיר לגידול ירקות אורגאניים או פשוט ליופי? תוכלו לבצע זאת לבדכם, או להסתייע בחברה המתמחה בכך. דאגו לתכנון חכם של מערכת השקיה התומכת בגידול אנכי. יש לרכוש טפטפות מתאימות ולפרסן באופן המאפשר לכל אחד מהצמחים לקבל את כמות המים הנדרשת לצמיחה תקינה. מובן שההתקדמות הטכנולוגית לא פסחה גם על עולם הגינון הורטיקאלי וקיימת אפשרות להתקין מערכת ממוחשבת להשקיה חכמה, ניהול מים יעיל וחיסכון משמעותי בהוצאות ועלויות תפעול. את מערכת ההשקיה הממוחשבת ניתן להפעיל באופן אוטומטי ולחבר אליה חיישנים למדידת לחות קרקע להשקיה חכמה ואיכותית. אפשר גם להגדיר תוכניות השקיה בהתאמה לסוגי הצמחים שבגינה.

במקרה של תקציב מוגבל, תוכלו להתקין טפטפות בראש הקיר, מה שיאפשר זליגת המים כלפי מטה וזרימתם מהאדניות או העציצים הגבוהים לאלו שמתחתם, אולם אפשרות זו דורשת התקנה של מערכת ניקוז מים לאורך הקיר.

רוצים ללכת על בטוח? התייעצו עם אגרונום מומחה, שייעץ או יתקין לכן מערכת מלאה, כולל השקיה, ניקוז ומיחזור מים ויבחר לכם צמחים מתאימים לגידול בהתאם לתנאי הגידול בבניין שלכם.

נכתב ע”י "טל של מילים" עבור האגרונום אהרון ברגר. 
מנהל פורום גינון באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים

www.batim.org.il/agronomic

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

נא לודא שבחרתם תחום ואזור מגורים
דילוג לתוכן