השקיה, דישון וטיפול בניקוז ובאדמה לקראת החורף

עונת החורף בישראל היא אומנם קצרת מועד ובדרך כלל אינה מאופיינת בקשיי אקלים או בסערות חורפיות קשות. ברם, בעונה זו הלבלוב והפריחות בגינות הנוי הביתיות ובאדמה שלהן, היא בדרך כלל מועטת ודלה ביותר.
אי לכך יש לנקוט בכמה צעדים על מנת לשמור על האדמה בתקופה זו.

א השקיה– למרות הגשמים צריך לבצע השקיה של הגינה במידה ולא יורד גשם במשך תקופה של שבוע. ההשקיה צריכה להיות מדודה על מנת לא ליצור מצב של השקיית יתר שתפגע בצמחים.

ב. דישון– יש להשתמש אך ורק בדשן אורגני. דשן כימי עלול לפגוע בצמחים בתקופת החורף בגלל פעולת הפירוק הקצרה שלו עדיף לכן להשתמש בקומפוסט.

ג. שתילה– דווקא החורף מהווה תקופה מצוינת לשתילת עצים ושיחים בגלל מניעת אידוי ואיבוד מים. עם זאת יש להקפיד על מספר דברים: 1. ניקוז, יש לוודא שהשתילה מתבצעת באזור בעל ניקוז המונע הצטברות בוץ ומי גשמים. 2. השקיה ראשונית עד רוויה 3. אפשרות להתקנה של מערכת השקיה מסודרת.

ד. גיזום– יש אפשרות לגזום במשך החורף ואפילו רצוי לפעמים כי זה מונע אחר כך הצטברות לכלוך מיותר מסביב לגינה.

ה. עישוב– תופעה נפוצה בחלק גדול מהגינה הוא צמיחה מהירה מאוד של עשבים שוטים רבים. התגברות על עשביה מיותרת נעשית מייד לאחר צמיחת העשבים לגובה, בדרך כלל מספר ימים לאחר הגשם שירד. חשוב להקפיד לעקור את העשבים משורשם.

בכל התהליכים הללו חשוב להיות מצוידים הן בכלים המתאימים, בהדרכה הטובה והמקצועית ביותר שניתן למצוא. אפשר להתייעץ בהחלט עם משתלות המוכרות צמחי נוי לגינה, ואם רוצים שירות מקצועי מלא, כולל ייעוץ, לווי והקמה דרוש אגרונום המומחה לצמחי נוי ביתיים ולגינות נוי.

במהלך התקופה הזו יש להקפיד גם על כך שלא יווצרו שלוליות בגינה. בורות מים שקועים או מצב שבו יהיה מצבור גדול מדיי של מים העלול לחלחל לתוך הבית.

בחלק אחר מהמקרים רצוי אפילו ליצור תמיכה או הגנה כלשהי בגינה עצמה שתמנע מצב אפשרי של חלחול מים לתוך חדרי הבית השונים או שתיצור הצפה במקומות אחרים.
 

נכתב ע”י ראובן שבת בייעוץ אהרון ברגר, אגרונום

ליעוץ עבור הגינה שלכם התקשרו: 054-4550882

www.batim.org.il/agronomic

      מנהל פורום גינון באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר: