5 טיפים לפני הזמנת טכנאי דודים

 
 בארץ שטופת שמש כמו שלנו מרבית האנשים מעדיפים דודי שמש על דודי חשמל. זה הגיוני לחלוטין להסתמך על האנרגיה הבלתי נגמרת של השמש, והישראלים עשויים להעביר חודשים ארוכים מבלי לעשות שימוש בחשמל אפילו פעם אחת לצורכי חימום מי רחצה. בחורף מתעורר צורך בחימום חשמלי ולכן במרבית הבתים מותקן דוד משולב אשר עושה שימוש בחשמל בעת הצורך. את דוד החשמל מומלץ להתקין כך שיפעל על שעון מתזמן או להדליק רק לפי הצורך, שכן דודי חשמל נחשבים למכשירים זוללי חשמל.
למרות נוחות השימוש ועמידותם של דודי החימום מבוססי השמש והחשמל, קורה שהמים פשוט לא מתחממים. לפני שממהרים להזמין טכנאי מומלץ לבדוק את הנקודות הבאות. אולי תצליחו לפתור את הבעיה בעצמכם או שלפחות תעשו שימוש בביקור הטכנאי כדי לוודא שהדוד שלכם מתוחזק בצורה הטובה ביותר.
 
ניקוי קולט השמש – במידה ומדובר בדוד שמש, תוכלו למצוא על הגג קולטי שמש. נסו לגשת אליהם ולנקותם בעצמכם. כדי לנקות את הקולטים יש להשתמש בדלי מים ובספוג בצורה דומה לרחצה של שמשת חלון. כמובן, קיימים קולטי שמש שמסוכן להגיע אליהם, ובמקרה כזה מומלץ לפנות לטכנאי מוסמך אשר יעשה שימוש בציוד מתאים. 
 
אחריות – הדבר הבא שמומלץ לעשות הוא לחפש את תעודת האחריות. אנשים נוטים לשכוח, אבל לרוב דודי שמש ודודי חשמל מגיעים עם תעודת אחריות לתקופה ממושכת של כמה שנים. חפשו את התעודה, או התקשרו לגורם שסיפק את הדוד. במידה ומדובר בדירה שכורה יתכן שבעל הבית יוכל לפתור את הבעיה תחת האחריות וכדאי להזכיר לו את האפשרות הזו כדי להבטיח טיפול מהיר ויעיל.
 
 
מסנן אבנית- במידה ונאלצתם להזמין טכנאי בקשו ממנו להתקין מסנן אבנית, אמצעי אשר יאריך את חיי הדוד ויסייע לכם להימנע מתיקונים נוספים בטווח הארוך. אם הוא כבר אצלכם בקשו ממנו לנקות אבנית ולנקות את קולטי השמש כדי לחסוך לעצמכם את הביקור הבא. הטכנאי צריך גם לעגן את הדוד היטב כדי למנוע את התעופפותו במקרה של רוח עזה.
 
החלפת חלקים – הטכנאי החליף חלק? שוב, החלק אמור להגיע עם תעודת אחריות. בקשו את התעודה ושמרו עליה היטב. מקובל לבקש אחריות לתקופת מה גם על העבודה עצמה – תקופה של מספר חודשים היא תקופה סבירה.
 
 
ביקורת – מומלץ לזכור ולבצע ביקורת תקופתית על הדוד. אחת לשנה או שנתיים מומלץ להזמין טכנאי ואולי תגלו שעלות שכרו מתקזזת עם השעות שייחסכו בהפעלת החשמל עקב ניצולת טובה יותר של יכולות הדוד. 
אפשרות חדשה שכדאי להכיר היא חימום המים באמצעות גז. בדרך זו מחממים את המים מיידית, ועצם פתיחת ברז המים החמים מדליקה את המערכת. עלות התחזוקה וההתקנה גבוהה יותר ולשימוש בגז סכנות שונות. היתרון העיקרי של המערכת הזו הוא החימום המיידי של מי הרחצה ללא מגבלת כמות. בכל מקרה של תקלה או חשש במערכת המבוססת על גז יש לקרוא מיידית לחברת הגז.