5 דרכים לחיסכון במים בעת תכנון גינה

 

בישראל "המתייבשת" אחד הדברים החשובים בעת תכנון גינה הוא לחשוב במונחים של חיסכון במים. החל בבחירת הצמחים הנכונים ועד להקפדה על חיפוי הקרקע, לפניכם 5 דרכים יעילות למזער את צריכת המים בגינה.

החשיבות של חיסכון במים בגינה באה לידי ביטוי בשתי דרכים עיקריות. הראשונה היא בחשבון הבנק, ככל שתחסכו יותר כך עלויות המים יהיו יותר נמוכות. השנייה שמה דגש על ההיבט האקולוגי דווקא. שימוש במים רבים יכול לגרום לנזק סביבתי ולפגוע במשאבים טבעיים. לכאן או לכאן, חיסכון במים זו מטרה חשובה מכל ההיבטים. כיצד תיישמו אותה? בעזרת חמשת הטיפים הבאים.

בחירת צמחים

ישנם צמחים אשר זקוקים לפחות מים על מנת לגדול ובחירה בהם יכולה לחסוך את כמות המים המשמשים להשקיית הגינה שלכם. אם אינכם יודעים באילו צמחים לבחור, תמיד תוכלו להיוועץ עם אנשי מקצוע מומחים בתחום שיוכלו לספק לכם רשימה עדכנית. כמו כן באפשרותכם לבצע חיפוש אינטרנטי ולהתמקד בסוגי הצמחים המתאימים.

השקיה נכונה

השקיה נכונה זהו מונח כולל למכלול פעולות שתוכלו לבצע בגינה שלכם כדי לחסוך במים. ראשית כל השתמשו בטפטפות ולא בממטרות, זו שיטת השקיה הרבה יותר יעילה ופחות בזבזנית. שנית השקיית הגינה בשעות הערב תהיה טובה יותר, שכן כך נמנע אידוי של המים על ידי השמש. כמו כן מוטב כי תשתמשו בכמות הנכונה של מים בהתאם לסוג הקרקע ולצמחים, תוכלו לשלוט בכך על ידי התקנת מערכת אוטומטית.

קרקע

לשימוש באדמה נכונה יש השפעה על צריכת המים ועל כמות ההשקיה הנכונה. הקפידו להעשיר את האדמה עם חומרים אורגנים כדי לשמר את הלחות שלה. ככל שהאדמה תהיה לחה יותר כך צריכת המים תהיה נמוכה יותר. כמו כן סוגים שונים של אדמה דורשים התייחסות אחרת כך למשל קרקעות חוליות יש להשקות לעיתים תכופות יותר לעומת קרקעות כבדות יותר.

צל

אחד המאפיינים של הגינות הישראליות הוא החשיפה לשמש חזקה ברוב שעות היממה ובאחוז ניכר מחודשי השנה. עבור צמחים מסוימים מדובר ביתרון, אך עבור ההשקיה זהו חסרון, שכן השמש מאדה מהר את המים. תכנון גינה במקום מוצל יכול לפתור את הבעיה היות וככל שיש יותר צל כך יהיה פחות אידוי ובזבוז מים.

חיפוי קרקע

מלבד פתרון מנע לעשבים, חיפוי קרקע מסייע לשמירה על הלחות של הקרקע ולכן הוא חיוני עבור גינות רבות. ישנם סוגים שונים של חיפויים מהם ניתן לבחור, כאשר דרך זו יעילה במיוחד עבור קרקעות אשר מתייבשות מהר וזקוקות להשקיה מרובה. החיפוי שומר על הלחות, מונע את אידוי המים ומוביל לחיסכון בהשקיה.

נכתב ע”י נועה בן ארי עבור אהרון ברגר, אגרונום

www.batim.org.il/agronomic

 

שתפו באמצעות:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

נא לודא שבחרתם תחום ואזור מגורים
דילוג לתוכן