10 עצי פרי מומלצים לגינה

 
גינה ביתית יוצרת אווירה רגועה ופסטורלית בבתים פרטיים וגם בבנייני מגורים. לכן בנוסף לשיחי נוי ופרחים רצוי לשתול בגינה גם עצי פרי.

 יש לזכור כי שתילה של עצי נוי מחייבת ראשית כל התייעצות עם אגרונום מומחה לנושא,

לא כל עצי הפרי מתאימים לגינה ושתילה של כאלה שאינם מתאימים לגינה ביתית יכולים אפילו לגרום נזק.

עשרה עצי פרי שכדאי לשתול בגינה כוללים את:

1. עץ הזית  עץ הזית הוא עץ ירוק. נאה למראה. לא מפונק ולא עדין מדי. זנים מסוימים של העץ יכולים להתאים גם לגידול זיתים לשימוש ביתי  והפקת שמן זית ביתי.

2. עץ הרימון  – עץ הרימון מרהיב ביופיו ובצורת פירותיו. הוא אומנם לא נושא ריח. אבל גם מראה הפירות והפרחים הוא מרגיע ומשובב נפש ופירותיו טעימים ובריאים.

3. עץ המשמש – עץ המשמש אינו תופס מרחב וגם  צורך מעט מים. מראהו יפה ואסתטי ופירותיו יכולים לשמש הן כפרי, מרקחת ריבות, משקה מרענן ועוד.

4. עץ השקד – עץ השקד אינו זקוק אומנם להשקיה רבה אבל מצריך טיפול והשגחה יסודית מפני מזיקים שאינה בנמצא בעצי פרי אחרים. פירותיו, בשלים, בתנאי שלא ינזקו, הם אכילים וטעימים.

5. עץ פקאן – עץ האגוז נחשב עץ גדול מאד עמיד בפני מחלוות. אבל נשיר מאוד. לכן, מומלץ לשתול אותו בסוף הגינה. העץ מתפשט בדרך כלל לאורך. הבעיה היחידה היא שפירותיו אהובים מאוד על תוכי דרדרה ועורבים.

6. עץ התפוח – עץ הפרי הנפוץ ביותר בעולם עם אלפי זנים. מצריך טיפוח קל ופירותיו יכולים לשמש למגוון צרכי אפיה, בישול, מרקחות ומיצים  

7. עץ לימון – עץ הלימון הוא עץ הפרי הנפוץ ביותר בגינות ביתיות בישראל ומותאם למרבית סוגי האקלים בישראל.

8. עץ השסק  – פריחת השסק מתחילה בסתיו ואורכת בין 3-4 חודשים. הפרי גדל בצורת אשכולות. הבעיה העיקרית היא הצורך לשמור עליו מפני מזיקים שונים, כמו חרקים ותולעים.

9. עץ המנגו –  עץ המנגו דורש טיפול יסודי יותר מעצים אחרים הכולל בין השאר השקיה קבועה וטמפרטורה חמה. הפרי ניתן לאכילה טריה, הכנת מיצים מרקחות ריבות ותוספות לתבשילים.

10. עץ הגויאבה – העץ ירוק כל השנה. מראהו יפה ואסתטי אבל הוא בולט בריחו העז. ניתן לאכול אותו טרי ולהכין ממנו גם תרכיזי פירות, מרקחות וריבות.

 

המידע באדיבות אהרון ברגר, אגרונום

www.batim.org.il/agronomic

      מנהל פורום גינון באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים

     

     

 

שתפו באמצעות: