תמ"א 38 או פינוי בינוי על ההבדלים ביניהם ומה עדיף

 

תמ"א 38 ופינוי בינוי אלו הם שני פרויקטים נפוצים של התחדשות עירונית אשר פונים לשדרג בנייני מגורים משותפים ולשפר את חייהם של הדיירים. מה ההבדלים העיקרים ביניהם ואילו אפשרות עדיפה? כל זאת ועוד לפניכם.

תמ"א 38

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית אשר מטרתה העיקרית, כפי שהוצגה בשנת 2005, היא לחזק בניינים משותפים שנבנו לפני שנת 1980 ועל כן אינם עומדים בתקני בניה חדישים. החשש הוא כי מבנים אלו אינם יעמדו איתנים בפני רעידות אדמה חזקות. באמצעות תמ"א 38 ניתן לשפץ ולשדרג את יסודות המבנה כמו גם את האסתטיקה שלו. פרויקטים אלו זכו בכינוי "התחדשות עירונית" כאשר בין הנפוצים בהם אלו תמ"א 38 ותמ"א 38/2.

תכנית זאת למעשה מאפשרת לשפץ ולשדרג את המבנה אסתטית ומבנית. מאז השקת התכנית נוספו לה שלושה תיקונים, ביניהם תיקון 1 אשר מאפשר מתן תמריצים ליזמים ולדיירים כדי לעודד כניסה לפרויקט וכן תיקון 2 המאפשר להרוס את הבניין ולבנות בניין חדש במקומו. בשונה מפינוי בינוי כאן הבירוקרטיה הרבה יותר מקלה, מה גם שאין צורך לשנות את התב"ע כדי להתחיל.

פינוי בינוי

בדומה לתמ"א 38 גם פינוי בינוי הוא פרויקט של התחדשות עירונית. המטרה העומדת מאחורי פרויקט זה היא הריסת מבנים ישנים בהתאם לקריטריונים וההגדרות המתאימים, ולבנות במקומם מבנים חדישים ובעלי שטח גדול יותר. כחלק בלתי נפרד מהפרויקט בעלי הדירות זכאים לקבל דיור חלופי לאורך התקופה וכן זכויות מהדירות החדשות יותר. לעומת תמ"א 38 אשר בין תמריציה: הקלות מס וקבלת אישורים מהירה, כאן הבירוקרטיה הרבה יותר מורכבת, מה גם שההליך כולל את תשלומו של היטל השבחה.

אז מה עדיף?

ישנם הבדלים ניכרים בשני הפרויקטים אחד מהם הוא אורכו של התהליך. בעוד שפינוי בינוי כרוך בהליך בירוקרטי ארוך יותר בשל המתנה לקבלת אישור לתב"ע, תמ"א 38 כולל תהליך הרבה יותר מזורז: כאשר אין צורך לשנות את התב"ע אפשר להתחיל בפרויקט מיד לאחר שמקבלים היתר בנייה. כמו כן ישנם הבדלים בזכויות של הדיירים ובתגמולים שהם מקבלים. לכן רגע לפני שבוחרים באפשרות אחת או אחרת מוטב להתייעץ עם חברה לניהול נכסים ולהבין לעומק את המשמעות, היתרונות, החסרונות וההשלכות של כניסה לכל אחד מהפרויקטים.

מאמר זה נכתב עבור חברת בית בטוח – חברת בוטיק לניהול בתים ונכסים מניבים במרכז

 


חיפוש מהיר: