תוכנית המתאר הארצית תמ"א 38 וכיצד היא מגנה עלינו

אחת השאלות הפופולאריות ביותר בכל הנוגע אל התוכנית המתאר הארצית 38 היא לא רק כיצד ניתן ליישם אותה אלא כיצד, אם בכלל, היא מצליחה לעזור לנו? ניתן למצוא כל מיני דעות שונות בנוגע לשאלה זו אך לכולן יש קו דומה אחד – תמא 38 יכולה להציל חיים!

אז רגע לפני שנתחיל להיכנס לעובי הקורה בכל הנוגע לשאלה כיצד התוכנית עוזרת לנו, בואו נחזור מעט אחורה. תמא 38 היא תוכנית שיצאה אל הפועל באפריל של שנת 2005. ממשלת ישראל במשך שנים נחשפה אל תחזיות איימה של בעלי מקצוע אשר התריעו כי קיים סיכון ממשי שרעידת אדמה תפקוד את האזור ותגרום לנזק בלתי הפיך (עקב מיקומה של המדינה באזור השבר הסורי אפריקאי).

בעקבות תחזיות אלו, מדינת ישראל החליטה שהיא חייבת לנקוט בצעדים להצלת תושביה וכיצד? ובכן, עד שנת 1980 כל המבנים שנבנו במדינת ישראל נעשו זאת ללא היתר בנייה כנגד רעידות אדמה, משמעות הדבר הוא שברגע שתפקוד את מדינת ישראל רעידת אדמה – מבנים אלו עלולים להתמוטט כליל וליצור לא רק נזק ברכוש אלא לגבות חיים בנפש.

תמ"א 38 – כיצד זה יכול להציל חיי אדם?

כפי שציינו קודם לכן, מבנים שנבנו ללא היתר בנייה כנגד רעידות אדמה, עלולים להתמוטט ברגע שתפקוד את האזור רעידת אדמה בעוצמה חזקה. המטרה של התוכנית פשוטה: לאתר כמה שיותר מבנים אשר זכאים לתוכנית ולאפשר להם לחזק את המבנה שברשותם בחינם לגמרי (קבלנים מבצעים את העבודות הללו ובתמורה יכולים הם לבנות דירות נוספות ולמכור אותן בכדי לכסות על ההוצאות וליהנות מרווחים גדולים) ועל מנת למשוך כמה שיותר קהל – להציע כל מיני הטבות כלכליות.

הטבות הכלכליות הללו במסגרת תמא, כוללות, בין היתר שיפוץ של חדר המדרגות, הוספת מעלית, שדרוג דרכי הגישה אל הבניין, שיפוץ של החנייה או פיתרון של חנייה למבנה במידה ואין במקום חנייה, הרחבת הדירות הקיימות בכ- 25 מ"ר, הוספה של מרפסת שמש (במידה והדבר איננו פוגע במראה החזית הכללית של השכונה), הוספה של חדר אשפה ועוד שפע של הטבות.

בזכות השיפוץ והשדרוג הנ"ל יכולים דיירים רבים לא רק ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר מערך דירה שקופץ באופן משמעותי. אלא יכולים הם ליהנות מחיים טובים יותר בכך שאינם צריכים לחשוש שמא הם לא ישרדו במידה והאדמה תרעד מתחת לרגליהם.


שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן