שיפוצים בבית משותף

 

על מי מוטל לשלם לטובת שיפוץ שבוצע בבית משותף, בין או זהו שיפוץ יסודי, או עבודה קוסמטית קטנה? לעיתים מזומנות ישנם חיכוכים בין השכנים על האחריות על השיפוץ, כמו גם התנגדויות עקרוניות לעצם השיפוץ. האם ניתן לעשות משהו לשיפור המצב לטובת שלום בית?

שיפוץ בניין: עשוי להגיע גם לבית המשפט

ישנם מקרים חמורים יחסית בהם דיירים מסרבים לקחת חלק בהוצאות שיפוץ שבוצעו בבניין, למשל – כאשר השיפוץ אינו לרוחם, או לא בוצע בתנאים עליהם לכאורה הוסכם טרם תחילת השיפוץ. הדיירים עשויים לתבוע את וועד הבית על האחריות לביצוע עבודות שעלותן יקרה מכפי שצופה קודם לכן, מה שמאלץ את השכנים לשלם עבור עבודות עליהן לא הסכימו מלכתחילה. במקרה מסוים דחה בית המשפט את טענות הדיירים וחייב אותם לקחת את החלק המתאים בעלות התיקון.

חובה להשתתף, גם כאשר השיפוץ אינו הכרחי

במקרה אחר, סירבו דיירים להשתתף בהוצאות שיפוץ שכללו סיוד, צביעת גדר, החלפת שערים, התקנת תיבות דואר וגינון, כאשר הם טוענים שאין מדובר בשינויים הכרחיים. בית המשפט קבע כי במידה שהוחלט לבצע שיפורים בנכס המשותף תוך הסכמת רוב הדיירים, הרי שהיא מחייבת את הדיירים כולם, גם אם אין מדובר בשיפוץ "הכרחי" על-פי הגדרתם. לדברי בית המשפט, התקנת ארון שעון מים, החלפת גדרות כניסה והתקנה של תיבות דואר מהוות תחזוקה שוטפת המיועדת לשמירה על הרכוש המשותף וכי אין מדובר בשדרוג יוצא דופן במהותו.

שיפוץ או שיפור בית משותף – איך מקבלים החלטה?

על כל החלטה על שיפור או שיפוץ להתקבל תוך אסיפת דיירים והחלטת הרוב – כך על פי פסיקות שונות של בית המשפט. גם אם חלק מהדיירים סבורים כי אין לאלצם לבצע שיפורים בבניין מגורים משותף, הרי שבכוחה של החלטת הרוב לחייב את השכנים כולם.

הוצאות המחייבות הסכמה של כל בעלי הדירות

הוצאות חריגות בעלותן, כדוגמת התקנה של מעלית, מחייבת הסכמת כלל בעלי הדירות. המפקח על המקרקעין הוא הגורם המוסמך להכריע כי שיפוץ או שדרוג כלשהם חריגים ומחייבים הסכמה של כלל השכנים.

 

הכתבה נכתבה בשיתוף חברת  ים מעליות
למידע נוסף הכנסו לדף המידע שלהם באתר או התקשרו: 08-6715949חיפוש מהיר: