שיטות השקיה שונות לגינה

 בבתים פרטיים ובנייני מגורים חדשים בישראל, עברו רבים להשקיית הגינה באמצעות טכניקות יעילות הרבה יותר מהשקיה באמצעות משפך וצינור.

הדגש כיום בגינות פרטיות ושל בנייני מגורים רבים בישראל היא על טכניקות השקיה שמבוססות על שימוש יעיל ואפקטיבי יותר ככל שניתן, וגם בחסכון של עבודה ומים.

לצורך הזה יש בוודאי גם לרכוש מוצרים מתאימים, באיכות הולמת ולהתאים אותם לגינה עצמה באופן הטוב ביותר שניתן.

ישנן כמה וכמה שיטות השקיה אפקטיביות ויעילות כיום:

  1. השקיה בממטרות– פיזור המים נעשה בעוצמה נמוכה וקרוב לאדמה. היתרון הוא כמובן שבכך מגיעים לכל הצמחים. החסרון הוא בעיות טכניות העלולות לצוץ בממטרות עצמן, ( סתימות וכו') והשקיה מרובה מדיי.
  2. השקיה בטפטפות– הקמת מערכת הפרוסה על פני כל הגינה, השיטה מאפשרת להגיע באופן ממוקד לשורשי הצמחים ומונעת גם בזבוז מים מיותר.
  3. השקיה עילית– במקרה והגינות גדולות מדיי ובאמצעות ממטרות או טפטפות לא ניתן להגיע אליהם. במקרה כזה מציבים מערכת הממטירה באופן רחב ושווה, ולפי מידת הצורך ובאופן מעגלי על פני כל שטח הגינה והצמחיה. זוהי שיטה יעילה וטובה החוסכת גם מים אבל עלולה לגרום לצמיחת עשבים שוטים.
  4. מי מזגנים– ניתן בהחלט לאגור את מי המזגנים בקיץ וגם בחורף ולהשתמש בהם באופן ידני לצורך השקיית הגינה. אם המים ניתן לאגור בכלי קיבול אטום וגדול (מיכלים ריקים של מים מינרלים למשל), ולהשתמש בהם לצורך של השקיה. זה אומנם עוזר מאוד לסביבה אבל מצריך גם השגחה ועבודה תמידית סביב העניין .
  5. השקיה באמצעות צינור ידני ומשפך– במקרים מסויימים (למשל אם הגינה קטנה  מדיי, או אם יש צמחים שיש להקפיד מאוד על השקיה מסודרת שלהם לפי שעות וזמנים מדוייקים), הרי שזו בהחלט בגדר שיטה הכרחית וחשובה. למרות שבימנו היא הולכת ופוחתת.

בכל המקרים הללו, תכנון הגינה ושיטות ההשקיה מחייב התייעצות עם אגרונום מומחה ומקצועי.
אגרונום מומחה ידע לתת את התשובות המקצועיות המדוייקות ביותר לגבי שיטות ההשקיה הנכונות והרצוניות לכל סוגי הצמחים הנשתלים בגינה.

נכתב ע”י ראובן שבת בייעוץ אהרון ברגר, אגרונום

www.batim.org.il/agronomic

      מנהל פורום גינון באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים

 


חיפוש מהיר: