צנרת מים בבניין- אחריות לתיקון נזקים

גר בבית משותף? נתקלת בנזילה? כתמי רטיבות? מאמר זה ייתן לקוראים כלים לאבחון הגורם האחראי על תיקון הנזקים והתשלום בגין הנזקים.

בבניין משותף צנרת המים המשותפת הינה כל הצנרת העוברת משעון המים הראשי של הבניין ועד לשעוני המים הדירתיים. זהו כלל ברזל המובא אל הקוראים שלי בקליפת אגוז, אין לו חריגים או סייגים ועל כן כל פיצוץ בצינור או נזילת שמתגלית בצנרת הרלבנטית הינה באחריות נציגות הבית לטפל, להזמין אינסטלטור ולשלם לו מקופת הבית.

קווי המים ברוב המקרים בנויים בצורה אנכית כך שאם יש לי נזק בתקרת האמבטיה, לא צריך להיות גאון או חוש חש הבלש כדי להבין שככל הנראה הנזק הוא מהאמבטיה של השכן מעליי ובמקרה כזה עליו לקרוא לאינסטלטור או להפעיל את הביטוח ולטפל בבעיה כגורם האחראי.

נשמע פשוט, לא? אז מדוע קיימים כל כך הרבה סכסוכי שכנים בנושא הזה ולמה מוגשות אלפי תביעות בשנה לבתי המשפט השונים בנושאי פיצוי על נזקי מים?

מניסיוני במרבית המקרים אין בעיות של זיהוי הגורם האחראי אלא הבעיות נגרמות מכך שנזקי מים יכולים להיות גלויים המתפרצים לחייך בהפתעה וללא הכנה מוקדמת אך יכולים להיות סמויים הנגרמים לאט ע"י חלחול איטי ומתמשך, יצירת קורוזיה והתפרקות חלקי בטון, כאלה שלוקח זמן לאתר ולגרום לגורם האחראי לבצע עבודתו ולשלם על התיקון אך בינתיים הצד הנפגע רוצה לצמצם נזקים ולחזור לחיות את חייו בשלווה.

מה עושים כשרואים הופעת כתמי רטיבות בתקרה/קיר או התפרצות מים? אם מדובר בהתפרצות מים יש לסגור את שעון המים הדירתי או הראשי ולדאוג להודיע מיידית לגורם הרלבנטי (וועד הבית או בעל הדירה) על הארוע.

לגבי הופעת כתמי רטיבות יש להיות בקשר עם בעל הדירה הרלבנטית, לעתים צריך לנדנד, לתזכר, לשלוח מכתב ואפילו להתייעץ עם עו"ד אם יש נזק גדול או חוסר שיתוף פעולה אך בכל מקרה אין להתעלם ואין להניח לעניין כי מניסיוני בבתים משותפים ניתן לומר כי במשקל "מים שקטים חודרים עמוק" יש לומר מים שקטים חודרים עמוק לכיס וגורמים לנזק גדול.

 הכותב הינו עו"ד, מגשר ובורר המתמחה בבתים משותפים ובסכסוכי שכנים.
למידע נוסף לחצו כאן
או התקשרו: 050-6688388

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן