פרויקטיים בקריות – לגור במרכז החדש של הצפון

 

בתנופה: פרויקטים בקרית אתא – לגור במרכז החדש של הצפון

מה גורם לאנשים, זוגות ומשפחות, לקום בוקר אחד, להחליט שנמאס להם מהעיר המפויחת והסואנת, מהצפיפות והאבק, ולעבור לגור קרוב לטבע, מחוץ למרוץ העכברים של ערי מרכז הארץ? אכן, כולנו "אנשים של הרגלים", אולם בשלב מסוים של חיינו, חלקנו מגיעים לתובנה כי אנחנו מעדיפים מקום שקט יותר, את הפינה הקטנה, החמה והירוקה שלנו, ולא את הצפיפות המהבילה של תל אביב, למשל.

 

משוגעים? מפריחי שממה? אמיצים?

עד לא מזמן, עד לפני כשני עשורים בערך, אותן פינות ירוקות נחשבו לפריפריות במלוא מובן המילה. חלקן, היו מרוחקות (או מנותקות) מישובים גדולים ולא הכילו שירותים בסיסיים כמרכולים, מרפאות, גני ילדים ובתי ספר. לצורך שימוש בשירותים אלה נאלצתם לנסוע לעיר הגדולה הסמוכה. ההתייחסות לאותם "משוגעים לירוק" שעזבו את האורבניות ועברו לישובים קהילתיים, למשל, הייתה מהולה בהערצה, מצד אחד ובחמלה, מצד שני. התייחסו אליהם כאל חלוצים מפריחי שממה וקינאו בהם, בעיקר, על האומץ לעשות את הצעד הגדול הזה.

הצערה, התחדשות וטבעת ירוקה

תופעה אחרת, שצמחה כעשור מאוחר יותר כתוצאה ממגמת המעבר לסביבה ירוקה, הייתה התחדשות ירוקה וצעירה של אזורים ותיקים וקיימים. למשל, הקריות הסמוכות לחיפה. אותן קריות מנומנמות, אשר תמיד נחשבו לבנות החורגות של העיר הגדולה (למרות שמוניציפאלית הן אינן משויכות אליה), אמנם הכילו את כל השירותים הנדרשים לתושביהן, אבל נחשבו למקום מגורים של אוכלוסיה בוגרת יותר. בשנים האחרונות, פיתחו הקריות ייחוד משל עצמן, ובמגמה להצעיר את האוכלוסיה הבוגרת, החלו להקיף את עצמן בטבעת של פרויקטי בניה חדשים, המיועדים לזוגות ומשפחות צעירות, הנוטשות את אזור המרכז.

 כופרתא? כפר עטא? כפר אתא!

קרית אתא נחשבת לאחת הדוגמאות האופייניות והמובהקות לתנופה מואצת זו. הקריה הותיקה, אשר עברה שינויים רבים מ-1925 (שנת הקמתה), פרצה לתודעה הציבורית בישראל עם הקמת בית החרושת לאריגים "אתא" – אריגים תוצרת ארצנו. הבניה בקריה התרחשה בגלים מתמידים, ולכן, ניתן למצוא בקריה מינעד רחב של שכונות בנות גילאים שונים. משכונות ותיקות יותר (כאברמסקי, קומץ הבתים הראשונים של הקריה), דרך שכונות משנות החמישים (שכונת נווה אברהם) והשבעים (שכונת בן גוריון) וכלה בשכונות שנבנו בשנות התשעים (כמו השכונות בית וגן, גבעת טל וגבעת רם). בשנים האחרונות, שוב חווה קרית אתא תנופת בניה מחודשת  ופרויקטים בקרית אתא מוצעים כיום בשפע.

 

פרויקטים בקריות

ניתן לראות, אם כן, שלא רק שקרית אתא, המתהדרת בתואר "הקריה הראשונה", מקפידה לחדש את השכונות הותיקות בה, תוך כדי שמירה על צביונן, היא אף מקפידה ומעודדת בניית שכונות חדשות. שכונות המיועדות לזוגות צעירים ומשפחות עם ילדים, אשר מחפשים לגור בעיר, אבל בכ"ז, לחוש קרובים לטבע, לאדמה, לירוק. פרויקטי הבניה של גבעת אלונים בקריות מציעים איכות חיים ובתי מגורים איכותיים, עם שירותים מוניציפאליים ותחבורה ציבורית זמינה ושפע של מקומות עבודה באזורים הסמוכים.

 

 

שתפו באמצעות: