פיר האשפה כמפגע תברואתי: שימוש במפזרי ריח, מזגן או מערכת טיהור אקולוגית?

 

מרבית בנייני המגורים החדשים שנבנו בישראל בעשרים השנה האחרונות כוללות פירי אשפה הנמצאים בכל קומה. היתרונות של פירי האשפה הינן בכך שאין צורך להשליך את האשפה לפח עצמו, והפיר מהווה חסכון לצורך לרדת עד לחדר האשפה עצמו או להיתקל שם בלית בררה לעיתים בשקיות מושלכות ובריחות בלתי נעימים. יתרון נוסף הוא בכך ששימוש בפירי אשפה מייצר מודעות גדולה יותר אצל דיירי הבניין בניקיון סביבתי הנוגע לבניין. אולם, גם לפירי אשפה צצים לא אחת בעיות לא פשוטות.

הסכנה התברואתית והפצת ריחות מפירי אשפה

הראשונה היא סתימת הפירים כתוצאה מהשלכה של אשפה מוצקה שאינה מתאימה לקיבולת של הפיר ומאידך השלכה  של כמויות אשפה גדולות מדיי בבת אחת.
מצב זה יוצר לא רק בעיה טכנית, אלא גם הפצה של ריחות בלתי נעימים המתפשטים בכל רחבי הבנין וקומותיו, ומה שלא פחות חשוב – מפגע תברואתי העלול להפיץ מחלות בקרב דיירי הבנין!

ככלל, ריחות בלתי נעימים עלולים להוות מטרד יום יומי לא רק בגלל סתימה בפיר אלא בגלל העובדה שלא משתמשים באופן נכון ויעיל בטיהור אוויר במערכת.

כיום, ישנן בעיקר שלוש אפשריות למניעת ריחות רעים מפירי אשפה:

  1.  שימוש במפזרי ריח בפיר ובכל הקומות 
  2.  מערכת טיהור אוויר אקולוגית המטהרת וגם קוטלת חיידקים בחדר הדחסנית שבתחתית הפיר
  3. הצבת מזגנים חזקים בחדר הדחסנית והפעלתם באופן רציף

פתרונות אפשריים למיגור הריח מהפירים והשמדת החיידקים

מפזרי ריח – פתרון קוסמטי

שימוש במפזרי ריח הוא פתרון קל, יעיל, וזול. מאידך זהו פתרון שאינו מטהר ממש את האוויר בפיר אלא רק יוצר ריח חלופי, נעים אומנם, אבל בלי הרבה תועלת בריאותית מכיוון שמרבית מפזרי הריח מבוססים על חומרים כימיים.

מערכת טיהור אקולוגית – פתרון יסודי לריחות רעים מפיר האשפה

השימוש במערכת טיהור אוויר אקולוגית קוטל מהיסוד את החיידקים באמצעות גז אוזון (O3) שמופעל בחדר הדחסנית הסגור, לאחר הפעלתו הגז מתפוגג והופך לחמצן (O2), כך שזהו פתרון שפותר את הבעיה התברואתית מהיסוד ומונע מחלות, בנוסף לנטרול הריחות הרעים.

הבסיס לשימוש במערכת אקולוגית בנוי מעיקרו על פיזור האוזון באמצעות מערכת טיהור מכאנית אל תוך מצבור האשפה וקוטלת את החיידקים, וכתוצאה מכך גם מספקת גם את ניטרול הריחות והפגתם.

 המערכת אינה יוצרת רעש סביבתי. היא חסכונית בחשמל ובעיקר יעילה מאוד בטיפול בבעיות של ריחות והתפשטות של חיידקים בפירי אשפה, שהיא סכנה תברואתית ממשית! 

מיזוג אויר בחדר האשפה/דחסנית – פתרון ביניים יקר

הפתרון המקביל היחיד שעשוי למנוע הצטברות חיידקים הוא הפעלת מזגן חזק באופן קבוע בחדר הדחסנית, פתרון יקר עשרות מונים מעלות התפעול וההתקנה של מערכת הטיהור, ותוצאותיו ודאיות ושלמות פחות.

לסיכום, מערכת טיהור אויר קוטלת חיידקים הינה הפתרון היעיל ביותר מבחינה בריאותית וגם כלכלית.
 
נכתב בשיתוף אקולוגי – פתרונות טיהור אוויר לבניינים שמחסלים את החיידקים והמזהמים, לפרטים: http://www.batim.org.il/ecology/

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

נא לודא שבחרתם תחום ואזור מגורים
דילוג לתוכן