על מעליות: מה שלא העזתם לשאול

 

מעלית זהו אמצעי תחבורה בטיחותי, באם דואגים לתחזקו לבדקו כאמור בחוק. מדובר במערכת מורכבת שכל תקלה בה עלולה לגרום למצבים מסכני חיים. לא בכדי ישנו פירוט רב בחוק בנוגע לבנייה, נהלי בדיקה ושירותים שוטפים של מעליות.
במאמר זה נפרט מעט אודות תפעול בטיחותי ואמין של מעלית, שעשוי למנוע תקלות ותאונות.

התקנת מעלית

על כל מעלית הנבנית בישראל לעמוד בתקן רשמי עבור מעליות נוסעים ומשא. רק חברה עם תו תקן רשאית לתכנן ולהרכיב מעליות, שאחרת – אותה מעלית לא תותר לשימוש. בנוסף, על כל מעלית להיבדק בדיקה ראשונית על-מנת לוודא שהיא מותאמת לדרישות התקן וכי המערכות הבטיחותיות במעלית עובדות.

מעלית חדשה: אחריות

על יצרן המעלית לשלם למכון התקנים לטובת בדיקת תקינות ומידת התאמתה לתקן, שכן המעלית עדיין באחריותו, בשלב זה. כמו כן, גם בשנה הראשונה לפעולת המעלית – נושא המתקין באחריות לפעולה תקינה, הכוללת תיקונים וחלפים, זאת בתנאי שההסכם בין הדיירים למתקין נחתם בתוך לא יותר מ-60 יום ממועד הבדיקה הראשונה על-ידי הבודק.

בדיקה עתית

החוק מורה על ביצוע בדיקת בטיחות למעלית אחת לשישה חודשים, בעוד אי-ביצוע מהווה עבירה פלילית. בעל המעלית נושא באחריות על הזמנת הבדיקה והתשלום עבורה. הבדיקה תבוצע על-ידי בודק מעליות שהוסמך מטעם משרד הכלכלה ששמו מופיע ברשימתה הבודקים המוסמכים.

תיקונים ותחזוקה

באחריות בעל המעלית להזמין אנשי שירות לצורכי תיקון הליקויים שציין הבודק. ככל שאותרו ליקויים מסכני-חיים, תושבת עבודת המעלית לאלתר. במקרה זה יוציא משרד הכלכל צו בטיחות לאיסור קיום פעולת המעלית, עד אשר תתוקן ותיבדק מחדש וייקבע לגביה שהיא אינה מהווה סכנה לשימוש.

טיפול שוטף

להבטחת פעולה תקינה של המעלית, יש לשלב גם טיפול שוטף, לרבות החלפת רכיבים, שימון וכוונון מערכות – זאת ללא קשר לבדיקות מדי חצי שנה. כדי להבטיח את פעולתה התקינה של המעלית, נדרש גם טיפול שוטף, הכולל החלפת רכיבים בלויים, שימון וכיוון המערכות השונות וזאת מעבר לבדיקות החצי שנתיות.

מעלית – חילוץ נוסעים לכודים

מעלית עשויה להיתקע בעקבות תקלה (כדוגמת הפסקת חשמל). במקרים מסוימים יכולים דיירי הבניין לחלץ את הלכודים במעלית על-ידי הדייר שהוסמך לבצע חילוץ נכון. במידה שאין הדיירים מצליחים לחלץ את הלכודים, יש להתקשר לחברת שירות המעליות ולהסתייע בעזרתה.

הכתבה נכתבה בשיתוף חברת  ים מעליות
למידע נוסף הכנסו לדף המידע שלהם באתר 


חיפוש מהיר: