על החשיבות בכיסוי קרקע נכון

 

אחד המרכיבים החשובים יותר בגינה שלנו הוא האדמה. לאדמה יש תפקידים רבים בשמירה על אורך ואיכות חייהם של הצמחים וכדי שהיא תקיים את ייעודה, יש לסייע לה ולבחור עבורה בכיסוי הקרקע המתאים. מדוע זה חשוב? על כך נרחיב.

האדמה היא הבסיס של יצורים חיים רבים ואיכותה חשובה מאוד להישרדותם של צמחים מכל הסוגים. לכן כאשר רוצים לטפח גינה לתפארת יש לדאוג שהאדמה תהיה לחה, מאווררת, עשירה ומוגנת. אם נתבונן בטבע נגלה כי האדמה כמעט תמיד מחופה בחומר אורגני כזה או אחר, בין אם מדובר בעלים יבשים, בין אם באבנים או סלעים ובין אם בצמחייה. לכן אם אנו רוצים שהגינה שלנו תשגשג עלינו לחקות את הקיים בטבע ולחפות גם את האדמה בגינה.

מה היתרונות של כיסוי הקרקע?

כאמור, לכיסוי הקרקע ישנם כמה וכמה יתרונות. העיקריים ביניהם הם אלו הבאים:

  • חיסכון בהשקיה
  • הגנה על הצמחים מפני מזג אוויר
  • עושר אורגני לאדמה
  • שמירה על לחות
  • בידוד מפני בוץ
  • מראה נקי ומסודר
  • מניעת צמיחה של עשב שוטה

על סוגים שונים של כיסויים דיברה תורת הגינון

ישנם סוגים שונים של כיסויים לקרקע ולכל אחד יתרונות וחסרונות. כאשר אנו רוצים לבחור בכיסוי הנכון עלינו לבחון את הצרכים שלנו, להגדיר את התוצאות הרצויות ולקבוע מהו סדר גודלו של התקציב ועד כמה אנו פנויים להתעסקות. בין הכיסויים הנפוצים ישנם כאלו שאינם אורגניים כלומר חצץ, טוף, חלוקי נחל, אבנים, לצד כיסויים אורגניים כמו עלים יבשים, עשבים שוטים, שאריות של מכסחת הדשא, שבבי עץ, גזם ועוד. כמו כן קיימת גם אפשרות לבחור דווקא בכיסוי ירוק כלומר לעשות שימוש בצמחים נמוכים להשגת המטרה. הצמחייה הנמוכה מחפה את הקרקע, מייצרת חומר אורגני, שומרת על הלחות ומעשירה את הגינה בזנים חדשי של צמחים.

הסוד: איזון

בחירת הכיסוי המתאים הנה חשובה, שכן יכולה להשפיע על חיוניות האדמה ועל קצב הצמיחה של הצמחים. לכן אם ברצונם לקצור את פירות ההשקעה, חשוב כי תשמרו על המערכת כמה שיותר מגוונות בהתאמה לאופייה של הגינה ולצרכיה המשתנים. אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת בעצמכם מוטב כי תפנו למומחים אשר יסייעו לכם להקדיש מחשבה לתכנון הכיסוי המתאים לכל אזור ואזור בגינה הפרטית שלכם, תהיו בטוחים שהדבר רק ישתלם לכם.

נכתב ע”י נועה בן ארי בייעוץ האגרונום אהרון ברגר.
www.batim.org.il/agronomic

מנהל פורום גינון באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים.