סופו של הקרב על הועד

תשכחו מהמשפט "ומתי תתנדבו אתם להיות בועד הבית?!". חברות מקצועיות לניהול ועד הבית הן הפתרון האולטימטיבי לסכסוכי שכנים, לסרבני תשלום, לאחזקה מקצועית ושוטפת של הבניין ולמתן מענה מיידי. כך תבחרו את החברה הנכונה לניהול מקצועי של הבית המשותף

 

מאז ומעולם המושג "ועד בית" היה טעון. עימותים מילוליים בין דיירי הבניין, חילוקי דעות, אי הבנות, חוסר סבלנות, האשמות הדדיות ומה לא.

כמעט בכל בית משותף ניתן למצוא את הדייר שמרגיש מנוצל על ידי דיירים אחרים שאינם נוטלים חלק בעול האחזקה השוטף, ומן הצד השני – את אלו שיושבים על הגדר. המשפט "אני עסוק, ממש אין לי זמן", מגיע בדרך כלל בליווי ביקורת ורמיזות שונות ומשונות על תפקודו של הועד המכהן.

סביב הבעיות שהלכו וגדלו והצורך הגובר במתן פיתרונות סבוכים יותר מאשר ניקיון, כגון טיפול במערכות סולריות, משאבות ועוד, צמחו חברות מקצועיות לניהול ועדי בתים, המספקות פיתרונות לתחזוקה השוטפת.

בנוסף, בעיית הגבייה מהווה סאגה בפני עצמה. ברור כי שוכרי דירות אינם מעוניינים לקחת חלק פעיל בוועד הבית. היום הם כאן ומחר הם שם. אז למי כן אכפת? לבעלי הבתים, שפעמים רבות עליהם להתמודד עם קשיי גבייה חודשיים.

כאמור, אף אחד לא שש להיות בוועד הבית. מי שמוכן ועושה, הופך להיות בעיני האחרים למטרד, ועוד לא אמרנו מילה על הבדיחות והסרטים סביב נושא ועד הבית.

החברות המקצועיות לניהול ואחזקת בתים משותפים, מעניקות פתרונות מקיפים לבעלי הבתים וכוללות התמחויות ותת-התמחויות מורכבות, שיצרו את שינוי תפיסתן בעיני הציבור.

ההתאמה לדרישות המתקדמות אמורה להיות מרבית, מקצועית והוגנת, ותחלואי ילדות כמו של אנשים ציניים שחישבו להרוויח "כסף קל", וגרמו לזילות הענף ולחשדנות, הולכות ונעלמות ככל שהזמן עובר ונצברים ניסיון וידע.

חברת ניהול ואחזקת בתים משותפים: מה זה נותן לי?

1. ניהול. הניהול כולל את הנהלת החשבונות של הבניין, גביית תשלומים, טיפול משפטי בסרבני תשלום, תשלום לספקים, הפקדת הצ'קים לחשבון הועד והוצאות קבלות לדיירים, מענה טלפוני ללקוחות ותיאומים שונים מול הרשויות.

2. אחזקה. האחזקה כוללת הן את השירותים השוטפים שניתנים לבניין על בסיס שבועי או חודשי כגון ניקיון וגינון, והן את השירותים הניתנים על בסיס תקופתי למערכות כגון אחזקת המשאבות, המעליות, ציוד כיבוי האש וכד'. כמו כן חברת הניהול מספקת מענה גם בתחזוקת חירום כגון פיצוץ בצנרת, קצר חשמלי או סתימה במערכת הביוב.

3. ייעוץ מקצועי. לחברה מקצועית לניהול ואחזקת הבית המשותף ניסיון רב והיכרות עם תחום ניהול הבתים המשותפים ולקוחותיה יכולים לעשות שימוש יעיל בידע זה. ייעוץ זה יכול לבוא לידי ביטוי לפני שיפוץ הבניין, כאשר מתעוררות בעיות משפטיות (בין דיירים או עם בניין שכן למשל) וכמובן בקביעת תוכנית תחזוקה רב שנתית לבניין שחוזה מראש אילו תיקונים יש לבצע בבניין גם עוד שנה או שנתיים כדי לשמור על מצבו התחזוקתי.

 

המדריך המקוצר לבחירת חברת ניהול ואחזקת בתים משותפים

לפני הכל: הרוב קובע. דעו כי התקשרות עם חברה לניהול ועד בית מחייבת ע"פ החוק הסכמה בכתב של 66% מבעלי הדירות.

ותק. בדקו כמה זמן החברה קיימת. מומלץ להיצמד אל חברת אחזקת מבנים הקיימת למעלה משנתיים בשוק. בררו כמה בניינים החברה מנהלת והיכן. בקשו שמות של ממליצים ושוחחו איתם.

מספר העובדים בחברה. חברה עם צוות הכולל מזכירה, מנקה ומנהל צריכה לעורר חשד, ומרבית הסיכויים כי לא תוכל לספק לכם שירות בזמן עומס.

אזור גיאוגרפי. בדקו היכן החברה ממוקמת ובאילו אזורים היא עובדת. ככל שחברת הניהול מתפרסת על תחום גיאוגרפי גדול יותר ומשרדיה רחוקים מהבניין, כך היא תהיה זמינה פחות במיוחד במקרי חירום שמצריכים הגעה דחופה.

מוקד 24 שעות למקרי חירום. כל החברות הרציניות בתחום ניהול ואחזקת הבתים המשותפים מחזיקות מוקד חירום הפועל 24 שעות ביממה למקרי חירום ויש לבדוק זאת.

טיפול משפטי. האם חלק משירותי חברת ניהול ועד הבית כולל גם טיפול משפטי בסרבני תשלום לועד הבית? זהו שירות חשוב הניתן על ידי חברת הניהול שיכול לחסוך הרבה כסף.

נותני השירותים של החברה. חברת ניהול ועדי בתים המציינת כי עובדיה הם אלו שמבצעים את עבודת אחזקת כל המערכות כגון משאבות, גנרטורים, מערכות סולריות וכד' צריכה להדליק נורה אדומה. אין חברה שיכולה להחזיק טכנאים מקצועיים בתשלום עבור כל אחד מהתחומים הרבים הקשורים באחזקת הבניין. חברת ניהול רצינית מקושרת לחברות מקצועיות בתחומים האחזקה השונים ודואגת כי טכנאים מוסמכים יהיו אלו שנותנים טיפול למערכות הבניין.

שקיפות. יש לוודא כי לנציגי הבניין נשארת גישה לחשבון הבנק אליו מופקדים תשלומי ועד הבית וכן כי אחת לשנה מתקבל דוח המפרט את הנעשה בבניין.

חברות באיגוד הישראלי לניהול בתים ומבנים בישראל. ודאו כי החברה אכן חברה באיגוד וכי לא מדובר בחובבנים.

רגע לפני יצירת קשר

היתרונות בחברות ניהול ואחזקת בתים משותפים ברורים. במילה אחת: שקט.

מדובר בגוף מקצועי המרכז את הטיפול בבניין כולו ועוסק בתחזוקת מערכות הבניין, לרבות אלו שהוועד לא ידע כי יש לתחזק. הדיירים פטורים מהתעסקות בגבייה ומכאן – פטורים מסכסוכים הנולדים בין ועד הבית לדיירים סרבני תשלום.

חברה מקצועית לניהול ואחזקת הבית המשותף תהיה זמינה לרשות דייריה 24 שעות ביממה ותספק אחריות לתיקונים המתבצעים על ידי בעלי מקצוע קבועים.

הכותב הוא מנכ"ל משותף בחברת Easy House ניהול נכסים ואחזקת בתים משותפים 
למיני סייט של Easy House, חברת "האיגוד לניהול בתים ומבנים" בפורטל בתים: http://www.batim.org.il/company.asp?pageID=43

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.