סוגיות משפטיות שיש לקחת בחשבון בעת מגורים בבית משותף

כאשר אתם קונים בית בבניין, אתם לא רק נכנסים להסדר מחיה, אלא שאם נכנסים גם למערכת יחסים משפטית. בבית או מתחם דיור משותף, יהיה עליכם לפעול לפי חוקי ועד הבית שנקבעו על ידי הדיירים של הבניין עצמו, כמו גם לציית לתקנות וחוקי ועד בית כלליים של העירייה, המועצה המקומית והמדינה.

 

בבניין המשותף – הדיירים בעלים על דירתם כמו גם על החללים המשותפים

בתים משותפים מחולקים כך שחלקים מהנכס נמצאים בבעלות נפרדת, כלומר לבעלי הבתים יש בעלות על הדירות שלהם, אך בנוסף, יש להם גם בעלות על אזורים משותפים. עם זאת, לא כל בעל דירה יכול לעשות כרצונו במרחבים המשותפים לכלל הדיירים, קל וחומר כאשר פוגע ברווחתם ובאיכות חייהם של הדיירים האחרים. וכדי למנוע כאלו מקרים, הנושא מוסדר בחוקים ותקנות של "מותר ואסור".

 

תקנון הבית המשותף

הבית המשותף יכול להיות קטן יחסית, כמו דופלקס למשל, או גדול יותר כמו בניין דירות רב קומות. דיירים שגרים בבית משותף משתמשים בתקנון הבית המשותף, מכיוון שהוא מקל הן על אוטונומיה אינדיבידואלית והן על השיתוף. בתקנון מוגדרות כל הזכויות והחובות של הדיירים, אשר נקבעות באסיפה משותפת ומבוססות על החוק ועל הסכמתו של אחוז גבוה מכלל הנוכחים באסיפה. במידה ובבית המשותף אין תקנון פרטי, הדיירים יהיו כפופים לתקנון הבית המשותף הכללי.

 

תשלום ועד בית

כאשר חיים בבתים משותפים בדרך כלל, עולה הצורך בקבוצה מצומצמת שתנהל את החללים המשותפים ותאכוף את ההגבלות כפי שהן קיימות בחוק ובתקנון, כך שהשימוש בדירות הפרטיות ובחללים המשותפים יהיה מיטבי וכולם יוכלו לחיות יחד תחת קורת גג אחת במינימום סכסוכים. בנוסף, ועד הבית גובה דמי אחזקה חודשיים כדי שניתן יהיה לשלם על עלויות האחזקה והתחזוקה, המיסים, הכיסוי הביטוחי והוצאות אחרות, כאשר הדיירים מחויבים להעביר את הסכום.

 

כיצד חוקי ותקנות הבית המשותף משפיעים על החיים המשותפים?

כאשר אתם גרים בבתים משותפים עליכם לציית לכללים ולתקנות השונים, במיוחד אם אתם רוצים לשפץ את הנכס או לעשות שימוש באחד מהחללים המשותפים במבנה. כמו כן החוקים והתקנות מחייבים את הדיירים מבחינות נוספות, כך שמתייחסים להתקנת מנגנוני בטיחות אש, בדיקות שנתיות למערכות, לשעות בהן מותר להרעיש, לאחזקת בעלי חיים ועוד. לתקנון יש חשיבות אמיתית בהסדרת החיים המשותפים, וכאשר לא עומדים בתקנותיו, מסתכנים בתביעה משפטית.

 

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן