ניקוז נכון והשקיה בחורף

החורף הישראלי הוא קצר ונמשך שלושה – ארבעה חודשים לערך (דצמבר-מרץ לערך). יחד עם זאת, בתקופה זו ישנם מספר ימים שבהם יורדים מטרי גשם בכמויות גדולות. דבר זה עלול לגרום לבעיות לא פשוטות בגינות בבתים פרטיים וגם בבנייני מגורים ציבוריים.

על מנת להיות מוכן לאפשרות כזאת, צריך לנקוט בכמה צעדי מניעה וטיפול:

  1. אין להימנע מהשקיית הגינה בתקופת החורף והגשמים, אבל יש להשקות בכמויות מדודות. במידה ואין גשם במשך תקופה שהיא יותר משבוע ימים.
  2. צמצום משמעותי בדישון מכל סוג שהוא, כימי או אורגני. שכן דשן כימי מתפרק ביתר איטיות בתקופת החורף ושימוש מופרז בדשן אורגני כמו קומפוסט עלול דווקא להסב נזקים לצמחים בזמן החורף
  3. אפשר לשתול צמחים בחורף, אבל חשוב להתמקד בשיחים/ צמחים/ עצים שהם קשיחים ועמידים לתנאי החורף בזמן שתילתם, למשל עצי זית.
  4. למניעת שלוליות יש ליצור שיפועים נכונים בגינה, המונעים שלוליות. כך למשל עם שימוש באדמת חמרה, בטוף, בחלוקי נחל, ובבד פלרינג.
  5. חפירת בורות ניקוז והכנתם. בעומק של כחצי מטר ובקוטר של כ30 ס"מ ובתוכם טוף גרוס. כאשר את השכבה העליונה מכסים באדמה שעליה ניתן גם לשתול צמחים.
  6. עידור לפני הגשמים בעומק של כ25 ס"מ סביב גזעי עצים, בין השתילים בתוך הערוגות עצמם.
  7. במידה וישנם פתחי ניקוז חיצוניים יש להקפיד ולבדוק את תקינותם רצוי על ידי גנן הבניין או מומחה לעניין

חשוב לדעת כי בחלק מהצעדים יש לבצע כמה דברים. ולכן, בראש ובראשונה יש לוודא שברשות הבית או הבניין יהיו תמיד חומרים מתאימים וכלים מתאימים לביצוע עבודה כזאת של ניקוז והשקיה. החל ממספרי גיזום, מעדרים, אתים וכפות חפירה קטנים. עבור דרך יריעות חיפוי, חוטי קשירה, טוף, חצץ, חלוקי נחל, בדי חיפוי. כל זאת כמובן בכמות סבירה ומספיקה.
הצעד הבא הוא התייעצות עם גנן/ אגרונום/ משתלה. לא די לפנות לגורם אחד מביניהם. תכנון גינה פרטית נכון ע"י איש מקצוע יניב תוצאות טובות בהרבה אשר ייתנו מענה לצרכים של הלקוח מצד אחד, אל מול תנאי הגידול הקיימים והתאמת הצמחיה אליהם מצד שני.
רצוי לא להתעצל ולפנות לכל אחד מהגורמים הללו בנפרד. כי לעתים יש מצב שכל אחד מהם יכול לתת עצה נוספת חשובה.

נכתב ע”י ראובן שבת בייעוץ אהרון ברגר, אגרונום
ליעוץ עבור הגינה שלכם התקשרו: 054-4550882 או הכנסו לקישור:
www.batim.org.il/agronomic

 

 


חיפוש מהיר: