מקלט בבניין משותף

החיים בבניין משותף הינם מיוחדים ומורכבים מיחסי גומלין עדינים בין בעלי הדירות למבנה המשותף ובין הדיירים בינם לבין עצמם.
בבניינים משותפים רבים קיים מקלט אשר בימים האחרונים בצל הארועים חוזר אל התודעה כאשר כולנו למעשה מנערים ממנו שנים של אבק, מחפשים נואשות אחר המפתח שהיה אצל וועד הבית שנתן אותו לדייר שביקש לשים ספה ליום יומיים אבל לא החזיר וכבר עברו שנתיים…
וכשסוף סוף פותחים נתקלים בדרך כלל בחלל המלא חפצים וגרוטאות עד אפס מקום או בריח של טחב מרטיבות שהייתה במקלט ולא תוקנה עד שאנחנו אומרים לעצמנו שיותר מסוכן במקלט מאשר בכל מקום אחר.

מה אומר החוק בעניין המקלט בבניין משותף

קיימת חובה להשאיר את המקלט פנוי מחפצים וקיים איסור להופכו למחסן, וזאת לפי חוק התגוננות אזרחית, תשי"א-1951 : "דיירי בית ובעל מפעל חייבים לפנות, כל אחד מתוך המקלט של הבית או המפעל, את כל המטלטלין שבו, למעט המטלטלין שלפי דיני ההתגוננות האזרחית מותר להחזיקם, לשמור על הניקיון בו ולהחזיקו במצב המאפשר את השימוש בו בכל עת כמחסה בפני התקפה".  
המקלט הינו רכוש משותף והוא אינו רכוש ששייך לדירה או לאגף מסויים והחלטות לגבי הפעלתו ושמירת התחזוקה בו מסורות לאסיפת בעלי דירות בהחלטת רוב רגיל ונציגות הבית שממלאת אחר הוראות האסיפה. לגבי שימוש אחר במקלט כמחסן, חדר כושר או מגורים, הדבר אסור אלא אם התקבל היתר מהרשות המקומית.
היות והמדינה כיום במצב של לחימה וישנם כל הזמן טילים המשוגרים לעבר מרכזי האוכלוסייה, על וועד הבית לקחת אחריות ולהודיע בשלב ראשון על פינוי המקלט, לתלות שלט בלוח המודעות או במקום בולט אחר, לאפשר לדיירים 24-72 שעות להיערך לעניין ואח"כ לשכור עובד שידאג לפינוי המקלט תוך תיאום עם העירייה.
הרשות המקומית בשיתוף עם פיקוד העורף אחראים לקיום החוק להתגוננות אזרחית ויכולים לערוך ביקורות (גם מוזמנות) ולתת קנסות לכל בעלי הנכס ולפתוח כנגדם בהליכים פליליים בבתי המשפט לעניינים מקומיים, וזאת עד אשר המקום יהיה פנוי וראוי לשימוש כמקלט.

נעילת המקלט

המקלט אמור להיות שמיש ונגיש לכל אדם בכל עת אך האם ניתן לנעול את המקלט? אצל מי יהיה המפתח? הכלל הוא כי לכל בעל דירה זכות קניינית במקלט, אך החוק שותק בעניין נעילת המקלט. במציאות של ישראל שנת 2014, לאור ריבוי מקרי פריצות, אנשים חסרי בית או סתם דיירים עצלנים ששומרים חפצים מיושנים המקלט הופך למקום פרוץ ולא רלבנטי ועל כן ניתן להחליט בהחלטת רוב רגיל באסיפת בעלי דירות על נעילת המקלט ועל פרסום זהות מחזיקי המפתח, כדי לאזן בין הנגשת המקום לבין שמירה עליו.

תחזוקה שוטפת של המקלט

לגבי ביצוע עבודות במקלט כגון סיוד, החלפת מסנן, תיקון אטימות דלת, תיקון תאורה, תיקון ברז, הרי שמדובר בתחזוקה שוטפת שניתן לבצע מתוך תקציב הבניין אך אם מדובר בשידרוג מערכות או שיפוץ, הרי שהעבודות צריכות להיעשות בכפוף להחלטת רוב באסיפת בעלי דירות, ויפה שעה קודם.
הכתוב לעיל הינו מידע אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. השימוש במידע הינו באחריות המשתמש בלבד.

הכותב הינו עו"ד מומחה למקרקעין, בתים משותפים וסכסוכי שכנים, מגשר ובורר.   
למידע נוסף לחצו כאן
או התקשרו: 050-6688388

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר: