מה עושים כאשר השמאי מעריך נכס נמוך?

כאשר מדברים על שמאי מקרקעין, תפקידו להעריך את שווי הנכס בהתאם למחיר השוק ומצב שוק הנדל"ן. אבל מה קורה כאשר שמאי מקרקעין (כנראה מטעם הבנק) מעריך את שווי הנכס נמוך ממחיר השוק? האם אפשר לערער על הערכתו? הנה המידע לפניכם.

אם מינו עבורכם שמאי מקרקעין מטעם הבנק, ואותו שמאי העריך את הנכס שמחיר נמוך ממחיר השוק, אפשרי לבוא ולטעון שהערכת השווי של הבנק היא נמוכה. כמובן, הבנק בדרך כלל לא ימהר להתעדכן במחירי שוק הנדל"ן, מה שאומר שהבנק לרוב מעריך את הנכס נמוך יותר ממחיר השוק. עד כמה נמוך, אתם שואלים? בדרך כלל מדובר על הערכה נמוכה ב-3% – 5%. לפני שנבין כיצד ניתן לערער על החלטת שמאי המקרקעין שעובד מטעם הבנק, בואו נבין מהו תפקידו הכללי של שמאי המקרקעין.

 

מה כולל תפקידו של שמאי מקרקעין?

שמאים בתחום מקרקעין הם אנשי מקצוע שמעריכים את שווי המקרקעין. לשם כך הם משתמשים בשיטות שונות, כמו קביעת פוטנציאל הקרקע לפיתוח עתידי, הערכת עלות הבנייה וחישוב שווי הקרקע בהתייחס לנכסים דומים.

תפקידו של שמאי כולל הערכת ערכי נכס והכנת דוחות עבור מלווים, מבטחים, משקיעים ובעלי נכסים. בתוך כך, שמאי מעריך בדרך כלל נכסים הזקוקים להערכת שווי עקב שינוי בעלות או שינוי שימוש. השמאים גם מעריכים נכסים שנמכרים במכירה פומבית וכן את אלה שעוקלו ע"י הבנק. מטבע הדברים, הבנק ממונה בפעמים רבות על הערכת שווי הנכסים השונים.

 

מדוע הבנק מעריך נכסים נמוך מדי?

מדוע הבנק נוטה להעריך נכסים נמוך ממחיר השוק? ובכן, הבנק פועל כך על מנת שיהיה חשוף כמה שפחות במהלך עסקאות. כאשר הבנק לווה לכם כסף, ואולי אפילו יצטרך למכור את הנכס אם לא תעמדו במשכנתא, יהיה לו קל הרבה יותר למכור את הנכס עם הערכת שווי נמוכה.

האם אפשר לעשות משהו כדי לשנות את החלטת שמאי המקרקעין מטעם הבנק? ובכן, לרוב, כאשר לוקחים שמאי משכנתא מטעם הבנק, ימונה לכם שמאי מתוך רשימת שמאים מטעם הבנק המלווה לכם את הכסף.

 

כיצד ניתן לערער על הערכה נמוכה של שמאי מקרקעין?

בד"כ לא ניתן לערער על החלטת שמאי המקרקעין, אבל כן ניתן לבקש הערכת שווי נכס נוספת ע"י שמאי אחר. העניין הוא שגם השמאי הנוסף יהיה שמאי שעובד מטעם הבנק ולכן הוא מגן על האינטרסים של הבנק. אפשרות נוספת היא למנות שמאי מקרקעין פרטי. אם הערכת שווי הנכס נמוכה מדי לטעמכם, שמאי מקרקעין פרטי יוכל לבקש מהשמאי של הבנק להתחשב בפרמטרים נוספים. כך תוכלו לנסות לערער על החלטת שווי הנכס ע"י הבנק.

טיפ אחרון מאיתנו, אם אתם צריכים לאתר שמאי מקרקעין מומחים בתחומם, כדאי להסתייע בשמאים שמכירים מקרוב את סוג הנכס שאתם מעוניינים לרכוש. אם לדוגמה תרצו לרכוש נכס מסחרי, הסתייעו בשמאי המכירים את ההיבטים השונים של נכסים אלו.

 

המאמר בשיתוף: APPRA  – ככה מוצאים שמאי מקרקעין היום.

 

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

נא לודא שבחרתם תחום ואזור מגורים
דילוג לתוכן