מה כדאי? לרכוש בית או קרקע להשקעה?

 

נניח והיו לכם, בהנחה ואין לכם, כמה מיליונים בבנק, אחרי שעשיתם טיול מסביב לעולם ורכשתם רהיטים, כלי רכב ועוד, מה תעדיפו לעשות עם הכסף, לרכוש בית או קרקע להשקעה? מה בעיניכם נכון יותר לעשות? מה השוק אומר במקרה כזה?

יש לומר, שני המקרים הם אידיאליים, כולנו היינו שמחים אם היתה לנו אפשרות לבחור בין רכישת בית נוסף או קרקע להשקעה, אך עלינו לשאול את השאלה הכלכלית, מה עדיף לעשות. הרי אנחנו צריכים להסתכל על הטווח הרחוק, מה יניב לנו תשואה יותר גבוה, מה ייתן לנו אופציה כלכלית טובה יותר.

נתחיל מהבסיס, כלומר הסבר קצר על כל אחד מהצעדים ואחר כך נבחן את היתרונות והחסרונות. רכישת בית, פשוטו כמשמעו, אומר שאנחנו רוכשים מבנה קיים, ייתכן ומדובר במבנה חדש שאין לנו צורך לשפץ וייתכן ומדובר במבנה ישן שאנחנו צריכים עוד להשקיע בו כסף לשיפוץ. לאחר מכן אנחנו יכולים להחליט אם לגור בו או להשכיר אותו, בכל מקרה, אנחנו יכולים למכור אותו בעתיד.

רכישת קרקע להשקעה, הכוונה שאנחנו רוכשים קרקע פנויה וריקה, עליה אנחנו יכולים לבנות מבנה מגורים, מבנה מסחרי, לאפשר לקבלנים ויזמים לבנות עליה ועוד. ברכישת קרקע להשקעה אנחנו בעצם יוצרים את הבסיס לאופציה הראשונה עליה דיברנו ומרחיבים אותה מאוד.

בית או קרקע להשקעה – מה עדיף

יש שיטענו ברכישת בית הוא הדבר הנכון לעשות. אנחנו יכולים לרכוש בית קיים, בלי להתעסק בכל הליך הבנייה והפרוצדורה של השיפוצים,ולהחליט אם למכור או להשכיר. אין ספק שמבחינה כלכלית זה עסק משתלם, הרווח שלנו לאורך שנים יהיה גבוה מאוד, גם אם נניח אנחנו מוכרים את הבית  בעוד עשר שנים, בהנחה ולא תהיה נפילת מחירים, הרי שנרוויח לא מעט. אם אנחנו משכירים את הבית, אז אנחנו בכל חודש מחזירים את ההשקעה עד שנתחיל להרוויח ממנו.

הבעיה היא, שהרווח מוגבל ביחס לרווח שנוכל לעשות אם נרכוש קרקע להשקעה ומדובר בלא מעט פרוצדורות שצריך לעבור בדרך. נקודה נוספת, הכל תלוי בנקודה בשאלה אם תהיה נפילת מחירים. ולהבדיל מהאופציה השנייה, כאן האפשרות הזאת הרבה יותר גדולה.

לגבי קרקע להשקעה, אז נכון שמדובר בהשקעה יותר גדולה, נכון גם שבשביל להרוויח ממנה, אנחנו צריכים למצוא יזמים שיסכימו לבנות על הקרקע ולהתחלק איתם ברווח. מצד שני, מגוון האפשרויות שלנו רחב יותר, אנחנו יכולים לאפשר בנייה של נכסים מסחריים, נכסי מגורים ועוד.

מלבד זאת, אנחנו יכולים לבנות על הקרקע את בית החלומות שלנו. כלומר אנחנו מוגבלים מבחינת הבנייה (כשאנחנו רוכשים בית, אנחנו מוגבלים במבנה הקיים שלו), אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לא מעט מבחינה זו. כל מה שאנחנו צריכים זה מעט תעוזה, דמיון ורצון. על כן רכישת קרקע להשקעה היא דבר משתלם מאוד.

 

שתפו באמצעות: