מה הגורם לרוב הכשלים המבניים בבית המשותף?

רבים אינם מודעים לכך, אך כ- 90% מהכשלים המבניים בבתים משותפים נגרמים כתוצאה מחדירה של לחות ומים לקירות המבנה. בעיה זו ללא ספק נחשבת לאויב מספר אחד של חללי מגורים, ללא קשר לגיל המבנה, לסגנון הבניה שלו או למיקומו. לכן כאשר מזמינים בדק בית למבנה, מאוד חשוב לשים דגש רב על הנושא, ולבדוק היטב שאין חדירה של מים.

 

כיצד לחות חודרת?

כל בית, בין אם זה בית קרקע או דירה, מורכב מקירות, גג ורצפות. בנוסף ישנן תשתיות שונות אשר מאפשרות לנו לחיות בתוך הבית בנוחות. לחות יכולה לחדור בקלות לבית דרך הקירות, הרצפות והגג או כתוצאה מפגיעה באחת התשתיות, לעיתים יהיו סימנים מובהקים לקיומה, בעוד שבמקרים אחרים, סימנים אלו יהיו נסתרים מהעין. לכן חשוב מאוד להזמין מומחי בדק בית, אשר יש להם את כל הידע, הציוד והכלים המתאימים כדי לחפש בשיטתיות מפגעים של לחות. ככל שנחכה, כך הנזק יגדל ואנו נשלם על כך ביוקר בעתיד.

 

איך מחפשים אחר סימני לחות?

כאמור, במהלך ביקורת מבנים המומחים מחפשים סימנים לקיומן של נזילות, ובנוסף הם בודקים את איכות האיטום של הגגות, הקירות, הדלתות, החלונות והריצוף. המקום הנפוץ ביותר לרטיבות הוא ביסודות המבנה, במקורות חיצוניים לבניין עצמו. כאשר השליטה במי הגשמים אינה טובה או מבוקרת, על הגג ועל הקרקע כאחד, כך יגדל הסיכון לקיומה של רטיבות והנזקים לא יאחרו לבוא. הסימנים לקיומה של רטיבות יכולים להיות רבים כמו למשל: צבע קיר שדהה, קילופי צבע, כתמים על הקיר, עובש ופטריות, נזילות של מים, הצפות ועוד.

 

מה בודקים?

מומחי ביקורת מבנים בודקים האם האיטום איכותי ועדיין תקני, כמו גם אם השיפועים שמנתבים את המים הרחק מהמבנה טובים. הצעד הראשון בניהול נכון של המים הוא לוודא שהם זורמים החוצה והרחק מיסודות המבנה, ולא מצטברים. קחו בחשבון שאפילו השקעים הקטנים ביותר יכולים לגרום להצטברות של מים, ושהסדק הקטן ביותר באיטום יכול לגרום לנזק גדול. לכן אלו דברים שיש לתת עליהם את הדעת כבר למן הרגע הראשון על מנת להימנע מפגיעה בקירות, בתקרה, בריצוף ובתשתיות השונות.

 

לסיכום מומחים בביקורת מבנים יכולים להראות לכם את התמונה הגדולה יותר ולעדכן במידה ואתם מתמודדים עם בעיות של לחות ורטיבות.

 

 

נכתב על ידי נועה בן ארי בשיתוף בשיתוף חברת תפארת ביקורת מבנים

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר: