מהן עבירות תכנון ובנייה וכיצד עורך דין פלילי יפתור את הבעיה

 

נדמה כי בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על מקרים בהם בעקבות ליקויים שונים של הבנייה בפרויקט קבלני זה או אחר ברחבי המדינה כולה קורסות להן מרפסות, מתמוטטת תקרה, ישנן נזילות משמעותיות והתמוטטות של אריחי ציפוי המחוברים אל המעטה החיצוני של בניינים. בעקבות העלייה במקרים מעין אלה והדיון הציבורי הנרחב שבעיות מסוג מדאיג זה מעלה אל פני השטח נדרשו בתי המשפט שדנים בעניינים מעין אלה להחמיר את הענישה בגין עבירות תכנון ובנייה כאשר אדם המואשם בעבירה מסוג זה יהיה בעל כתם בשל ביצוע של עבירה פלילית לכל חייו.

 

החשיבות של פנייה אל עו"ד פלילי בעבירה מסוג זה

אדם אשר מואשם בביצוע של דבר עבירה מתחום התכנון והבנייה חייב להיות מיוצג על ידי עו"ד פלילי מהסיבה הפשוטה כי כל הרצון הטוב לסגור את התיק ולהתקדם הלאה בחיים לא יעשה טוב לתיק ההגנה אלא רק לתיק התביעה שרק תתפוס יותר נפח ובהתאם לכך תעניק את הענישה המכסימלית לפי החוק. לאחר שכבר מיוצגים על ידי עורך דין מן התחום הפלילי יכולים להיות רגועים כי עורך הדין יפעל ללא לאות על מנת להוציא את הלקוח ללא אשמה או עם מינימום ענישה וזאת על מנת לשמור על שמו הטוב של אדם שלכל אורך הקריירה העסקית שלו בתחום יצטרך לשאת את הכתם הזה שיפגע בו קשות.

ריבוי מבנים לא חוקיים

כאמור, לאור ידיעות מרובות לגבי כמות הולכת וגדלה של מבנים אשר אינם בנויים לפי התקנות וללא ההיתרים הנדרשים לפי חוק תכנון ובנייה ישנה עלייה בדרישה לענישה חמורה יותר ולכן אדם שנקלע אל "אש צולבת" או שאינו בו אשם כלל יכול למצוא את עצמו בחקירה משטרתית כאשר הוא חשוד בעבירה על חוק תכנון ובנייה וזקוק אל שירותי עורך דין פלילי כדי לצאת נקי כפיים.

מצד שני, על מנת לשמור על איכות ורמת החיים של האשים אשר נמצאים ועובדים בסביבה שבה התבצעה עבירה מסוג זה ישנה חשיבות רבה להעלאת הנושא אל מודעות גבוהה יותר ולהרתיע את כל הגורמים שעוסקים בתחום הבנייה מפני ביצוע של תהליכים שלא במסגרת החוק.

רפורמה בעבירות קלות

אדם אשר נמצא אשם בביצוע של עבירות קלות בתחום תכנון ובנייה לא ידע זאת כלל אלמלא עורך דין פלילי יעמוד לצידו במהלך של שלבי החקירה והדיונים בבית המשפט. על מנת שאזרחים מן השורה לא יצטרכו לעמוד בפני הליך משפטי מסובך וארוך נכנס תיקון בשנת 2013 אשר מאפשר להגיע אל הסדרי טיעון עבור עבירות פליליות קלות כגון יציקה של רצפת בטון, התקנה של פרגולה, התקנה של חלון או דלת חדשים וביצוע של תוספות בנייה עד עשרה מ"ר, בהן מתקצר ההליך הפלילי כנגד האשמים, נמנע מצב של רישום פלילי והענישה תהיה קלה אף היא.

שתפו באמצעות: