מהו מסלול ההשקעה המתאים לך?

 

הגיע לידיכם סכום כסף משמעותי, בין אם כירושה, כפיצויי פיטורים או כתוכנית חסכון שהשתחררה, ועכשיו, אתם תוהים במה להשקיע אותו. אם החלטתם את ההחלטה הנבונה והאחראית – להשקיע בנדל"ן, כעת עומדות בפניכם שתי אפשרויות כוללניות: דירה או מגרש. לכל אחת מהאפשרויות ישנם יתרונות וחסרונות, וכל אחת מהן עונה על צרכים אחרים. הנה כמה אספקטים שתוכלו להחליט לפיהם:

 

דירה או מגרש?

למגורים – במידה והסתיים חוזה השכירות שלכם ואתם זקוקים למקום מגורים בצורה מיידית, דירה מוכנה ועומדת על תילה תוכל לענות על צרכיכם טוב יותר מקניית מגרש. אולם, אם מדובר במעבר שעתיד להתרחש רק בתום תקופה ארוכה, תוכלו לקחת את הזמן, לקנות מגרש ולבנות עליו בית. לחילופין, תוכלו לקנות גם דירה במצב רע ולהשקיע בה ולשפצה בהתאם לצרכיכם ולטעמכם.

כהשקעה – במידה ובבעלותכם דירה, תוכלו להתייחס לסוגיית ההשקעה ברכישת הנדל"ן במתינות רבה יותר, מכיוון שזמנכם בידיכם ואינו דוחק. כאן, תוכלו לשקול בנחת את האופציה לרכוש דירה חדשה או ישנה לצורך השכרתה. יש לזכור, כי מעמד "בעל הבית" מחייב אתכם בתחזוקה השוטפת של הדירה המושכרת, בגביית שכר הדירה וכן הלאה. לכן, אם אינכם בנויים להתמודדות מסוג זה, עדיף לכם לשקול את החלופה – רכישת מגרש או קרקע חקלאית.

מגרש או קרקע חקלאית?

כ"מגרש" מוגדרת יחידת קרקע המופשרת לבניה, בעוד כ"קרקע חקלאית" מוגדרת קרקע שעדיין לא הופשרה לבניה.

קיימים מספר הבדלים בולטים בין שתי האופציות:

מחיר – מגרשים למכירה המופשרים כבר ומיועדים לבניה יקרים במידה ניכרת מקרקעות חקלאיות. מחירם נקבע בהתאם לגודלם, לאזור בו הם נמצאים ולאטרקטיביות של הסביבה.

זמינות – מגרשים זמינים לשימוש ולבניה מיידית עליהם. הפשרתן של קרקעות חקלאיות עלולה לארוך זמן רב, וההפשרה מתנהלת בקצב התואם את תוכניות המתאר האזוריות/הכלל ארציות..

מטרה – אם אין בכוונתכם להיכנס להשקעת זמן וכסף ולבנות בית על המגרש/קרקע שאתם רוכשים ולגור שם (או להשכירו), תוכלו לרכוש קרקע חקלאית במחיר הנמוך בה היא מוצעת כיום (בטרם הפשרתה), להמתין מספר שנים להפשרתה ואז למכור אותה בסכום הגבוה בהרבה מזה בו רכשתם אותה. השקעה מסוג זה נחשב להשקעה ארוכת טווח ומתונה, ולא תדרוש מכם את אותה השקעת זמן וכסף שתדרוש מכם בניית בית על המגרש.

לסיכום:

ההחלטה בין קניית דירה (למגורים מיידיים), קניית מגרש (לצורך בניית בית עליו) או קרקע חקלאית (כהשקעה, לצורך מכירה ברווח בעתיד), הינה ספציפית מאד ותלויה במספר גורמים. במידה והקניה מבוצעת כהשקעה, מומלץ להתייחס אליה כאל כזו ולשקול את התאמתה לכם ולקצב בו אתם מצפים לקבל את החזרה ואת הרווח ממנה. רק בחינת כל השיקולים מראש תאפשר לכם השקעה נבונה עליה לא תצטערו בעתיד.


 

 

שתפו באמצעות: