מדוע חשוב לעשות מחקר מקיף לפני רכישת קרקע חקלאית?

הדעה הרווחת היא כי בועת הנדל"ן, או במילים פשוטות יותר – העלייה במחירי הנדל"ן בשנים האחרונות,  קשורה קשר ישיר למחסור בקרקעות בישראל. סוג חדש של חברות זיהו את ההזדמנות העסקית שעומדת מאחורי המצוקה הנדלנית, ופתחו בפני הציבור את המודעות לקניית קרקע חקלאית לפני הפשרה.

אז אכן יש הזדמנות לא מבוטלת להכנסה מנדלן מניב בצורת קניית קרקע חקלאית שיכולה להניב עבור בעליה רווח גדול כשתופשר לבנייה ותממש את הפוטנציאל שלה להשבחה, אבל יש להקפיד על מספר נקודות כדי שזה יקרה, וכדי שלא יווצר מצב שבו הקרקע תיוותר ללא הפשרה לבנייה וללא כל מימוש פוטנציאל של השבחה.

סוג הקרקע החקלאית הנרכשת

ראשית יש לבחון אם הקרקע הנרכשת מיועדת להפשרה או שיש להכין תכניות הפשרה ולהתפלל לטוב. קניית קרקע חקלאית שייעודה הנוכחי הוא לא להפשרה לבנייה, עלול להיות הימור, למרות שצריך לזכור שגם הימורים מזכים את בעליהם בכסף והימור כזה יכול לזכות אתכם בתשואה הגבוהה ביותר דווקא בשל היעדר הייעוד להפשרה בהתחלה. קרקע כזו גם עשויה להיות זולה יותר, ולכן הסיכון שלכם קטן יותר ואתם עשויים לזכות פה בכל הקופה.

מיקום הקרקע

דבר נוסף הוא לבדוק את מיקום הקרקע וגורמים העלולים למנוע את הפשרתה, כמו למשל קרבה לבסיס צבאי, שמורת טבע, תוואי כביש וכ"ו. תרצו גם לדעת אם יש מפעל מזהם באזור, כביש מתוכנן או מפגע רעש. כל אלה עלולים להשפיע על ערך הקרקע בעתיד, גם אם תופשר לבנייה.

בעלות על הקרקע

כדאי לבדוק אם הקרקע בבעלות פרטית או בבעלות מנהל מקרקעי ישראל. זה עשוי לשנות את הרווח הכלכלי שלכם במצב של השבחה.

השקעה לטווח בינוני-ארוך

כל השקעה נדלנית, ובמיוחד השקעה בקניית קרקע חקלאית, היא השקעה לטווח בינוני לכל הפחות, וארוך במקרים רבים. אם אתם מתכננים לבנות את בית חלומותיכם על הקרקע הזו בשנים הקרובות, עליכם לקחת בחשבון את האפשרות שתצטרכו להמתין עם החלום או להעביר אותו לקרקע אחרת. זה נכון גם לכל אלה שמתכננים להשתמש בתשואה כדי לשלם הלוואה שנלקחה על חשבון קניית הקרקע. מכיוון שמדובר בתהליך שיש לו גורמים רבים שמעורבים בו, אין לדעת מתי זה יקרה ורצוי לא לגשת לקנייה כזו אם אתם בלחץ.
הבשורה הטובה היא שהגידול בדרישה לנדל"ן בישראל מסמן הפשרה של קרקעות חקלאיות לבנייה, גם אם כרגע הן לא מיועדות להפשרה.