מגמות בשוק הנדל"ן במרכז

כבר שנים שמחירי הדיור רק עולים, אולם בשנה האחרונה אנו עדים לזינוק מטאורי בשוק הדירות בישראל. אם תהיתם מה הגורמים לכך, מה צפוי בעתיד, וכיצד ניתן לשמר את ערך הנכסים, אספנו לכם כמה מהפרטים החשובים.

בשנת 2022 מחירי הדיור זינקו לשחקים ונרשמה עליה דרמטית שנעה בין 18% ל- 20%. עליית המחירים היא תוצר של שרשרת אירועים, אשר החלה לפני כ- 15 שנים, וצברה תאוצה בשנתיים האחרונות. כיום רבים שואלים אם המגמה תימשך גם בשנת 2023, והדרך לחזות את העתיד היא לבחון את מצבו של שוק הנדל"ן באופן מעמיק.

איך מחירי הנדל"ן נמדדים?

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מפרסמת אחת לתקופה את "מדד מחירי הדיור" ובו מופיעים נתונים על מחירי הנדל"ן בישראל. כאשר מתבוננים בדוחות אלו אפשר ממש ללמוד על השינויים שחלים במחירי הדירות בישראל בעשור האחרון, ולראות שקצב עליית המחירים התמתן במידה משמעותית לקראת סוף העשור, כאשר בשנת 2018 אף נרשמה מגמה של ירידת מחירים. מאז ועד שנת 2021, עליית המחירים היתה מתונה יותר ועמדה על 5%.

בשנת 2021 חלה נקודת מפנה ועליית המחירים הגיעה למספר דו ספרתי, כאשר בשנת 2022, המחירים אף עלו עוד יותר. ומה יקרה בשנת 2023? ההערכה היא שתהיה עצירה של מגמת עליית המחירים ואולי אפילו ירידה מסוימת, אך ימים יגידו.

האם בכל האזורים בארץ חלה מגמת עלייה במחירי הנדל"ן?

על פי הנתונים של הלמ"ס מגמת העלייה במחירי הנדל"ן חלה בכל הארץ, אולם העלייה החדה ביותר היתה באזור המרכז ובתל אביב בפרט, בעיקר בשל העובדה שאזור המרכז ותל אביב אלו אזורי ביקוש גבוה מאז ומתמיד.

עליית המחירים התרחשה מהמון סיבות, וכאשר מדובר באזור המרכז, אחת הסיבות העיקריות זו העובדה שאין היצע משמעותי של נכסים למגורים והשקעה, מה גם שאין הרבה פרויקטים חדשים, ואלו שכן מתהווים, נעים בקצב יחסית איטי. מכיוון ששיעור צפיפות האוכלוסין בישראל נחשב למאוד גבוה, היצע הקרקעות הולך ומתמעט, זאת לצד פרויקטים שונים שנעצרו או נגנזו כליל בתקופת הקורונה, מה שפגע בקצב הבניה אפילו עוד יותר. כתוצאה מכך גם מספר הדירות החסרות למגורים בישראל נמצא במגמת עלייה, ויש להדביק את הפער בין הביקוש להיצע.

כמו כן, סביבת הריבית הנמוכה הובילה לעלייה משמעותית בביקושים, שכן רכישת נכס הפכה להרבה יותר אטרקטיבית ומפתה לעומת שכירות, כתוצאה חלה נהירה לשוק הנדל"ן והמחירים עלו בהתאם. כעת לאחר עליית הריבית יתכן שנתחיל לראות מגמת התקררות בשוק הנדל"ן ואולי אפילו המחירים ירדו, או שלכל הפחות העלייה החדה תתמתן ואף תיעצר כליל.

כיצד חברת ניהול יכולה לעזור לשמור על ערך הנכסים?

עליית המחירים מובילה לכך שנכסים שווים יותר, מה שמעלה את רף הכניסה לשוק הנדל"ן, ועבור רבים, רכישת בית נותרת בגדר חלום בלבד. יחד עם זאת, עבור אנשים שבבעלותם יש נכס נדל"ן הבשורה משמחת, שכן המשמעות היא שערכו של הנכס שווה יותר.

אחת הדרכים לשמור על ערכם של הנכסים, מה שמשמעותי בעיקר אם אתם מתכננים למכור אותם בעתיד, היא להתאחד כל הדיירים יחדיו ולשכור את שירותיה של חברת ניהול בתים משותפים. כרגע לא נראה שמחירי הדיור עתידים לרדת ואם רוצים למשוך קונים חשוב לשמור על הבניין כמה שיותר מתוחזק, לתחזק את כל המערכות, לבצע תיקונים בזמן ולעשות את כל הפעולות הנדרשות כדי לשמור על הבניין. הדבר נפוץ בבניינים חדשים בעיקר, אך לא פחות חשוב גם בבניינים ישנים יותר, ולפעמים אף חשוב יותר.

משיפוץ ועד תמ"א 38

באמצעות חברת ניהול בתים משותפים מקצועית אפשר לקדם פרויקט שיפוץ של הבניין, לשפר את החזות שלו, את הכניסה, את הגינון בחוץ, ולמקסם את ערכם של הנכסים במידה מהותית. ישנן אף חברות שיכולות ללוות אתכם לאורך תהליך תמ"א 38 , מה שבכלל ישפר את ערכם של הנכסים שלכם. לחברת ניהול מבנים במרכז יש המון קשרים, היא יכולה לתווך בין וועד הבית של הבניין לבין בעלי מקצוע בתחומים שונים, לעזור לאתר קבלני שיפוצים או משקיעים, לערוך משא ומתן על התנאים ולהניע את התהליך בצורה מקצועית, ואתם תזכו לשבח את הנכסים שלכם.

שירותי ניקיון מבנים

בין אם הבית המשותף שופץ בעזרתה של חברת ניהול ואחזקת מבנים במרכז, ובין אם מדובר בבניין חדש שרק נבנה חשוב גם לעבוד עם חברת ניקיון מקצועית שמתמחה בניקיון בניינים ויכולה לשמור על הבניין נקי ומזמין. לניקיון יש חשיבות גדולה והוא חלק בלתי נפרד ממשימות התחזוקה שנועדו לשמור על מצבו של המבנה ועל אריכות חייהן של המערכות השונות שפועלות בו. בניין נקי ומתוחזק ישמור גם על ערכי הנכסים שבו לאורך זמן, ויתרום רבות לאורח חיים מיטבי.

 

המאמר נכתב בשיתוף:

חברת הומי'ז – ניהול ואחזקת מבנים

חברת בראש שקט – ניקיון מבנים

חברת יובלים החזקות

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

נא לודא שבחרתם תחום ואזור מגורים
דילוג לתוכן