מאמר מיוחד של המרכז לחיטוי מאגרי מים – הדברות והרחקת יונים לרגל תקופת הקיץ

תקופת הקיץ מגיעה ואיתה התעוררות של מזיקים. יוסי רבי מהמרכז לחיטוי מאגרי מים והדברות מזיקים אסף עבורנו מספר עצות חשובות להדברה נכונה, כזאת שתבטיח סילוק המטרד.

הדברת תיקנים.

מידע כללי: ישנם שני סוגי תיקנים, תיקן גרמני ותיקן אמריקאי. התיקן נכנס למבנה על מנת למצוא בו מחסה או שאריות מזון, ברגע שהוא נכנס למבנה קשה להיפטר ממנו בגלל הריבוי הטבעי המהיר שלו.
תיקן ממוצע מטיל תיקי ביצים ובכל תיק ממוצע ישנם כ-30 תיקנים פוטנציאלים.לרוב נמצא התיקן במערכת הביוב או באיזורי טחב וריקבון, וכך מעבירים התיקנים בצורה ישירה או עקיפה חיידקים למקומות פוטנציאלים, כגון: רצפת הבית, ארונות מטבח, מערכת המים(מאגרים), מזון, סדקים בקיר וכו'.
אנו מציעים לבצע הדברה כוללת של כל האזורים בבית , עם דגש על ארונות המטבח והאמבטיה, ובמיוחד מתחת לסיפון המים, בבורות ונקודות הביוב, מסביב לפאנלים, ועל השיש.

חשוב לציין כי בעת ביצוע ההדברה בדירה הרצפה צריכה להיות פנויה מכל חפץ או משחקי ילדים.כמו כן יש לפנות באופן מוחלט את ארון המטבח והאמבטיה שמתחת לסיפון המים. בסיום ההדברה מומלץ לאוורר את הבית ולא לשהות בו לפרק זמן של כ-6 שעות.
להדברה מיטבית, רצוי לבחור בחברה בעלת ניסיון וידע מספק בתחום הדברת המזיקים.

הדברת מכרסמים.

מידע כללי: משפחת המכרסמים מתחלקת ל-2, עכברים ו- חולדות. גודלם בין 10-25 ס"מ, והם ניזונים לרוב משאריות מזון ואוכל של חיות כגון בונזו וכו'.
בארצנו ישנם מספר סוגי מכרסמים:
עכבר הבית.
עכבר השדה.
עכבר מצוי.
חולדה נורווגית.
חולדה מצויה.
המכרסם בעל חושים מפותחים,זריז מאד וחשדן בעל כושר הישרדות גבוה. לרוב המכרסם נמצא במערכות ביוב ,ריכוזי פסולת,רפתות,לולים מחילות וכו'.

לכידת המכרסם מתבצעת במספר שיטות:
תיבות האכלה.
פיזור.
שקיות פיתיון.
רעל נוזלי.
הנחת המלכודות יעשו בצורה שלא תאפשר גישה של ילדים או חיות מחמד לרעל.
ישנם שני סוגי רעלים:
בעל השפעה מיידית – עם האכילה הרעל משפיע וגורם לתמותה מיידית של המכרסם.
בעל השפעה איטית – פועל בצורה יותר איטית והורג את המכרסם לאחר מספר ימים. השימוש ברעל זה מתבצע בגלל שבמקומות מרובים במכרסמים, המכרסמים מקשרים בין התמותה לרעל ולכן לא אוכלים את הרעל.

הדברת פרעושים.

מידע כללי: גודל הפרעוש הוא כ2-3 מ"מ ויכולת הניתור שלו היא עד כ-1 מטר.מחזור החיים של הפרעוש כולל מספר שלבים: ביצה, זחל, גולם, בוגר.
הפרעושים נמצאים בעיקר בסביבה בה גדלים בעלי חיים, או בתוך שטיחים, ספות, מיטות וכו'.
נוכחותם של הפרעושים מתגלה רק כאשר מופיעות עקיצות קטנות בפלג הגוף התחתון.העקיצה של הפרעוש מאפשרת לו למצוץ דם ועל ידי כך הפרעוש עלול להעביר מחלות שונות, לגרום לגירודים ואלרגיות שונות.
חשוב לציין כי הפרעושה הבוגרת מטילה ביצים זעירות על גבי הקרקע, ולאחר מס' ימים הן תבקענה.

לאור הנקודות שהועלו, בעת ביצוע ההדברה יש לפעול בהתאם למספר כללים חשובים:
בזמן ביצוע ההדברה הראשונה יש להשמיד את כל הפרעושים הבוגרים.
על הרצפה נשארות עדיין ביצי הכינים שבוקעים רק לאחר שבוע, ולכן יש להגיע שוב על מנת לרסס את הדירה ולהשמיד את המפגע על הצד הטוב והוודאי ביותר.
במקרים קשים יש צורך לרסס את המיטות, שטיחים, ספות וכו'. יש להימנע מלהשאיר על הרצפה צעצועים ושאר חפצים, על מנת שלא יבואו במגע עם חומר ההדברה.
עוד חשוב לציין כי הטיפול בבעלי חיים צריך להיות רציף, וחשוב להשתמש באבקות לקטילת פרעושים המאושרת ע"י משרד הבריאות.

הרחקת יונים.

מידע כללי: רבים מאתנו מכירים את המטרד והמפגע התברואתי של קינון יונים באדני חלונות, עליות גג ומסתורי כביסה.
היונים גורמות למטרד סביבתי חמור, הפוגע באיכות חיינו הן מבחינה אסתטית והן מבחינה תברואתית. לשלשת היונים גורמת ללכלוך רב המכסה את הרצפה, ולכתמי צואה לאורך קירות הבניין.
חשוב לציין כי הצטברות הלשלשת טומנת בחובה מאגר גדול של טפילים, כגון: כינים קרציות וכו'.

הפתרון לקינון היונים הוא במספר מישורים, ומתמקד בעיקר בחסימת דרכי הגישה למשטחים צרים וישרים, כגון מסתורי כביסה ואדן החלון, האהובים על יונת הבית.הדבר נעשה ע"י מתיחת רשתות הנפרשות לאורך מסתורי הכביסה והחלונות בבניין כולו, והן ע"י הנחת דוקרנים או סליל מתכת על משטחי הקינון, על מנת למנוע מהיונים את העמידה על אותם משטחים.

נכתב ע"י יוסי רבי – מנהל ושותף במרכז לחיטוי מאגרי מים והדברת מזיקים,
www.mmm-h.co.il
מנהל פורום הדברה באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים ומבנים בישראל
עבור לדף עסקי הדברה, מערכות וחיטוי מאגרי מים, מז"חים באתר האיגוד

שתפו באמצעות: