לדקל שלכם מגיע יותר – 4 טיפים לטיפול בעץ דקל

עץ דקל יכול להיות הנקודה הכי יפה בגינה או במרחב אך באותה המידה הוא יכול להיות מוזנח ולהוות מוקד משיכה למזיקים מסוגים שונים ובמקרים מסויימים אף עלול להיתקף על ידי מחלות כגון חדקונית הדקל.
כיצד תבטיחו שהדקל בגינה שלכם ישתייך לקבוצה הראשונה? זאת של הדקלים המטופחים שהופכים גינה בינונית ליפה ואת היפה ליוקרתית? למען האמת זה די פשוט אך יש כמה דברים שאתם צריכים להקפיד עליהם.

 

תנאי מחיה אופטימליים

לפני שנשוחח על תנאי המחייה הטובים ביותר לגידול של עץ דקל, צריך תחילה לדבר על בחירת הזן המתאים לגינה שלכם. מי לא אוהב עץ דקל קטן ומבטיח? אך זה בדיוק המקום להיזכר שמדובר בעצים שגדלים לגבהים מאוד מרשימים ומה שנראה היום מאוד חמוד ומתאים לגינה, עשוי שלא להתאים בעוד 10 שנים.
מעבר לכך, חייבים לקחת בחשבון את התנאים הפיזיים ששוררים במקום הנטיעה. הימנעו מנטיעת עצי דקל מתחת לקווי מתח או תקשורת, מתחת למרפסות וחלונות וכיוצא בזה.
מעבר לבחירת המקום המושלם מבחינה פיזית, חשוב מאוד לנטוע עצי דקל באביב או בקיץ ולהקפיד על השקיה ודישון בהתאם לזן הדקל שברשותכם.

 

גיזום תקופתי

גיזום וניקוי תקופתי של דקלים יכול להיות פשוט למדי בתחילת הדרך אך ככל שהדקל גדל, כך הולכת המשימה ומסתבכת ומה שיכולתם לעשות בעצמכם, מצריך כעת הזמנה של שירותי גיזום עצים עם מנוף.

לגיזום עצי דקל יש חשובות מאוד גבוהה מאחר שהסרת הענפים היבשים מעניקה לעץ יותר "כוח" לצימוח של ענפים חדשים ובנוסף – גיזום של עצי דקל יבטיח שהמראה שלהם יהיה היפה ביותר, בלי ענפים ועלים יבשים שמכערים אותו.

למרות כל אלה, בגיזום תקופתי של עצי דקל יש משהו חשוב עוד יותר. מדובר במניעת הופעתם של מזיקים מסוגים שונים כשהמשותף לכולם – אף אחד מהם לא רצוי בסביבת המגורים שלכם.
מדובר במזיקים מסוגים שונים החל מעכברים וחולדות ועד לעטלפים. הענפים העבותים של דקל של נגזם מהווים מקום קינון ומחבוא מאוד נוח ובתוספת הפרי שנרקב מדובר על ארמון של ממש עבור אותם מזיקים.
כבר היו הרבה מאוד מקרים של אנשים שרצו לכרות את עץ הדקל רק בגלל שהוא משך אליו מזיקים לא רצויים אך בפועל, לאחר שהעץ נגזם באופן הנכון, לא היה מקום להסיר אותו. גיזום תקופתי של עץ דקל מבטיח לכם שבהיעדר ענפים עבותים ופרי נרקב אין לאף עטלף או עכבר סיבה להגיע אל העץ שבחצר הבית שלכם.

 

מניעת וטיפול במחלות

ישנם כמה סוגי מזיקים ומחלות אך שמדברים על עצי דקל ותמר, המזיק הראשון שעולה בראש היא חדקונית הדקל.
מדובר במין פולש שהספיק לעשות שפטים באוכלוסיית הדקלים בארץ ישראל עד שהתחילו להימצא פתרונות ישימים. ניתן לקבל מידע נוסף על אופן הטיפול בחדקונית הדקל לרבות זיהוי שלה והתאמת הטיפול לסוג הדקל במדריך של משרד החקלאות.

אבחנה מוקדמת של עץ שנתקף בחדקונית הדקל וטיפול מתאימים ומהירים עשויים יחד להציל אותו מכריתה וודאית.

אין ספק שעצי דקל מוסיפים ממד מיוחד לכל גינת ירק אך יחד עם זאת חשוב מאוד לבחור את הזן המתאים בקפידה ולנטוע אותו מתוך חשיבה עתידית – איך הוא יראה בגינה בעוד מספר שנים.

למרות שמרבית עצי הדקל לא דורשים טיפול מיוחד, עליכם לשים לב להופעת תסמינים של מחלות ומזיקים. ולבסוף, אם אתם ממש רוצים ליהנות מעץ יפה ובריא – הקפידו לגזום ולנקות אותו באופן תקופתי.

 

שתפו באמצעות:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן