מיזם חברתי מציל חיים לאירוע דום לב בבניין משותף

 

מה זה דפיברילטור?

דפיברילטור הינו מכשיר שמעביר שוק חשמלי ללב, אשר מפסיק לזמן קצר מאוד את הפעילות החשמלית של הלב, ומאפשר בכך למנגנון החשמלי הטבעי של הלב "להתאפס" ולהתחיל להפעיל את הלב בקצב סדיר.

מהי חשיבות הדפיברילטור?

בסוג הנפוץ ביותר של דום לב, המתבטא ב"פרפור חדרים" (VF) – רק שוק חשמלי יכול להחזיר את הלב לפעילות תקינה ולמנוע מוות מוחי שאין ממנו חזרה. עיסוי החזה שהינו חלק מההחייאה, נועד לשמור לדקות ספורות על המוח ללא פגיעה ולאפשר את הזמן הנדרש להבאת הדפיברילטור ולהפעלתו. חשוב לדעת שעיסוי החזה לכשעצמו אינו יכול לטפל בדום הלב ולהשיבו לפעילות סדירה.

 

לאיזה מצבים רפואיים מיועד הדפיברילטור?

הדפיברילטור מיועד אך ורק לטפל במצב של דום לב מסוג "פרפור חדרים" שהינו דום הלב הנפוץ ביותר. בכל מצב רפואי  אחר הדפיברילטור מבצע בדיקה, אך לא ינחה  על מתן שוק חשמלי.

מדוע נדרשת תוכנית לבבי להחייאה בשילוב דפיברילטור?

 

 • רכישה של דפיברילטור לבניין לכשעצמה – אינה מבטיחה החייאה יעילה בבניין מגורים משותף
 • בזמן אירוע דום הלב הלחץ בבית עצום, 3-4 דקות חולפות מהר
 • חשוב לייצר פתרון דפיברילצייה מסודר שיאפשר לדיירים לדעת מי מביא את מכשיר הדפיברילטור מהלובי של הבניין לדירת הנפגע ומי מסייע בביצוע ההחייאה ובשימוש בדפיברילטור
 • לפי מד"א – ברוב המקרים – מכשירי הדפיברילטור בבניין נותרים ללא שימוש בעת אירוע בבניין מגורים משותף
 • ניתן לראות את המצב כשעון עצר המופעל ברגע דום הלב שמודד 3 דקות ו-4 דקות. בזמן זה נדרש לזהות כי אכן מדובר בדום לב, לבקש ממי מבני המשפחה או שכנים להביא את הדפיברילטור המשותף שבבניין (לרוב מהלובי), להזעיק את מד"א, להתחיל לבצע עיסוי חזה, ולבסוף להפעיל את הדפיברילטור המשותף של הבניין באופן שנדרש על פי ההנחיות הקוליות שמשמיע הדפיברילטור בעברית. זו משימה שאינה קלה לביצוע והיא מחייבת היערכות מראש כדי שההחייאה תבוצע במהירות וביעילות

 

 מה כוללת תוכנית לבבי להחייאה בשילוב דפיברילטור לבניין?

יש להיערך מראש לאירוע דום לב בבניין משותף, באמצעות שימוש בדפיברילטור תוך שילוב  5 גורמים יחדיו:

 • דפיברילטור אוטומטי משותף לבניין, מהשורה הראשונה, דובר עברית, שמשמש גם כוחות הצלה בישראל
 • ארונית מיוחדת שמותאמת לבניין מגורים משותף ללא שומר (ללא מפתח הגלוי לכול)
 • הדרכה יסודית ואיכותית לכל דיירי הבניין על השימוש בדפיברילטור בבניין (כולל שליחת סרטון הדרכה מלא לדיירים שלא יוכלו להשתתף בהדרכה)
 • מינוי והכשרה מיוחדת לצוות מתנדבים מבין דיירי הבניין שיהיו "מגיבים ראשונים" בהבאת מכשיר הדפיברילטור של הבניין לדירת הנפגע וסיוע בהחייאה עצמה
 • יצירת תקשורת טלפונית חכמה, שתאפשר לכל משפחה בבניין המגורים להזעיק בקלות את המתנדבים ושכנים נוספים לסייע בשימוש בדפיברילטור של הבניין

מה תפקידו של ועד הבית בנושא הדפיברילטור של הבניין המשותף?

 

 • לוועד הבית יכול להיות תפקיד מרכזי בתהליך  רכישת דפיברילטור לבניין ותוכנית משותפת  לדפיברילטור לבניין, כחלק ממענה רחב וכוללני מפני דום לב והוא יכול להציל חיים של דיירי הבניין – פשוטו כמשמעו
 • מומלץ מאוד כי וועד הבית כמי שמייצג את כלל דיירי הבניין, ישלב בסדר עדיפויות גבוה של הדיירים, גם מיגון הבניין כנגד דום לב למי מהדיירים באמצעות דפיברילטור לבניין. כל זאת  תוך יישום  פתרון כוללני ויעיל שהוא הרבה מעבר לרכישת דפיברילטור בלבד
 • רכישת דפיברילטור לבניין הנה הוצאה חד פעמית הנדרשת מקופת ועד הבית נמוכה יחסית יעילה ובטלה בשישים אל מול תועלת של הצלת חיים של דיירי הבניין.

 

מהם סוגי הדפיברילטור?

ההבחנה הראשונית של סוגי הדפיברילטורים היא בין שני סוגים עיקריים:

 • דפיברילטור פנימי : זהו דפיברילטור קטן ממדים, המושתל בגוף אדם באזור החזה העליון מתחת לעור – לרוב לחולי לב שעברו אירוע לבבי ונקבע כי קיימת סבירות משמעותית שהם צפויים לדום לב. המכשיר מעביר שוק חשמלי ללב כאשר הוא מזהה אירוע דום לב מתאים.
 • דפיברילטור חיצוני: זהו מכשיר חיצוני שמאפשר מתן שוק חשמלי חיצוני למי שנפגע מדום לב. המכשיר שרלוונטי לאירוע דום לב בבית הוא דפיברילטור אוטומטי – חיצוני (AED – Automated External Defibrillator).

 מהם חלקי הדפיברילטור?

לדפיברילטור חיצוני (בבניין, בבית, בקניונים)  5 מכלולים עיקריים:

 • אלקטרודות הדפיברילטור –האלקטרודות של הדפיברילטור מתחברות, עם ההתקנה הראשונית של מכשיר הדפיברילטור. מדובר בשתי אלקטרודות, שמחברים אותן בעת אירוע דום הלב לחזה הנפגע. .אלקטרודה אחת מצמידים מעל הפטמה הימנית ואלקטרודה שנייה מתחת לפטמה שמאלית (בהתאם לציור שעל כל אלקטרודה).

 

 • האלקטרודות של הדפיברילטור נועדו לשתי תכליות: בדיקת מצב הלב של הנפגע והעברת המידע למחשב המכשיר ובנוסף האלקטרודות הן אלו שמעבירות את השוק החשמלי מהמכשיר לגוף הנפגע. האלקטרודות של הדפיברילטור מאוחסנות עד השימוש בשקית אטומה ששומרת עליהן מוכנות לפעולה.

 

דפיברילטור לבבי
להציל חיים עם בפיברילטור לבבי
התקנת דפיברילטור לבבי לבנין
התקנת דפיברילטור לבניין מגורים
 • סוללת הדפיברילטור –מתחברת עם ההתקנה הראשונית של המכשיר סוללה מיוחדת שהיא המקור לשוק החשמלי על פי החלטת המכשיר.

סוללת דפיברילטור

 • מחשב הדפיברילטור: כולל בתוכו מחשב מיוחד שמקבל באמצעות האלקטרודות את האותות החשמליים של הלב. המחשב מנתח את האותות החשמליים של הלב (כמו אק"ג) ומקבל החלטה אם על פי הניתוח שביצע נדרש שוק חשמלי. בדרך כלל נדרשות לאבחון זה על ידי המחשב כ-10 שניות. ככל שנדרש שוק חשמלי באמצעות הדפיברילטור המחשב מכין את הסוללה שמחוברת למכשיר למתן שוק ונותן חיווי חיצוני שמורה למטפל ללחוץ על כפתור השוק החשמלי. כמו כן המחשב מפעיל את ההוראות בעברית למטפל בנפגע – ומנחה את המטפל באופן ברור מה עליו לעשות בכל שלב.

 

 • פקדי הדפיברילטור: בחלק החיצוני העליון של הדפיברילטור – נמצאים 2 פקדים בלבד: האחד ירוק עליו יש ללחוץ כאשר מביאים את הדפיברילטור לנפגע והוא מפעיל את הדפיברילטור. השני אדום מהבהב שמורה למטפל בנפגע לוודא שאין לגעת בנפגע ואז ללחוץ על מתן השוק החשמלי.

דפיברילטור לבבי לבנין

 • מערכת השמע של הדפיברילטור: כולל מערכת שמע שמעבירה למטפל בנפגע הוראות ברורות בעברית – מה עליו לעשות בכל שלב.

  

מה ההבדל בין דפיברילטור "אוטומטי" לבין דפיברילטור "חצי אוטומטי"?

ההבדל היחידי בין שני סוגים אלו, של דפיברילטור אוטומטי וחצי אוטומטי: הוא שהדפיברילטור "אוטומטי" לחלוטין מבצע את השוק החשמלי בעצמו ללא מעורבות המטפל, ככל שהופעל וניתח כי מצב הלב מחייב שוק חשמלי. דפיברילטור "חצי אוטומטי" לא מבצע את השוק החשמלי ללא מעורבות המטפל, אלא נותן חיווי למטפל (לחצן אדום מהבהב) כי על המטפל להרחיק כל מגע בין אנשים בזירה לבין הנפגע ואז על המטפל ללחוץ על כפתור השוק החשמלי. למעשה שני הסוגים של הדפיברילטורים נחשבים אוטומטיים כי המכשיר מבצע אוטומטית את ההערכה וההחלטה אם לתת שוק חשמלי. רבים רואים יתרון דווקא בדפיברילטור "חצי אוטומטי", כי סוג זה מאפשר להרחיק כל מגע מהנפגע בעת השוק החשמלי ולמנוע בכך שוק חשמלי בלתי נעים בסובבים את הנפגע.

 

האם הדפיברילטור מחליט על מתן שוק חשמלי בכל מצב של דום לב?

72% מאירועי דום הלב מלווים ב"פרפור חדרים" – זהו מצב שבו קיימת פעילות מהירה ובלתי סדירה של הלב. למעשה הלב פועל במצב זה: "פול גז בניוטרל" – היינו פעימות הלב אינן יעילות ואין בהן כדי להזרים דם לאברי הגוף ובראשם למוח. לכן הנפגע  העובר דום לב מאבד תוך שניות ספורות את ההכרה ומתמוטט.  זהו המצב שבו הדפיברילטור אמור להורות על שוק חשמלי כי רק שוק חשמלי עשוי להחזיר את פעילות הלב לקצב סינוסי רגיל ולהציל בכך את חיי הנפגע.

עם זאת – 28% מאירועי דום הלב אינם מלווים ב"פרפור חדרים" אלא בהעדר כל פעילות חשמלית של הלב – דהיינו קו ישר בבדיקת אק"ג. – זהו דום לב "הסיסטולי" . בדום לב מסוג זה אין תועלת במתן שוק חשמלי, לכן הדפיברילטור לא יורה על מתן שוק חשמלי אלא ינחה על המשך עיסוי החזה ללא שוקים חשמליים, ויש להמשיך בעיסוי החזה עד הגעת כוחות ההצלה שבסוג דום לב שכזה יזריקו מיידית תרופה לנפגע שאמורה להחזיר את פעילות הלב לפעימות סדירות.

כמו כן – אם הדפיברילטור אינו מזהה כל פעילות חשמלית בלב, זה יכול לנבוע מכך שהנפגע נמצא כבר במוות מוחי, וגם במצב זה הדפיברילטור יורה וינחה על עיסוי חזה עד להגעת כוחות ההצלה, שייקבעו אם העדר פעילות חשמלית בלב נובעת מדום לב "הסיסטולי" שמחייב טיפול מידי, או ממוות מוחי שמחייב קביעה של רופא.

"פרפור חדרים"                         "הסיסטולי"

 

 האם ניתן להפעיל את הדפיברילטור לנפגע בכל גיל?

האלקטרודות הרגילות של מכשיר הדפיברילטור מיועדות מגיל 8 ומעלה. קיימות אלקטרודות מיוחדות לילדים קטנים מגיל 8. עם זאת מרבית הבניינים אינם מצטיידים גם באלקטרודות מיוחדות לילדים. שכן שכיחות דום לב בילדים כה צעירים נדירה. נוסף על כך ניתן לקבל אישור ממוקד מד"א במקרים אלו, להפעלת האלקטרודות הרגילות גם בילדים קטנים, תוך העברת אחת האלקטרודות לגב הילד הנפגע. כאמור – שימוש באלקטרודות רגילות לילדים מתחת לגיל 8 מחייב אישור מוקד מד"א שאמור להיות על הקו בעת האירוע.

 

האם ניתן לקבל במכשיר הדפיברילטור במקום הוראות קוליות הוראות וויזואליות?

לשם כך קיים מכשיר דפיברילטור של חברת "Defibtech" מסוג View""במכשיר זה נוסף גם מסך ווידאו שמציג בזמן אמת את הפעולות שיש לבצע תוך הדגמת הפעולות גם באופן קולי וגם וויזואלית.

 

 האם נדרשת הכשרה רפואית כלשהי להפעלת דפיברילטור משותף בבניין?

לפי עמדת משרד הבריאות, כמו משרדי בריאות אחרים בעולם, לא נדרשת כל הכשרה רפואית כדי להפעיל דפיברילטור, שכן  פשוט עד מאוד להפעלה. מכשיר  הדפיברילטור מורה על הפעולות הנדרשות וההחלטה הרפואית על מתן שוק חשמלי נעשית על ידי המכשיר בלבד שעבר בדיקות תקן בארץ ובעולם. עם זאת רצוי כי מפעיל הדפיברילטור יעבור הדרכה קצרה אודות המכשיר והשימוש בו במסגרת רכישת הדפיברילטור לבניין על ידי ועד הבית.

 

מהם מאפייני מכשיר  הדפיברילטור להחייאה מתוצרת Defibtech האמריקאית שנבחרו על ידי "לבבי"?

 

דפיברילטור מסוג Lifeline דפיברילטור מסוג  View (עם מסך ווידאו להמחשה)

 

מידות בס"מ 22 X 30 X 7 18.5 X 24 X 5.8
משקל  בק"ג 1.9 1.4
תקופת אחריות היצרן והיבואן בשנים 8 8
אורך חיי סוללה בשנים 7 4
האם הסוללה מתאימה להעברה לחול במטוס? לא כן
מספר שוקים חשמליים בסוללה של הדפיברילטור 300 300
עוצמת שוק חשמלי בג'אול בדפיברילטור 150 150
אורך חיי אלקטרודות בשנים בדפיברילטור 2 2
גורמים המשתמשים בדפיברילטור כל מאות הפרמדיקים של "איחוד הצלה", נטלי, כל מטוסי אל על, מאות מחנות צהל, רשות הכבאות וההצלה, חברת החשמל, משרד ראש הממשלה, רשת אורט,

אלפי מוסדות וחברות  שנדרשים להציב מכשירי החייאה על פי חוק וכן וועדי בתים שהחליטו להתמגן כנגד דום לב.

מוסדות, ועדי בתים ואנשים פרטיים
אישורי הדפיברילטור מאושר ע”י משרד הבריאות ונושא אישור FDA (רשות הבריאות והמזון בארה”ב) ופועל על בסיס הפרוטוקולים המעודכנים של האיגוד האמריקאי להחייאה AHA.

 

מאושר ע”י משרד הבריאות ונושא אישור FDA (רשות הבריאות והמזון בארה”ב) ופועל על בסיס הפרוטוקולים המעודכנים של האיגוד האמריקאי להחייאה AHA.

 

אפשרות הקלטת האירוע בדפיברילטור בעל כרטיס חכם להקלטה אוטומטית של רשמים מזירת האירוע

 

בעל כרטיס חכם להקלטה אוטומטית של רשמים מזירת האירוע

 

סרטון המחשה הנלווה לדפיברילטור https://www.youtube.com/watch?v=VHzbV2Iwgw0&t=16s

 

https://www.youtube.com/watch?v=C_3XruE-E5w

 

   

  

האם יש שוני בין דפיברילטור משותף לבניין לבין דפיברילטור לבית פרטי?

הדפיברילטור המוצע לבניין מגורים משותף , מתאים גם לבית פרטי.

 

על הארונית האומנותית לדפיברילטור

 

 למה נועדה הארונית של הדפיברילטור?

 • ארונית הדפיברילטור נועדה לשמור על מכשיר ההחייאה מפני בלתי מורשים
 • ארונית הדפיברילטור מאפשרת נגישות נוחה ומהירה בעת אירוע דום לב לכל הדיירים
 • לאפשר בקרה על הימצאות מכשיר הדפיברילטור ותקינותו

 

מידע על הארונית הדפיברילטור

 • מדובר בארונית דפיברילטור אסתטית במיוחד, שעוצבה במיוחד ללובי מוקפד של בנייני דירות על ידי אילן ליאור מ Tenastudio (מעצב ישראלי מוביל – בוגר ומרצה בבצלאל), ויוצרה במפעל ישראלי מוביל בתחומו בחיפה.ארונית הדפיברילטור כוללת תא סמוי למפתח שיהיה לשימוש מורשים בלבד (ארונית דפיברילטור זו הנה היחידה שיוצרת הגנה יעילה מפני בלתי מורשים)
 • ארונית הדפיברילטור של לבבי כוללת חלון תצוגה לנורית הבקרה על תקינות המכשיר

 

מהו מיקום הארונית של הדפיברילטור?

 • ניתן למקם את ארונית הדפיברילטור בכל מקום בבניין לפי החלטת ועד הבית (לובי, קומת אמצע, מקלט ועוד)
 • יש עדיפות למקם את ארונית הדפיברילטור בלובי  של הבניין ליד המעלית ותחת מעקב המצלמות, אלא אם כן מדובר בבניין גבוה במיוחד, שאז יש יתרון מסוים לקומת אמצע
 • ארונית הדפיברילטור נערכת באמצעות תלייה פשוטה על הקיר על ידי 4 ברגים.

 

המאמר נכתב ע"י דוד מילגרום – יוזם "לבבי – האתר להצלת חיים מדום לב בבניין משותף"

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן