כל מה שצריך לדעת על דודי שמש

אם בעבר הלא רחוק היינו צריכים להדליק את הבוילר כל יום כל היום כדי שיהיו לנו מיים חמים, כיום, במרבית מימות השנה, לא תדרשו להשתמש באנרגיית החשמל בכדי לחמם מים, אולם זאת בתנאי שתבחרו לכם אחד מאותם דודי שמש המציעים מים חמים תמיד וכמעט ללא חשמל. כיצד נבחר בדוד הנכון? מהם המחירים? ואיזה מותג עדיף? בכתבה הבאה.

כיצד עובדים דודי שמש?

דודי שמש מורכבים משני חלקים עיקריים – מכל המים וקולטני השמש. המכל הינו גליל ארוך מפלדה, עמיד בפני לחץ מים אותו עוטף גליל פח כאשר חוצץ ביניהם חומר בידוד תרמי מפוליאוריתן מוקצף. קולט השמש הינו תיבה מלבנית עשויה מתכת, כאשר הדופן הקדמית שלה עשויה זכוכית או פלסטיק שקוף. בתוך קולט השמש עובר צינור מים, כאשר מאחוריו ממוקם לוח פח צבוע בצבע שחור שאמור להעביר את החום הנוצר מקרני השמש. קולט השמש מותקן בדרך כלל על גג הבית, או במקום אחר החשוף לשמש. הקולט מותקן בשיפוע, כשהוא פונה דרומה (בחצי הצפוני של כדור הארץ), לשם חשיפה מרבית לקרני השמש.

לתושבי השפלה שמעוניינים לרכוש דודי שמש רחובות ששוכנת במרחק קצר משכנותיה, נס ציונה וראשון לציון, עשויה בהחלט להציע להם שלל חנויות לממכר דודים.


ממה מושפעים המחירים?

מחירם של דודי שמש מושפעים מגודלו של המיכל, ממותג זה או אחר ומההתקנה הנדרשת בהתאם למקום בו הולך להיות מותקן דוד השמש. כמובן, שככל שהמיכל גדול יותר כך מחירו יהיה יקר יותר. בחירת מותג מוכר מייקר את דוד השמש לעיתים פי שניים, לא תמיד יש הצדקה, קיימים דודי שמש של חברות שאינן מוכרות אולם מספקות דודים מצוינים. מקום ההתקנה וסוג ההתקנה אף הוא גורם משפיע למחיר, ישנם סוגי התקנות שמצריכות משאבים גדולים יותר ולכן, המחיר יהיה גבוה יותר.