יישום תמ"א 38 בבניין מגורים – לבד או באמצעות חברה?

 

רבים מאתנו שמעו על המושג תמ"א 38, אך כמה מאיתנו באמת מבינים את פירושו ואת היתרונות הטמונים בתכנית?

העוסקים בתחום הנדל"ן בוודאי מכירים את המושג לעומקו, כמו גם בעלי דירות המתאימות לתכנית זו. במרבית המקרים מתבצעת תוכנית זו על-ידי יזם או קבלן, אך הדיירים עצמם יכולים ליזום תכנית תמ"א 38 ולחסוך את התשלום לאותו קבלן. במאמר זה נפרט יותר אודות תמ"א 38, כמו גם על היתרון הקיים בשימוש שירותיה של חברה לניהול בתים.

תמ"א 38 – הבסיס שכדאי להכיר

תכנית מתאר ארצית 38 מיועדת לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. התכנית מוצאת לפועל לרוב על-ידי יזם פרטי או חברה לניהול בתים, המרכזים את הדיירים ופועלים אל מול רשויות וחברות פרטיות.
במסגרת התכנית, היזם דואג לחיזוק הבניין בפני רעידות אדמה וכן מוסיף לכל דירה מרפסת שמ"ש, ממ"ד או חניה – או אף את כולם יחד (בכפוף להסכין שבין הדיירים ליזם). בתמורה היזם יקבל זכויות בניה ויוכל לבנות באמצעותם דירה או מספר דירות (בדרך כלל בקומת הגג).

יתרון ביצוע תמ"א 38 על-ידי חברת ניהול בתים או יזם פרטי

הפקדת האחריות על יישום תמ"א 38 בידיה של חברת ניהול ואחזקה מאפשר לדיירים לחסוך את הכאב הראש הטמון ביישום זה. כך הדיירים חופשיים ממטלות מתישות של תקשורת על מול הרשויות והם כמעט שאינם צריכים לעשות דבר, מלבד ניסוח הסכם התכנית.
מרגע ההסכמה – היזם הוא שעושה את כל העבודה. באופן זה, וללא כל מאמץ או הוצאה כספית, יכול כל דייר לקבל תוספת לדירה (מרפסת, חדר נוסף או אחר).

החיסרון הטמון כאן, הוא עובדת קיומו של "אתר שיפוצים" בסביבת המגורים של הדיירים, אולם מדובר במחיר סביר בהחלט. כיוון שלכל הפחות אין הדיירים צריכים להשקיע זמן וכסף בניהול, טיפול ותחזוקה של המבצע. על הדיירים להסכים ביניהם על פרטי התכנית (שלב מאתגר האחראי על נפילתן של תכניות רבות) ולאחר מכן להעניק את האחריות לביצוע העבודה ליזם או החברה הנבחרים. מדובר בפתרון דיור נהדר שיכול להביא גם לשיפור עתידם הכלכלי של הדיירים.
 


חיפוש מהיר: