טיפים לטיפול בגינה בחורף המותאמים לחודש פברואר

 

המלצה 1:

 

בחודש פברואר אמנם עדיין קר וגשום מדי פעם, זה אמנם עדיין לא הזמן להוריד את מגננות וחיפויי החורף, אבל זה זמן מצוין להתחיל ולחדש את הגינה.

 

בקרוב, מזג האוויר ילך וישתפר, גינות הנוי כבר יתחילו להתכסות  בפרחים, והטבע יסמל לנו שהאביב כבר כאן וניתן להתחיל בגידולם של פרחי האביב.

 

לפני שנתחיל בגידול עלינו להבטיח את מצבה הטוב של האדמה לאחר החורף.

ניתן לעשות זאת על ידי ניקוי האדמה מעשבים ועידורה.

 

ראשית הימים השמשיים שבסוף החורף מעודדים צמיחה מוגברת של עשבים שוטים, שברוב הגינות לא משנה כמה נשקיע ונסלק אותם הם יחזרו כעבור זמן מה. ברוב המקרים זה קורה עקב כך שלא דאגנו להוציאם עם השורש, או לחילופין הגיעו זרעים חדשים של עשבים שוטים שנשארים לפעמים בתוך שקי הקומפוסט, או שנדבקים לפרוות כלבים חתולים וגם לבגדים של בני אדם.

ניתן להפטר מהם בעזרת ריסוסים רעילים למיניהם, מה שלא מומלץ בשימוש פרטי עקב מחירם והחשש שיהרגו גם צמחים טובים על הדרך. לכן דרך המניעה הטובה של עשבים שוטים היא עידור האדמה והפיכתה לפני שהם יספיקו להכות שורשים ולהיתפס.

בנוסף כדאי לפזר מעט דשן או קומפוסט על הקרקע לפני העידור וערבוב החומר עם האדמה במהלך העידור, מה שיבטיח קרקע פורייה.

בנוסף העידור דואג לאוורור האדמה שנדחסה לאחר כל הגשמים וזה חשוב מאוד להצלחת הצמחים שלנו. דרך נוספת לאוורור האדמה היא הקמת חוות שלשולים, שבמהלך הלילה אוכלים את האדמה מפרקים ממנה את המיקרו-אורגניזמים ופולטים אותה בצורת כדורים קטנים שמסייעים למים ולאוויר לחדור בקלות אל האדמה, אך זה מעורר גועל באנשים ולכן זוהי לא דרך נפוצה במיוחד.

 

המלצה 2:

 

גידול ורדים

 

מדי שנה לקראת סוף החורף חייבים לגזום את הוורדים. באזורים חמים יחסית נוכל להתחיל בגיזום כבר מהמחצית השנייה של ינואר ובחודש פברואר.

למעט באזורים קרים, בהם  כדאי לחכות לסוף חודש פברואר.

חשוב לזכור שבמקרה של ספק מתי מומלץ לגזום את הורדים, ההמלצה היא לחכות מאשר לגזום כדי שלא נפגע בצמח.

 

גיזום הוורדים זה נושא בפני עצמו, שמתבצע עם מזמרה חדה (ולא מגזם או מסור חשמלי).

הזמן המומלץ להתחיל בגיזום הוא לאחר שהתחילו לתפוח הניצנים הקטנים שצמחו על פני הענפים. ככל שהצמח חזק יותר ככה נשתדל לגזם פחות ולחילופין בצמח חלש נעשה גיזום נרחב יותר.

 

בתחילת הגיזום נחתוך את כל השליש העליון של הצמח, בלי להרגיש רע על הניצנים שהולכים, יבואו חדשים וטובים מהם.

לאחר מכן נאתר את כל הענפים החולים, יבשים או מתים שיש לצמח נוריד אותם מלמטה ונשאיר כ 5-7 ענפים בריאים ויפים.

בנוסף נוריד גם את כל החזירים (הענפים שצומחים מתחת לתפוח הצמח).

 

בשלב הבא נגזום את כל אחד מהענפים שנשארו נחתוך 2 סנטימטר מעל לניצן הגבוה ביותר, וננקה אותם מכל העלים בכדי למנוע התפשטות מחלות בצמח ופינוי מקום ואור שמש לניצנים החדשים שיגיעו. לאחר הגיזום נתחח ונדשן את האדמה שמסביב לצמח ונחשוף את תפוח הצמח (החלק התחתון של הגזע שניראה כמו גולת עץ שממנו יוצאים הענפים הראשיים) מאדמה ולכלוכים כדי שיקבל שמש ואוויר.

שתילת הוורדים תתבצע עד השבוע הראשון של מרץ ולא מומלץ אחרי.

כדאי לדשן את הקרקע לפני השתילה וכן לדשן אותה באופן רציף אחת לכמה ימים במהלך החודש הראשון של השתילה.

קלטור האדמה לאחר כל השקיה בהחלט יועיל לצמח.

 

ישנם הרבה מזיקים שאוהבים להיטפל לוורדים ולכן כשיתחילו לעלות בצמח סימני מחלה, כדי לבעל הגינה לפנות לבעל מקצוע לרסס , או שבעצמו יקנה את הריסוס המתאים לטפל בהם. (לכל מזיק יש דרך פעולה שונה וריסוס שונה לכן כדי להתייעץ עם אדם המבין בתחום).

 

 

המאמר נכתב ע"י חברת משה לוי אחזקת גינות (להתייעצות ומידע נוסף – לחצו כאן)

 

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן