טיפים להשקיה ודישון במהלך החורף

לא מעט אנשים בטוחים שבגלל שבעונת החורף יורדים גשמים, הרי שאין כל צורך להשקות את הצמחים ואת העצים בגינה.

חשוב ביותר לדעת שלא כך הדברים, שכן גם בעונת החורף, ובמיוחד במדינה כמו ישראל, יכולים לעבור שבועות ארוכים בלי גשם.

כמו כן, צמחי בית אשר ממוקמים בחדרים מוסקים נוטים לאבד בקלות את מאגרי המים שלהם ועלולים להתייבש. לכן חשוב להשקות את כל הצמחים גם בחורף, אם כי כמובן יש לעשות זאת בכמויות קטנות יותר. 

 
האם צריך לדשן גם בחורף? 
 
התשובה היא חד משמעית כן, והסיבה העיקרית לכך זו העובדה שמי הגשמים הם מים מזוקקים שכמעט ואין בהם מלחים מומסים.
 
ריכוז החנקן בצמח יורד אחרי אירוע גשם ולכן חשוב להחזיר לו את כל החומרים הדרושים לו להמשך גדילה נכונה. יש לא מעט מיני צמחים שהצמיחה הטבעית שלהם היא בחורף, כמו סיגל, אמנון ותמר וכדומה, אשר יגיבו בצורה מצויינת לדשן חנקי כמו לדוגמא גופרת אמון.
 
אם יש לכם אדניות ועציצים כדאי יהיה להוסיף דשן בשחרור מבוקר שכולל טווח שחרור של שלושה עד שישה חודשים. השחרור הרציף של חומרי ההזנה יכול לשקם באופן מדהים את ריכוז החומרים הנדרשים בצמחים ואחרי אירוע גשם הוא יכול להיות יעיל ביותר.
 
כדאי לקחת בחשבון עוד נתון חשוב כאשר מדשנים צמחים, וזו העובדה שהדשנים המוספים בחורף יתפרקו הרבה יותר מהר באביב, וזאת בגלל עליית הטמפרטורות ולכן יהיה צורך לעבור לדשן מסוג אחר. 
כמות המים והניקוז שלהם.
 
כשמדברים על השאלה איך וכמה להשקות בחורף, צריך לקחת בחשבון לא רק את העובדה שיש להמשיך עם ההשקיה למרות הגשם, אלא גם את העובדה שלכל צמח דרושה כמות אחרת.
 
אין כל טעם להציף את הצמחים בהשקיה רבה מידי ובהחלט כדאי לוודא, כאשר החורף מתחיל, שיש לצמחים ניקוז שיהיה מספיק יעיל. ממש כפי שהמצב שבו חסרים מים לצמחים זה מצב שכדאי להימנע ממנו, כך כדאי גם להימנע מהמצב שבו המים עומדים ומטביעים את הצמחים.
 
האיזון חשוב וכדאי לוודא שאתם יודעים איזה כמויות מים דרושות לכל צמח ופרח שאתם מגדלים. 
 
 
יש לכם שאלה בנושא גינון? מוזמנים להתייעץ עם האגרונום אהרון ברגר 
בפורום גינון של פורטל בתים
לדף המידע של אהרון ברגר: www.batim.org.il/agronomic
 

 

 

 


חיפוש מהיר: