חיפוי וכיסוי קרקע

 

חיפוי וכיסוי קרקע הוא תהליך חשוב המשמש הן להגנה והן לשמירת העיצוב ההולם לגינת הבית.
בבתים פרטיים רבים בישראל אבל גם בבנייני מגורים משותפים החלו בשנים האחרונות להשתמש ביתר שאת בחיפוי ועיצוב קרקע וזה נהוג גם ברשויות מקומיות מכל רחבי הארץ, בגינות ציבוריות או סביבתיות.

למה כדאי לכסות את קרקע הגינה?

מטרת החיפוי היא למעשה ליצור משטח אחיד, מתוחם ומסודר שיאפשר גם לתכנן טוב יותר את שטחי הגינה, ליצור ביניהם הפרדה ולהתאים אותם לצרכי העיצוב של הגינה לפי רצונו של בעל הבית. מצד שני חיפוי קרקע הוא תהליך חשוב מאוד המסייע לאדמה לשמור על מרכיביה, חיוניתיה. חיפוי נכון מאפשר הגנה על הקרקע מפני נזקי אקלים, ומוגנת מקרינת שמש ורוחות. קיום הכרחי לאורגזנמים שונים , המפרים אותה ואת הצמחים הגדלים בה ועוד.

לחיפוי וכיסוי הקרקע ישנם כמה יתרונות:

  1. החיפוי מאפשר באמצעות השימוש בו חסכון גדול במים, מניעת סחף ולכלוך. שמירת טמפרטורה מתאימה לגינה, מניעת התפשטות של צמחים שוטים ועשבים. אחזקה לאורך שנים, הגנת הסביבה.
  2. מראה אסתטי ונעים לעין לגינה בפני בעליה ומבקריה. ואפשרות לקשט אותה במגוון קישוטים ועיצובים.
  3. אפשרות שימוש במגוון חומרים לחיפוי וכיסוי.

סוגי חיפוי קרקע לגינה

נהוג בדרך כלל להשתמש בכמה וכמה חומרים לחיפוי הגינה המיועדים לכך. החומרים נבדלים זה מזה במחיר ובסוג החומר.

כך למשל ישנם חלוקי נחל במיני צבעים וגדלים, אבני חצץ, טוף, אריחי טרקוטה, שברי רעפים, ריצוף גרנוליט, אבנים מסוגים שונים כמו גרניט, בזלת ועוד.
פסלי אבן, ופסלים העשויים מחומרים אחרים שהם ידידותיים לסביבה וגם עמידים וקשיחים לשינויי מזג אוויר ועוד.
בנוסף, אפשר להשתמש גם בחיפוי שעשוי מחומר אורגני- עלים יבשים, רסק יער עשבים שוטים, צמחיה גזומה, שאריות ממכסחת הדשא. חלק מחומרים אלו ניתן להשתמש באמצעות פניה לקק"ל האוספת לעיתים רסק יער המשמש גם כחיפוי קרקע.
חשוב לציין כי חיפוי קרקע אינו תהליך היכול להיעשות באופן עצמאי בלבד. לשם כך יש להתייעץ עם אגרונום מומחה בתחום, היכול לתת עצות ולהתאים באופן פרטני את סוגי החיפוי בהתאמה אסתטית ולסוג הקרקע והגינה.
.:

נכתב ע”י ראובן שבת בייעוץ האגרונום אהרון ברגר.

www.batim.org.il/agronomic

מנהל פורום גינון באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים.

 

שתפו באמצעות: