התנהלות בטוחה במעליות בשעת חירום ותקלות

 

בעידן המודרני בו עיקר הבנייה מתבצעת לגובה, מעלית היא המצאה פשוט יעילה. אולם במקרה חירום או בעת תקלה זה עלול להיות מעט מלחיץ להיות בתוכה. מה עושים במקרה כזה? וכיצד מתנהלים בצורה נכונה? לפניכם מדריך מקוצר.
אחד הסיוטים הגדולים של כל אדם שעושה שימוש תדיר במעלית הוא להיתקע בתוכה. ואכן מלבד החששות התהומיים לשלמותה של המעלית, גם החושך, החום שעולה לאיטו והמחסור באוויר לא מועילים. אבל גם כאשר תקועים במעלית יש דרכי התנהלות שכדאי לנקוט בהן כדי לצלוח את החוויה לטובה.

התנהלות בעת איבוד הכרה

הסיטואציה של להיות כלואים במעלית אכן מבהילה ורצופה בחששות. מדובר בחוויה עד כדי כך מלחיצה עד שיכולה לגרום למצבים של נשימת יתר או בעגה הרפואית – היפרוונטילציה. הנפגעים עשויים לסבול מתופעות לוואי כגון עקצוצים, סחרחורות, בלבלול, חרדה מוגברת, כאבים בחזה, דפיקות לב, איבוד הכרה וקשיי נשימה. ההמלצה היא להנחות אותם לנשום עמוק ולאט בעזרת לחיצות עדינות על בית החזה. במקרה של איבוד הכרה מומלץ לשכב על הרצפה כשהרגליים מורמות ויש לסייע לנפגע לנשום בקלות ולהטות את ראשו כלפי מעלה.

התנהלות בעת אסונות

כאשר יש חשש לרעידת אדמה או שישנה רעידת אדמה בפועל חל איסור על שימוש במעלית, שכן המעלית עלולה להיתקע ולקרוס. יש לנתק את מפסקי החשמל והגז ולהגיע למרחב מוגן כמו ממ"ד או לחדר מדרגות שנחשב לחדר החזק ביותר בניין. גם בעת שריפה מומלץ להתרחק מהמעלית כמו מאש, תרתי משמע, ולו רק בגלל העובדה שמעלית בזמן שריפה עלולה להוות מלכודת, להתמלא בעשן, להיתקע במפתיע ולסכן את החיים שלכם. לכן ברגע ששומעים התראה ממערכת גילוי אש ועשן יש לצאת מהמעלית ולהתפנות דרך מדרגות החירום.

עזרה במרחק לחיצה

אם בעבר מעליות כללו כפתור אזעקה שעליו לוחצים בעת מצוקה ומחכים למישהו שישמע, כיום ישנן טכנולוגיות מתקדמות שמשולבות במעליות כמו למשל לחצן מצוקה. על הלחצן ניתן ללחוץ בעת צרה והקריאה תגיע ישירות לחברת המעליות ולמתן שירות מנציג מטעמה. לכן אם נתקעתם במעלית זהו אחד הדברים הראשונים אותם עליכם לעשות כדי להבטיח שכוחות החילוץ יגיעו אליכם במהרה.

נכתב בשיתוף דקו שילד – מיגון מעליות

שתפו באמצעות:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.