השפעות חיוביות ושלילות על ערך הדירה – מה שכדאי לדעת

 

בקניית דירה כדאי לזכור שגורמים מסוימים עשויים להשפיע על ערכה, בין אם לחיוב ובין אם לשלילה. חלק מהגורמים קל יותר לזהות בעין (או לשמוע), אולם גורמים מסוימים לא ניתנים לזיהוי קל. בואו נבחן דוגמאות שונות לגורמים כאלו.

מה עשוי להעלות את ערך הדירה?

  • רמת חינוך גבוהה.
  • נגישות למרכזי תרבות או פנאי, כמו גם רמה גבוהה של אותם מרכזים.
  • מחסור בדירות בסביבה המיידית.
  • קרבה למרכז עירוני שוקק וכן לתחנות רכבות ועורקי תעבורה מרכזיים.
  • מומלץ לבדוק גם פוטנציאל שיפוץ בהתאם לתמ"א 38. הצד השני של אותו מטבע הוא פחות חיובי: שיפוץ תמ"א 38 בבניין השכן עשוי להוות גורם מטריד ודווקא לפגוע בשווי הנכס.

מה עשוי להקטין את ערך הדירה?

סמיכות לגורמים מטרידים כגון: כביש סואן, מפעל מזהם, גני משחקים, מוסדות ציבור מסוימים, אנטנות סלולאריות, קווי מתח גבוה ועוד.
תכנון סביבתי עתידי שעשוי להשפיע על הנכס: ייתכן שהנוף היפה הנשקף מהחלון כבר לא ייראה עוד מספר שנים, או שהכביש הצר המוביל לדירה יהפוך לעורק תנועה סואן וטורדני.

העתיד אינו ניתן לניבוי והמרב שניתן לעשות טרם חתימה על העסקה, הוא לברר מהן התכניות המתגבשות בסביבת הדירה ולשם כך גם להסתייע באנשי מקצוע. בדיקה מעמיקה עשויה לחשוף שבמגרש העומד מול הבית שאתם מעוניינים לרכוש ניתן להקים מבנה שעלול לגרום למטרד עתידי, או להסתיר את הנוף המדהים לים. גם עלול להתברר שהכביש הסמוך מיועד להרחבה בעתיד הקרוב או הרחוק. ישנם דברים שניתן לדעת ולגלות מראש, על-ידי עיון בתכניות קיימות; אולם קשה יותר ללמוד אודות תכניות הנמצאות עוד בחיתוליהן ובשלבי הכנה ראשוניים, וכמובן שגם אודות תכניות שעוד לא התחילו להיכתב טרם רכישת הנכס.

באופן כללי, מוסדות התכנון, כמו גם בתי המשפט, מצפים מאלו המגיעים להתגורר באזור עירוני שלא לצפות לאווירה כפרית ושקטה ולהבין שמדובר באזור בעל התפתחות דינאמית אפשרית. על הרוכשים לקחת בחשבון צפיפות הולכת וגדלה, כמו גם בנייה לגובה, שכמובן משפיע על סביבתה.

איך ניתן להעלות אתת ערך הדירה שכבר ברשותי?

כמובן ששיפוץ טיפוח ותחזוקה סדירה של הדירה הדירה שלכם יעזור ויעלה את ערכו, אולם אם בניין המגורים בו אתם מתגוררים אינו מתוחזק, תהיה תקרת זכוכית לערך הדירה. מחקרים מצאו שדירות אשר נמצאות בבניין המנוהל ע"י חברת ניהול בתים חיצונית, מוערכות יותר מאלו בבניין מגורים רגיל.

הסיבה לכך היא פשוטה. חברות ניהול ואחזקה אינן דואגות רק לנכס שלך, אלא למבנה כולו. לתחזוקה וטיפוח שלו, ועושות זאת באופן רציף. זמינות אנשי המקצוע לטיפול בבעיות גבוהה יותר ומהירה יותר ולכן נזקים ובלאי מתמשך מטופלים בהקדם. שטחים ציבוריים של כלל הבניין מטופחים ומתוחזקים ללא הצורך בגביה מצד יושבי הבניין ולכן נראות הסביבה כולה משתפרת וערכם הכולל של הדירות בבתים משותפים עולה.

 

הכתבה נכתבה בשיתוף חברת  ים אחזקות וניהול.
למידע נוסף הכנסו לדף המידע שלהם באתר או התקשרו: 08-6715949

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן