הרחקת יונים – מתי צריך ומי משלם?

המגורים בעיר גדולה כמו חיפה, מציעים המון יתרונות כמו קרבה לים, נוף עוצר נשימה, המון אפשרויות בילוי ופנאי, אפשרויות מגורים מגוונות ועוד. אך לפעמים מתמודדים גם עם אתגרים, כמו למשל יונים. יונים אוהבות לחיות בסביבה אורבנית, והבתים המודרניים נאים בעיניהן. לכן הן לא מהססות להקים לעצמן קן על הגג או במרפסת הבית שלכם. יש פתרונות שונים ומגוונים להרחקת יונים כמו הצבת דוקרנים, פרישת רשתות, דחלילים, מלכודות ועוד. אך לפעמים יהיה צורך בפתרון הרבה יותר מקיף, כדי שלא יחליפו מיקום אטרקטיבי אחד באחר.

 

נשאלת השאלה – מי צריך לשלם?

כיום הרבה בניינים עברו לחברת ניהול ואחזקת מבנים, וחברת הניהול היא זו שמבצעת את כל משימות התחזוקה וניהול ועד בית. חברת הניהול מתקשרת עם ספקי שירותים, ובעלי מקצוע כדי שיבצעו עבודות תחזוקה ואחזקה של המבנה, והיא משלמת עבור השירותים מהחשבון המשותף של הדיירים. אך מה קורה כאשר רק דייר אחד סובל מהמטרד? מי ישלם בעבור הרחקת היונים?

 

לחוק יש תשובה בשבילכם

כמעט בכל מקום שקיימים קונפליקטים כאלו החוק נכנס לתמונה ומגדיר בדיוק מי אחראי למה. במקרה של יונים, התשלום יוטל על מי שמבקש את השירות ולא על כלל הדיירים. הסיבה לכך היא שהיונים מוגדרות כתופעת טבע ולא כנזק לרכוש משותף. החוק אומנם מחייב את חברת הניהול שפועלת מתוקף ועד הבית, לתחזק את הרכוש המשותף אך לא ניתן לחייב אותה לטפל בבעיית קינון היונים. למעשה על פי החוק, אין חשיבות למקום שבו היונים מקננות, אם יש מישהו שסובל מהמטרד ורוצה למגר את התופעה, עליו לשלם על מכיסו הפרטי.

 

חברת הניהול אינה מחויבת לטפל בבעיה, אבל…

חברת ניהול בחיפה תספק לכם המון שירותים, אך בהחלט יש דברים שאינה מחויבת על פי חוק לעשות, כמו להיפטר עבורכם ממטרד יונים. עם זאת יונים הן בעל חיים עקשן, ומספיק שבעל דירה אחת ירחיק אותן, כדי שהן יתמקמו במרפסת או במסתור הכביסה של בעלי דירות אחרים. לכן יכול מאוד להיות שהנושא כן יתגלגל לפתחה של חברת הניהול אשר תידרש לטפל בבעיה. יש לקחת בחשבון שאם דרוש פתרון כולל ומקיף, לעיתים יהיה משתלם יותר לכנס אסיפת דיירים ולעשות הזמנה מרוכזת כדי למגר את התופעה סופית, וגם לקבל הנחה.

 

 

המאמר נכתב ע"י נועה בן ארי בשיתוף חברת מטרופוליני ניהול וניקיון בתים בחיפה והסביבה

 

 

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.