הקמת בריכת נוי בגינה

אנשים רבים המתגוררים בבתים פרטיים שוקלים הקמת בריכת נוי בגינתם, במאמר זה נספק מידע על הקמת בריכות נוי ומדוע כדאי להתייעץ עם אגרונום בעת הקמתן.

היתרונות של הקמת בריכת נוי בגינה הם מגוונים:

  • למים יש השפעה מרגיעה על האנשים במראה, בפכפוך המים ובצמחיה הגדלה מסביב וזה יכול להיות גם מקור השראה להחלטות אישיות ועסקיות אפילו.
  • למים יש קשר מובהק עם הטבע ובריכת נוי בגינה בהחלט יכולה להיות מענה טוב לקשר כזה.
  • אווירה נוחה של אירוח ומשרה רוגע גם על אורחים.

בריכת נוי בגינה ניתן לבנות בכמה אופנים:

  • רכישה של בריכה מוכנה העשויה פלסטיק או פיברגלס.
  • לייצר בריכה מיציקת בטון.
  • לייצר בריכה העשויה ממיכלי חרס.

על מנת לבנות את הברכה יש צורך לחשוב על אופן העיצוב שלה. זה יכול להיות עיצוב סטנדרטי. מודרני או עם מראה טבעי-פראי. הבריכה יכולה להיות גם מוגבהת מעט ולא חייבת להיות שקועה באדמה. ישנם כאלה המצרפים אליה מלבד צמחים שונים גם דגי נוי.

בריכת נוי יכולה להיות מדופנת באבן טבעית, לוחות עץ, אבנים מסותתות,  שיש,  קרמיקה ועוד
ניתן להכניס לתוכה קישוטים שונים כמו צפרדעי אבן (לא פלסטיק!) או כדי קרמיקה. ניתן לשלב בה גם תאורה מיוחדת.

שיקולי מיקום ובטיחות

מיקום הברכה צריך להיות באופן כזה שהיא תראה מבעד למרפסת הבית ושיוכלו גם לצפות בה.
מצד שני עליה להיות ברכה בטיחותית ברמה כזאת שפעוטות לא ימצאו בסכנה של נפילה או החלקה לתוכה.

בניית בריכה והתכנון שלה צריכים לכלול אם כך גם מרכיבי בטיחות גבוהים למניעת תאונות או בעיות שונות הקשורים למשחקי ילדים סביבה. כמו כן עליה לכלול מרכיבים אקולוגיים מתאימים שימנעו מצב שבו היא תהפוך להיות מאגר מים ליתושים ולמזיקים אחרים.

צמחיה מתאימה

בריכת נוי מהווה אקוסיסטם שונה מהסביבה, וככזו מאפשרת גידול זני צמחיה ובע"ח שונים מהמקובל. תוכלו לגדל דגים, חלזונות וסרטנים קטנים שיעזרו לשמור על ניקיון המים וימנעו התרבות של יתושים. תוכלו לגדל צמחי מים מרשימים כמו חבצלות, וצמחיה מקיפה שניזונה מהמים כמו גומא וסוף.

בסיכומו של עניין בניית בריכת נוי מצריכה גם התייעצות מורכבת עם איש מקצוע מוסמך מומחה בתחום כזה הבקיא היטב בבניית גינות נוי ויכול לספק ולתת מענה בכל התהליכים הקשורים לבניית הברכה, תכנונה, שילוב חומרים בה ואחזקתה הנכונה ביותר. בנוסף לכך, גידול  צמחיה מתאימה בתוך הבריכה ומחוצה לה יכולה לעצב לכך סביבת גידול שונה ויחודית, שמומלץ להתאים את הצמחים הגדלים בה בעזרת אגרונום מומחה

נכתב ע”י ראובן שבת בייעוץ האגרונום אהרון ברגר.

www.batim.org.il/agronomic

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר: