הכל על הכנת קרקע לגינה

גינות רבות בישראל הנמצאות הן בבתים פרטיים והן בבניינים משותפים מחייבים טיפול מקצועי יסודי ונכון
אין אומנם הכרח גמור בכך שטיפול זה יעשה על ידי גנן כל העת, אבל אין ספק אי עצות מקדימות של אגרונום המתמחה בתחום יכולות להוות עזר רב ומשמעותי בעניין.

להכנת קרקע לגינה ישנם כמה שלבים חשובים:

שיפור איכות הקרקע:

זה ניתן להיעשות באמצעות אצירת המים בגינה. אצירת המים בגינה תאפשר ניצול טוב יותר של המים בגלל צפיפות של המים בנפח האדמה. וגם מאפשרת התמקדות בהשקיה. כלומר יכולת אצירת מים גבוהה יותר נותנת אפשרות להשקיה ארוכה יותר אבל בתדירות נמוכה יותר.

בדיקת סוג האדמה.

ישנם בדרך כלל  שני סוגי אדמה בגינות בישראל: חול וחימר.
באדמת חימר המים נשארים זמן רב יותר על פני השטח ובאדמת חול הם מחלחלים מהר יותר.

שימוש בקומפוסט:

הקומפוסט הוא התוצאה של תהליך ריקבון טבעי – מיליארדי יצורים מיקרוסקופיים יכולים להפוך גזם דשא, פסולת גינה, שאריות מהמטבח, עלים שנשרו וזבל לחומר אורגני עשיר מבחינה ביולוגית, המשפר משמעותית את איכות האדמה.  שימוש בקומופסט מייעל את מרקם האדמה ואת יכולת אצירת המים באדמה.
בנוסף הוא מעודד פעילות תולעי האדמה ועוד מיקרואורגניזמים, בתהליכים המאפשרים שיפור אוורור האדמה וחדירת המים אליה. קומפוסט גם מעשיר את הקרקע בחומרים מזינים.

הוספת כיסוי

הכיסוי תורם לשיפור הקרקע סביב הצמחים, ומעניק לגינה מראה מסודר ואסתטי יותר.  כיסוי יכול להיות פלסטיק אבל גם קליפות עצים, עלים, קש ועוד. לשם השגת יעילות גדולה ביצירת הכיסוי רצוי להניח שכבה בעובי של 10ס"מ בין הצמחים מיד לאחר שתילתם.  חומרי כיסוי נוספים שהם יעילים גם כן הם חלוקי נחל ושבבי אבן.

הקטנת עשביה
על מנת להקטין את שטח העשביה צריך לדלל אותה בשטחי צל או לאורך השבילים. ולהחליף אותה בצמחי כיסוי, ערוגות פרחים חסכוניות או צמחים רב שנתיים.

בסיכומו של דבר כל התהליכים הללו הם נחוצים מאוד לשיפור וטיפול מקצועי ונכון בגינה הביתית בבניין משותף או בבית פרטי.

 

נכתב ע”י ראובן שבת בייעוץ אהרון ברגר, אגרונום

ליעוץ עבור הגינה שלכם התקשרו: 054-4550882

www.batim.org.il/agronomic

 


חיפוש מהיר: