ההבדל בין פוליש ווקס לפוליש קריסטל

 

נכנסים לדירה חדשה? אולי הרצפות בבית נראות גרוע ושום שטיפה כבר לא עוזרת? בשני המקרים קופצת לראש המילה 'פוליש', אבל כשמתחילים לברר מגלים שקיימים סוגי פוליש שונים וכדאי להכיר את ההבדלים לפני שמקבלים החלטה. 

 
מהו פוליש?
מקור המילה 'פוליש' בשפה האנגלית ופירושה – הברקה. לפני שאתם ניגשים להזמין את בעל המקצוע בררו מה סוג הריצוף שלכם ובדקו היטב את מצב הרצפה בחיפוש אחר כתמים, שריטות ולכלוך שקשה להסיר. שימו לב שבשום מקרה אסור לבצע פוליש או ליטוש לרצפות קרמיקה או לרצפות גרניט פורצלן – רצפה מסוג זה אינה מתאימה לפוליש והנזק שייגרם הוא בלתי הפיך, למרות שישנם בעלי מקצוע לא אחראים בשוק שעשויים להציע את התהליך הזה.
 
הכירו את הפוליש ווקס-
פוליש ווקס הוא סוג וותיק יחסית של מירוק רצפות. אין לבלבל את תהליך הפוליש המקצועי עם שימוש בחומרי הניקוי הביתיים המכילים ווקס. כשמבצעים פוליש ווקס מורחים חומר שעוותי מבריק על מרצפות קיימות שנראות שחוקות. הגימור המבריק יעניק מראה נקי וחדש, אבל לפוליש ווקס יש כמה חסרונות משמעותיים.
 
ראשית, החומר עשוי להחליק ואינו מתאים למשטחים מסוכנים כמו מדרגות. שנית – גרירת חפצים כבדים עשויה לפגום בציפוי השעווה. והחיסרון השלישי והעיקרי הוא שפוליש ווקס דורש תחזוקה ואתם תידרשו לחזור על התהליך כולו, כולל פינוי הרהיטים, בעוד שנה.
 
מסיבות אלו תהליך זה משמש בעיקר דירות שכורות ועסקים קטנים אשר זקוקים לריענון אחת לתקופה.
פוליש קריסטל- הנפוץ ביותר
תהליך פוליש קריסטל הוא תהליך עמיד יותר שצבר פופולאריות וכיום הוא התהליך הנפוץ בשוק.
 
מדובר בתהליך מורכב יותר מתהליך פוליש הווקס שתואר לעייל: ראשית פינוי המשטח מרהיטים וחפצים. שנית הברקה באמצעות מכונות ייעודיות. לאחר מכן תבוצע הנחת החומר הקריסטלי ולבסוף הברקה נוספת באמצעות מכונות.
 
את החומר עצמו מניחים לעתים באמצעות התזה כללית והחדרה לסדקי הריצוף, וניתן להשתמש בחומר יסוד, חומר הברקה וחומר לשימור הברק. משטחים שעברו תהליך הברקה כזה יהיו קלים יותר לניקוי וניתן להבריקם בעזרת מטלית לחה.
 
פוליש קריסטל עמיד יותר מפוליש ווקס, ולא אמורים להיווצר עליו סימני גרירת רהיטים. עם זאת, גם על פוליש קריסטל הזה מומלץ לחזור אחת לשנתיים או אפילו שנה. 
 
בשוק קיים גם תהליך של פוליש אקרילי אשר משמש לרוב בחללים גדולים שבהם תנועה רבה – מפעלים, אולמות וחללים ציבוריים דומים. בנוסף, ניתן לשלב את כל סוגי הפוליש בתהליך של חידוש מרצפות שהוא תהליך ליטוש פרטני בהרבה הכולל גם איטום מחדש.
 
אמנם תהליך הפוליש שכיח, אבל אין משמעות הדבר שכל בעל מקצוע מבצע אותו היטב. כדאי לברר היטב באיזה חומרים ייעשה שימוש ולבחור חברת ניקיון שנמנעת מחומרים מרוכזים מדי ומתהליך אגרסיבי מדי.
 
פוליש לא מקצועי עשוי לגרום נזק בלתי הפיך למרצפות, ולכן לחפש בעל מקצוע מומלץ להסתפק בבחירת בזה שמציע את המחיר הנמוך ביותר.
 
המאמר נכתב ע"י טופ פולישינג.
 
 
 
 

 

שתפו באמצעות: