האם תוכנת ניהול בתים יכולה להחליף חברת ניהול חיצונית?

 

במהלך שש השנים האחרונות, התפתח תחום תוכנת ניהול הבתים לועדי בתים ולחברות ניהול באופן משמעותי, עד כי בחלק מהמקרים הוא הפך להיות כעין "איום" לחברות הניהול שזו פרנסתם.
האגודה לתרבות הדיור, מעמידה למשל לרשות ועדי בתים החפצים בכך, תוכנת ניהול בתים חינמית ובה ישנם אפשריות למעקב אחר תזרים מזומנים, תשלום מיסי ועד ועבודות שונות שנעשו בבניין.
ברם, התוכנה הזאת, בשל היותה בסיסית, נותנת פתרון היכול להתאים לבניינים שאינם רבי קומות ויש בהם 16 דיירים או משפחות לכל היותר.

תוכנות אחרות לניהול בתים הקיימות בשוק, מאפשרות מתן פתרונות רחבי היקף יותר. כך למשל, בתחום מעקב אחר תשלומי ועד, יצירת דפים המתייחסים להתקשריות השונות שהיו בבניין עם בעלי מקצוע, שמותיהם, סוגי העבודות, הצעות מחיר וכו'. בחלק מהתוכנות הללו, נכנסו אפילו שיטות גביה באמצעות תשלום בכרטיסי אשראי, הטבות שונות לועדי בתים ודיירים. רשימות מומלצות של בעלי מקצוע ונותני שירותים בתחומים שונים ומגוונים (חשמלאים, גננים, שיפוצניקים ועוד).

היתרונות המובהקים שיש לתוכנות ניהול בתים, בין אם הן מופעלות על ידי ועד הבית או על ידי חברות הניהול הן ביעילות מיידית של שיטת עבודה מסודרת, בשקיפות גדולה וטובה, ובחסכון מסוים ,אולי ניכר בעלויות נלוות אם ובמידה זה מתנהל על ידי ועד בית או חברת ניהול. לתוכנות ניהול בתים יש גם נגישות לתמיכה טכנית רחבה מצד חברות המפתחות אותן.

לעומת זאת, חסר ובאופן מובהק הגורם האנושי בסיפור. תוכנות לניהול בתים, הן גולם מכאני ותו לא. הן יכולות לספק אכן פתרונות יעילים וחסכוניים. אבל הן לא פרמטר אנושי לפתרון בעיות היכולות בהחלט לצוף לא אחת במקרה של ניהול של בניינים משותפים.

את זה חברות ניהול בתים פותרות באמצעות אב הבית הנמצא בדרך כלל בכל בניין או לחלופין באמצעות נגישות גמישה ויעילה ואפילו זולה ומדוייקת במידה ויש צורך בבעל מקצוע כלשהו לפתרון בעיות דחופות בבניין.

לסיכום, ההחלטה על השימוש בתוכנות ניהול בתים, יכולה להיות מותאמת נכון לניהול כולל של הבניין אבל לא באופן נפרד לגמרי מועד בית או חברת ניהול בתים.

נכתב עבור חברת בית בטוח העוסקת בניהול ועדי בתים ובניינים
 

שתפו באמצעות: