בחירת אדריכל לעיצוב הבית- איך עושים את זה נכון

כשמדובר בבית חדש, שהושקעו ברכישתו לא מעט כספים, סביר להניח שתרצו לתכננו ולעצבו בצורה הפונקציונאלית ביותר, כך שישמש נאמנה את כל דיירי הבית ויענה על הצרכים של כולם, תוך התחשבות במגבלות הקיימות. לצורך כך, כדאי לשקול בחיוב להיעזר בשירותיו של אדריכל שיהיה ממונה על נושא תכנון ועיצוב המבנה וילווה אתכם לאורך הפרויקט כולו, כך שבסיומו, הבית אכן יהיה כפי שייחלתם. להלן מספר עצות שיתרמו להליך חיפוש ואיתור אדריכל שייקח אחריות על המשימה:

המלצות גורפות ואמינות

בעת בחירת בעל מקצוע מכל סוג שהוא, ולכל מטרה, כדאי לנסות לרכז רשימת בעלי מקצוע שקיבלתם עליהם המלצות מלקוחות קודמים שלהם, היכולים להעיד כי ביצעו את העבודה על הצד הטוב ביותר ובמקצועיות מרובה. רשימה שכזו יכולה לייעל את הליך איתור אדריכל ולמקסם את הסיכויים שתבחרו מבין רשימת בעלי מקצוע בעלי רקורד ומוניטין בתחום. במידה ואין באפשרותכם להגיע לבעלי מקצוע עם המלצות, נסו לאתר אדריכלים  מורשים במסגרת אינדקסים בתחום ולבקש, בשלב מתקדם יותר, פרטים של ממליצים מפרויקטים קודמים, איתם תוכלו ליצור קשר ולאסוף מידע רלוונטי שיוכל להשלים את התמונה, בנוסף להתרשמות האישית שלכם. בכל מקרה, לשיחות עם ממליצים כדאי להגיע ממוקדים עם השאלות שמעניינות אתכם ויוכלו להעיד על התאמתו של בעל המקצוע לפרויקט שלכם, כמו למשל כאלו המתייחסות לסגנון העבודה, יחסי האנוש ותכונות אופי כמו סובלנות, עמידה בלוחות זמנים וכיוצא בזה. המלצות מקצועיות המתייחסות לפועלו של האדריכל ניתן  לקבל גם ממקורות מקצועיים כמו למשל עמותת האדריכלים, אגודת האדריכלים, מרכז האדריכל הישראלי ועוד.

התרשמות מקצועית

על מנת שתוכלו להתרשם בצורה מהימנה ככל הניתן מאיכות עבודתו והסגנון של האדריכל, כדאי  לסייר בפרויקטים אחרונים שליווה אותם מקצועית. בדרך זו תוכלו להיווכח לגבי מהות העבודה וכי מדובר בעבודה מקצועית ובסגנון הרלוונטי מבחינתכם. גם לגבי פרויקטים שלא נראים במבט ראשון כאופייניים לסגנון שלכם, ניתן עדיין להתרשם ממקצועיות העבודה, מאיכות הביצוע ומהתאמתו הכללית לפרויקט. התרשמות ראשונית מהפרויקטים הקודמים, פרי עבודתו, ניתנת גם במסגרת אתר הבית של האדריכל, המציג מגוון עבודות בגלריית התמונות.

תקשורת, כימיה וסגירת הפרטים

מכיוון שמדובר באדריכל שצפוי ללוות אתכם לאורך חודשי הפרויקט, שעשויים להיות ממושכים, אחד הדברים המהותיים ביותר, שלא כדאי להתפשר עליהם הוא תקשורת הדדית טובה, שתאפשר הרגשת פתיחות להתייעצות מקצועית והתלבטויות שעולות על הדרך וכימיה טובה. את אלו ניתן לבחון במסגרת פגישה פורמאלית פנים אל פנים, בה תוכלו להתרשם באופן מעמיק יותר מהאדם מאחורי התואר, לעשות תיאום ציפיות הדדי לגבי התכנון הנדרש ולגבי החלק של כל אחד מכם בפרויקט. יש לקחת בחשבון כי ישנם בעלי מקצוע הדבקים בעמדתם ובחזונם ומתקשים לגלות גמישות או להתפשר במידה שהיא. לעומת יש  בעלי מקצוע בעלי ראייה פונקציונאלית יותר, התומכים בתכנון בהתאם לצרכים הממוקדים. בנוסף, חשוב לבחון את מידת סבלנותו של האדריכל והאם המזג שלו הינו נוח מאחר והוא זה הצפוי לייצג אתכם בפני הרשויות ובעלי מקצוע אחרים הלוקחים חלק בפרויקט, כך שחשוב שלא יהיה בעל אופי להוות מכשול אלא שיוכל להתמודד בצורה טובה ביותר מול כל הגורמים הרלוונטיים. לגבי סגירת הפרטים וחתימה על חוזה עבודה, חשוב להקפיד על  נוסח הסכם מפורט הכולל הגדרת כל השירותים הנדרשים מצד האדריכל/מצד מעצב פנים, כולל שכר העבודה, לוחות הזמנים ותנאי הפרת החוזה.