אתם יודעים מה אתם שותים? על איכות מי השתייה ברבי קומות

 

באחוז גדול מכלל הבניינים ברחבי הארץ מי השתייה מגיעים ממיכלים הנמצאים על הגגות או בקומת הקרקע של הבניין. היות וברוב המוחלט של הבניינים מיכלי המים לא עברו טיפול ראוי לאורך השנים, המים בהם עשויים להיות באיכות ירודה (כפי שניתן לראות בבירור בתמונה למעלה), להכיל זיהומים וחיידקים ואף להוביל לנזק בריאותי או תברואתי אצל דיירי הבניין.

שינוי דרמטי בגישה הוביל להחלטה חשובה

עד לפני כ- 35 שנים מיכלי מים בבניינים לא עברו טיפולי חיטוי ותחזוקה כלל. עם השנים גדלה ההבנה שהמיכלים אינם מוגנים מחדירת מזהמים, מזיקים, זוחלים, חרקים ומיני אורחים לא רצויים למי השתייה. בעקבות זאת נערך סקר מיכלי מים בבניינים על ידי מנחם פרינלנד, מנהל לשכת הבריאות מחוז ת"א, ואסף דרומי, שהיה בזמנו האחראי על איכות המים במחוז תל אביב מטעם לשכת הבריאות. התוצאה, למרבה הצער, לא הייתה מזהירה: במיכלים נמצאו חיידקים וזיהומים. בעקבות זאת נכתב תקנון לוועדי בתים ובו ההמלצה על ניקוי וחיטוי המכלים לפחות פעם בשנה. צעד זה גרם לשינוי דרמטי בהתייחסות של וועדי הבתים לנושא ומאז רוב המכלים בארץ מטופלים באופן סדיר.

מה כולל הטיפול במכלי מים בבניינים?

הטיפול במיכלי מים בבניינים כולל כמה וכמה פעולות הכרחיות, לרבות אלו הבאות:

  • ריקון המיכל
  • ניקוי הדפנות וחלקו התחתון של המיכל
  • שאיבת לכלוך
  • חיטוי הדפנות בכלור לאחר שהמיכל נקי ומבריק
  • ביצוע בדיקת תקינות לפתחי המיכל

כמו כן במהלך הטיפול יש לוודא שהמכסה אוטם את הפתח כנגד כניסת חרקים שונים.

הכשרת עובדים לטיפול במיכלי מים

על מנת שהטיפול במיכלי המים יהיה תיקני יש צורך בעובדים מקצועיים. חיטוי וניקוי מכלים זו משימה שאין להקל בה ראש, ועל הביצוע להיות ללא תקלות כדי לוודא שמי השתייה אכן איכותיים ולמנוע בעיות תברואה. כמו כן חשוב שהעובד יכיר את מערכות החשמל, המשאבות והמצופים הקשורים למיכלים ועל כן, משרד הבריאות מקיים קורסים להכשרת עובדים בתחום. בסיום הקורס המשתתפים מקבלים תעודת גמר.

לסיכום יש לומר, שלעומת המצב שהיה לפני 30 שנה, כיום מצבם של מיכלי המים בבניינים השתפר לאין שיעור. אך למרות זאת, עדיין יש מקום רב לשיפור ולהגברת המודעות, בעיקר של וועדי בתים, בתחום.
 

נכתב ע"י אסף דרומי – "מי טיב" (לשעבר אחראי איכות המים בלשכת הבריאות ת"א)

לפרטים אודות ניקוי מיכלי מים בבניינים לחצו כאן: מי טיב – מומחים לניקוי וחיטוי מיכלי שתיה בבנינים

 

שתפו באמצעות:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.