איך לקצץ בהוצאות המים בגינה

 

הגינה הביתית מהווה  מקור סביבתי מרגיע לבית פרטי המספק  גם מראה טבעי יפה לבית ושמירה על הסביבה.
מאידך, כל גינה ביתית תובעת מאליה גם  לא פעם השקיה מרובה, וזו עולה  לעיתים לא מעט כסף.
ישנם כמה דרכים לחסכון בהוצאות המים בגינה הביתית.

חיפוי קרקע :

אפשר לייצר  מתחמים של חיפויי קרקע  באמצעות חומרים כמו : חלוקי נחל, טוף, חצץ, שברי טרקוטה, שבבי עץ ועוד. מעליהם ניתן לשים כדי צמחיה רחבים שבהם ישתלו סוגים שונים של  פרחי עונה, מיכלים ובהם שיח אחד או יותר, ועוד. חיפויים יכולים בהחלט להשתלב בצורה טבעית בגינה. זה יוצר שילוב פסטורלי ויפפה של טבע עם תכנון מתאים ומקצועי.  בתנאי שיש אספקת מים סדירה ומבוקרת לגינה עצמה.

הצללה

מאפשרת את הקטנת אידוי המים בקיץ על-ידי  הוספת רשת, פרגולה ועוד . זה יוסיף  לעיצוב הגינה ויגן  הן מהשמש והן  מאידוי המים מהאדמה.

סוגי השקיה:

מי מזגנים- במקום לשפוך אותם לרצפה או לקרקע אפשר להשתמש במים הללו  שהם למעשה מי הניקוז של המזגנים ואינם מהווים בעיה או פסולת לגינה ובכך לחסוך במים.

שימוש בטפטפות-
מהווה חסכון ובקרה על המים לגינות הביתיות. כאשר קובעים זמני השקיה קבועים ובכמות ידועה. מחשבי השקיה  הם אומנם פתרון  לא יקר מבחינה טכנולוגית אבל חסכוני ביותר לכל אורך שעות היממה.

סוג צמחים מומלצים:

ישנם צמחי תבלין ופרחי נוי שהם יפים, ריחניים ואינם מצריכים כלל השקיה מרובה מדיי: נענע. רוזמרין. גרניום, פטוניות.קקטוסים. הם הנפוצים שביניהם. מכל הסוגים.

שעות ההשקיה הרצויות:

עדיף מאוד בשעות הלילה. אז, אין תהליך של אידוי מים. ואם אין אפשרות אז לפחות לאחר שקיעת השמש

קרקע

סוגי האדמה אמורים להיות אדמה מותאמת אקלים למקום עצמו. שאין בה חלחול מהיר מדיי של מים לתוכה ואין בה גם תהליכי אידוי מהירים מדיי. ומאידך תהליך ספיגת המים הוא מבוקר ( כלומר שלא תהפוך להיות בוצית). כמו כן שלא תהא אדמה העלולה לשמש מקום נוח לקיני נמלים או חרקי קרקע מזיקי צמחים מסוגים שונים.

נכתב ע”י ראובן שבת בייעוץ אהרון ברגר, אגרונום

www.batim.org.il/agronomic

      מנהל פורום גינון באתר האיגוד הישראלי לניהול בתים

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.