איך להתאים את הבית לבעלי מוגבלות בתנועה?

אנחנו חיים בעידן שיש בו פתרונות פרקטיים גם לבעיות שבעבר נראו בלתי פתירות. גם בתחום הנגשת הבית לאנשים סיעודיים ולבעלי מוגבלות בתנועה חלה התקדמות דרמטית בשנים האחרונות, וכדאי מאוד לנצל זאת. בעמוד זה תמצאו מידע בנושא זה שמספק את ההכוונה הראשונית והחשובה.

רוחב המפתחים

כשהמוגבלות התנועה מחייבת התניידות באמצעות כסא גלגלים, הצעד הראשון בהתאמת הבית הוא לוודא שהמפתחים רחבים מספיק על-מנת שאפשר יהיה לעבור בהם בנוחות עם הכסא. למעשה, במקרים רבים גם אם המוגבלות לא מובילה לישיבה על כסא גלגלים בנקודת הזמן הנוכחית, אבל בסבירות גבוהה ייווצר צורך בכך בעתיד הנראה לעין, ההמלצה היא לבצע שיפוץ שיכלול את הרחבת המפתחים השונים בבית ואת הרחבת המעברים.

הפתרון הפרקטי לבית עם מפלסים

גם כשבבית יש מספר מפלסים, אדם סיעודי בעל מוגבלות בתנועה יכול להישאר במקום שאליו הוא רגיל, ואין צורך לטלטל אותו לדירה אחרת. הפתרון הטוב ביותר במקרים אלה הוא מעלון לנכים סיעודיים – מתקן ייעודי שמתחבר למעקה של המדרגות המובילות ממפלס למפלס. כדאי לדעת שישנם 2 סוגים של מעלונים: סוג אחד הוא מעלון כסא שמאפשר לאדם לשבת עליו וכך לעבור בנוחות בין המפלסים, והסוג השני הוא מעלון משטח אשר מיועד לאנשים שיושבים על כסא גלגלים (ועולים ביחד איתו על המשטח בדרך למפלס העליון).

מניעת החלקה

דגש נוסף בהכנת בית לתנועה של אדם בעל מוגבלות היא לוודא שאין בחללים השונים מכשולים. בין הפריטים הנפוצים שעלולים לגרום לנפילה כואבת: שטיח שלא מחובר לרצפה (במקרה כזה הפתרון הוא הדבקת השטיח, או ויתור עליו), שרפרפים, עציצים ועוד. בחדר הרחצה חשוב להתקין אמצעים מונעי החלקה על הרצפה, וידיות על הקירות. גם בסמוך לשירותים כדאי להתקין מאחזי יד לקימה בטוחה ויציבה.

ארגון מחדש של המטבח

הקושי להתנייד עלול לבוא לידי ביטוי גם בקושי לשלוף פריטים נחוצים מהארונות. ההמלצה היא לארגן מחדש את כל האחסון, כדי שפריטים שנמצאים בשימוש יומיומי יהיו נגישים לחלוטין לאדם. עוד טיפ הוא להעדיף מדפים פתוחים במקום ארונות סגורים בכל מקום שזה אפשרי. בחלק מהבתים יש לפרק את החלק שמתחת לכיור כדי שאפשר יהיה "להיכנס" מתחתיו עם כסא הגלגלים ולהשתמש בו בנוחות.

מיטה סיעודית

אדם סיעודי זקוק למיטה סיעודית ייחודית, ובחלק מהמקרים גם למנוף שיאפשר להעביר אותו ביעילות מכסא הגלגלים למיטה, ולהפך. לגבי המיטה ההמלצה היא לרכוש מיטה מתכווננת שמונעת בעיות בריאותיות בגלל תנוחה לא נכונה שנשארים בה במשך שעות רבות. דגש נוסף הוא מזרן חסין לחדירת שתן. כשהאדם קם בכוחות עצמו מהמיטה, ההתקן ההכרחי הוא מאחז יד בסמוך למיטה כך שאפשר יהיה להיעזר בו לצורך הקימה.

תאורה בהירה וחזקה מספיק

אדם בעל מוגבלות בתנועה זקוק לתאורה איכותית, שתורמת רבות מבחינה בטיחותית. בפרט חשוב לוודא שיש תאורה חזקה מספיק בכניסה לבית, ועוד אופציה היא התקנת חיישני תנועה שיפעילו אורות כשהאדם מתקרב לאותו אזור בבית.

לחצן מצוקה

גם כשהבית ערוך לחיים של אדם בעל מוגבלות או סיעודי, ייתכנו נפילות או מצבי חירום אחרים. על-מנת שאפשר יהיה לספק מענה מידי למקרים שכאלה חשוב להתקין בבית לחצן מצוקה. המלצה זו תקפה גם כשלאדם יש מטפל/ת צמוד, וגם כשיש עוד אנשים בבית – ליתר ביטחון.

שתפו באמצעות:

חיפוש מהיר:

לקבלת הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים בתחום

נא למלא פרטי התקשרות ובהקדם תקבלו הצעות מחיר מבעלי מקצוע מובילים.

דילוג לתוכן