עלות מעלית שבת

פורום בנושא מעליות ומערכות חשמליות במבנה/בית משותף. בניהול דר' נפתלי אימבר, בעליו של חברה לייעוץ ואחזקת מבנים מזה מספר עשורים, בעבר מנהל מחוז הצפון של האגודה לתרבות הדיור ובורר בנושאים אלה.

מנהל: Sharonbarda

שלח תגובה
michaeldt

עלות מעלית שבת

שליחה על ידי michaeldt »

שלום לפורום הנכבד,
יש לנו בבנין מעלית שמותקן עליה פיקוד שבת (אחת מתוך שלוש). ניתן לתכנת אותה עד 8 זמנים שונים. אני ועוד שני דיירים המעונינים בכך נדרשים לשלם את העלויות של ההפעלה שלה בשבת.
איך מחשבים את זה? הועד דורש מאיתנו סכום ללא הסבר.
נראה לי שיש לחשב את צריכת החשמל של המעלית. איך משיגים את זה? האם זה נכון שהמעלית לא צורכת חשמל בזמן שהיא עומדת? אם היא כן צורכת, כמה? ואז, האם כל המעליות צורכות חשמל כשהן עומדות? אני חושב שצריך לחשב את צריכת החשמל של המעלית בקילוואט בזמן פעולתה (עליה / ירידה) במשך שעה, ולהכפיל בסכום שעולה קילוואט שעה. האם כן? אם לא, אז מה כן? ואיך משיגים את הנתונים הנ"ל?
בתודה,
מיכאל.
naftali imber
מנהל פורום
יצירת קשר:

שליחה על ידי naftali imber »

למיכאל שלום:

זו שאלה מההפטרה אבל ננסה לעזור לכם.

אתה נכנס לפרטים שתזדקק למשרד מהנדסי חשמל.

ראשית חשובה הסביבה – האם בשכונה שלכם מופעלות מעליות שבת? במידה וכן יש להפעיל את מעלית השבת וכל בעלי הדירות ישתתפו בעלות כפי שמשתתפים בעלות אחזקה של כל המעליות כל השבוע.

סעיף 58 בחוק המקרקעין (http://www.batim.org.il/MekrkeinLow.htm ) קובע:
א.) בעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו
של הרכוש המשותף ולהבטחת השירותים המחוייבים על פי דין או המקובלים
על פי הנוהג,
הכל בהתאם לחלקו ברכוש המשותף, זולת אם נקבע בתקנון
שיעור-השתתפות אחר.
ההדגשה שלי. יש פסקי דין עוד משנות השמונים שדבר הנהוג בסביבה של הבניין הוא "מקובל על פי הנוהג".
יתכן ויש תקנון רשום (בטאבו, לא סתם) הקובע אחרת אבל את זה אתם צריכים לברר.

באשר לשאלות הטכניות, כל מכשיר העומד "בהיכון" צורך חשמל, גם מזגן מכובה המוכן שתפעיל אותו עם השלט.
מעלית נוסעת צורכת יותר חשמל מאשר מעלית חונה – כמה יותר זה תלוי ממעלית שיש אצלכם.
אשמח לקבל את תגובתך לתשובה, עכשיו שאת/ה עדיין ליד המחשב! האם התשובה עזרה לך, האם יש לך שאלות שלו נענו, ומה הן?
נפתלי אימבר - ניהול ואחזקת מבנים בצפון בורר בעינייני ועד הבית וסכסוכי שכנים

נ.ב - המידע שנמסר בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ממשי
haim_sh

Re: עלות מעלית שבת

שליחה על ידי haim_sh »

למר אימבר הנכבד שלום
על פניו מהשאלה אני מבין כי לא מדובר רק בחשמל שזה קל מאד לחשב, אלא מדובר גם בעלויות תחזוקה ובלאי, אלמנטים שכנראה לא ניתן לכמת אותם כתוספת לעלות התחזוקה השוטפת.אחדד את המסר ואשאל האם מקובל לשלם מראש עבור חלפים עתידיים שמא יתקלקלו בעתיד ובכלל כיצד ניתן לבצע את החלוקה בין שעות הפעלה רגילות לכל הדיירים ובין שעות הפעלת המעלית כמעלית שבת?
naftali imber
מנהל פורום
יצירת קשר:

שליחה על ידי naftali imber »

לחיים שלום:
תתפלא אבל לא כ"כ קל לחשב את הפרש צריכת החשמל - אלא אם עושים זאת בשיטת הניסוי ותהיה, מפסיקים את המעלית במשך כמה חודשים ומפעלים שוב ועוקבים אחרי הפרשי צריכת החשמל;
באשר להפרשי בלאי ותחזוקה, מהנדס המצוי באחזקה מונעת יוכל לתת אומדנים סבירים של העלויות. לא מדובר בתשלום מראש על חלקים שאולי יתבלו - לזה קוראים גזל לא אחזקה, אלא בהחלפת החלקים רגע לפני שהם מפסיקים לתפקד. זה ההבדל בין אחזקה מונעת לאחזקת שבר.
מעלית שבת עובדת כמות מסוימת של שעות יותר בשבוע מאשר מעלית רגילה, גם את זה ניתן לכמת עבור הבניין הספציפי שלכם ע"י מעקב אחרי צריכת החשמל, אבל כל אלה שאלות לבעלי מקצוע. אני חושב שרצוי שתיצור קשר עם המוסד לטכניקה והלכה - נדמה לי שהם במכון וייצמן או באוניברסיטת בר אילן, אני כמעט בטוח שלהם כל התשובות הנכונות.
אשמח לקבל את תגובתך לתשובה, עכשיו שאת/ה עדיין ליד המחשב! האם התשובה עזרה לך, האם יש לך שאלות שלו נענו, ומה הן?
נפתלי אימבר - ניהול ואחזקת מבנים בצפון בורר בעינייני ועד הבית וסכסוכי שכנים

נ.ב - המידע שנמסר בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ממשי
אבי הרינג

שליחה על ידי אבי הרינג »

היי מיכאל, אני חושב שאתה יכול להתייעץ בעניין גם עם מתקיני מעליות וכאלו (עדיף חברה גדולה כזו, שמנוסה בעניין. שיכולים לתת מענה מקיף גם על צריכת החשבל וההסתברות לבלאי וכדומה. יחד עם הבדיקות שתעשה בעצת נפתלי אימבר, תוכל בוודאות להבין מה עליך לשלם. ובלי קשר לזה - תמוה בעיני שהמשתמשים במעלית כמעלית שבת צריכים לשלם עליה לבדם. למה, במהלך השבוע המעלית לא פועלת באופן רגיל ומשמשת את כולם? מוזר מאוד העניין.
שלח תגובה

חזור אל “פורום מעליות / גנרטורים / מערכות בית משותף”