מעלית שבת בבניין עם מעלית 1

פורום פתוח בנושאים הנוגעים לניהול / אחזקת בתים, ועד בית, חברות ניהול וכו'.

בניהול יואב לוי - מנכ"ל משותף בחב' Easy House ניהול בתים.

מנהלים: יואב לוי, און צוק עורך דין, razadv

שלח תגובה
Ninjax

מעלית שבת בבניין עם מעלית 1

שליחה על ידי Ninjax »

שלום,
אני גר בבניין חדש עם מעלית 1 , באסיפת הדיירים האחרונה היו דיירים שהצביעו בעד המעלית (חשוב לציין שהם אינם דתיים או שומרי שבת )
והדיירים הדתיים בכלל גרים בקומות הנמוכות.
סוכם גם שיהיה מפתח נגיש לביטול המעלית בכל זמן שידרש למקרי חירום כאלו ואחרים .
סוכם גם כי יהיה מפתח נגיש /שכן נגיש בכל קומה בכל זמן נתון..

בפועל לאחר הישיבה לא פורסם הפרוטוקול של הישיבה.
ומעלית השבת הופעלה ללא הודעה והכנה מוקדמת ויותר מזה ללא קיום התנאים הנלווים להפעלה של המעלית.

אנחנו 4 דיירים שהתנגדנו וביקשנו מוועד הבית את פרוטוקול הישיבה , הוא לטענתו לא מוצא את הפרוטוקול ואין לו שום מידע להציג
לי יש החשש שהקול שלי נרשם כבעד למרות שאני התסייגתי בגלל עניין המפתח ולכן לא נתתי את הסכמתי המלאה אלא אם כן יהיה מפתח זמין ונגיש.
בכל אופן וועד הבית מתעלם מהבקשות שלנו לפרוטוקול ולפי מה שאנחנו יודעים במידה ולא קיים פרוטוקול משמע הישיבה/האסיפה לא תקיפה .
והפעלת מעלית השבת גם כן לא תקיפה.

בנוסף המפתח נממצא נעול תחת סוגר ובריח בארון חשמל שנמצא בקומה ה8 ולמנעול הזה רק לשכן מסויים יש את הגישה אליו.

שאלותי הן:
1. האם זה שלא פורסם פרוטוקול או לא מוצאים אותו אומר שהישיבה לא תיקפה וכי מה שהוחלט או הוצבע שם לא תקף?
2. האם וועד הבית חייב למסור פרוטוקול ישיבה ותוך כמה זמן זה נחשב לזמן סביר?
3. האם מותר לשכן לנעול מפתח שירות למעלית יחידה שהפכה למעלית שבת בארון חשמל עם מנעול אישי כשלאיש אין גישה אליו?
4. מה אנחנו יכולים 4 דיירים לעשות בנידון כדי לבטל את המעלית שבת הזו ?

תודה
אשמח לתגובה בהקדם.
razadv

Re: מעלית שבת בבניין עם מעלית 1

שליחה על ידי razadv »

שלום רב,

נתחיל מהסוף - מורנו סעיף 59ז לחוק המקרקעין (הפעלת מעלית שבת) כי לא ניתן להפעיל מעלית שבת בבניין בעל מעלית אחת. משמע, תנאי הסף להתקנת מעלית שבת הוא שקיימות 2 מעליות לפחות בבניין. משכך בבניין בעל מעלית אחת - לא ניתן להפעיל מעלית שבת כלל ועיקר.
על כן ההחלטה להתקין מעלית שבת בבניינכם בעל מעלית 1 - הינה בניגוד לחוק. סירבה נציגות להשיב המעלית כמעלית רגילה - יש להגיש תביעה לצו עשה למפקחת.
1. הישיבה תקפה אך על הנציגות חלה חובה לנהוג בתום לב ובשקיפות מלאה מול הדיירים. אבהיר, הפרוטוקול מהווה אסמכתה כי האסיפה התקיימה ולהחלטותיה.
2. חובת השקיפות מנויה בסעיף 16 (ג) לתקנון המצוי שבתוספת לחוק המקרקעין לפיה לכל דייר קמה זכות לעיין בכל מסמכי הבית המשותף (לרבות פרוטוקול האסיפות).
3. על הנציגות לשכפל מפתח לכל בעל דירה ואינה יכולה לעשות מניעת שימוש מיתר בעלי הזכויות בבניין. סירבו לשפכל - יש להגיש תביעה לצו עשה למפקחת.

בהצלחה,

רז חיימוביץ, עו"ד
בכבוד רב,

רז חיימוביץ, עו"ד
מנהל הפורום
יועץ משפטי באגודה לתרבות הדיור
לייעוץ משפטי נוסף ניתן ליצור קשר בטלפון 072-2791139
הראל

שליחה על ידי הראל »

אנחנו 2 בניינים משותפים בכל בניין 28 דירות בגלל שיש שטחים ציבוריים יש וועד משותף (נציגות מכל בניין).
לכל בניין יש מעלית 1 (יש מנגנון שבת) עשו הצבעה ואין רוב להפעיל מעלית שבת.

שכן ביקש לעשות הצבעה לגבי מעלית שבת בכיפור בלבד ושם יש רוב.

האם המהלך תקין?
razadv

שליחה על ידי razadv »

שלום רב

לא ניתן להפעיל מעלית שבת אם ישנה רק מעלית אחת. החוק מחייב לפחות 2 מעליות, כלומר אחת כן והשנייה לא.

בכבוד רב,

רז חיימוביץ, עו"ד
בכבוד רב,

רז חיימוביץ, עו"ד
מנהל הפורום
יועץ משפטי באגודה לתרבות הדיור
לייעוץ משפטי נוסף ניתן ליצור קשר בטלפון 072-2791139
מאור

שליחה על ידי מאור »

שלום רב, אני מנסה להבין את החוק על פי מה שכתבת.
עושה רושם שסעיף 59זא מנוגד לסעיף 59זא1. בסעיף הראשון כתוב שמעלית שבת תופעל רק כאשר קיימות שתיי מעליות. בסעיף השני כתבו ״מעלית אחת או יותר״.
תעשה לי בבקשה סדר, תודה רבה.
שלח תגובה

חזור אל “פורום ניהול / אחזקת בית משותף”